(27-04-2016, 08:24 PM)Милослав Самарџић Пише: Какав идеал социјализма?
Оно што црвени причају док нам мажњавају лову? 
А зашто то не би био идеал капитализма, јер и капиталистички политичари умеју да обећавају мед и млеко?
Не буди наиван. Јасно се зна шта је социјализам а шта капитализам
Социјализам је систем под доминантним утицајем државе, при чему се под тиме подразумјева утицај једне тоталитарне или макар ауторитарне дружине. Којој је дакле циљ да се домогне власти па да се обогати са позиција власти.
Капитализам је систем са доминантним утицајем приватне иницијативе, при чему се подразумева доминантан утицај тржишта и конкуренције, а пре свега законитост, јер то иначе не би било могуће. Дакле, закон и законитост су главне особине капитализма. То јест демократија и капитализам су синоними. Обратно, безакоње и демократија иду уз социјализам.
А комнисти/социјалисти од 1945. оптужују капитализам за све, па тако и данас тврде да је ово капитализам и да је зато народу лоше. У ствари, ово је социјализам и зато је оваква ситуација.
У Швајцарској је најмање мешање државе у бизнис.
Одакле да почнем
Прво нема знака једнакости између (либералног) социјализма и самоупрауправног социјализма, што је еуфемизам за комунизам. То су два потпуно различита (макроекономска) модела. Ви сте отишли на социјално и друштвено уређење сад. Одакле вам то да социјализам подразумева ауторитарни утицај малог круга људи? То је пре одлика некадашњих комунистичких и данашњих капиталистичких концепата.
Суштина је у расподели вредности, односно вишка вредности, а коју је увек и увек ће, уређивати држава. Није реч о једнакој, већ о сразмерној расподели вредности.
Социјализам не негира тржишну утакмицу и приватну својину (иницијативу) али преко различитих механизама има могућност спречавања несразмерног одлива вишка вредности. Другим речима, у капитализму разлика у економском стандарду обућара и кардиолога се из године у годину повећава геометријском прогресијом, док би у социјализму та разлика (дугорочно посматрано) увек била на приближно истом нивоу (али би постојала).
Закони тржишта не трпе екстреме у дугом низу, тржишно најприроднији модел јесте социјализам.
У капитализму, данашњем, профит се концентрише у корпорацијама,мерџерима, олигополима итд. Извор профита није произведена вредност већ - дужнички циклус.
У комунизму, вишак вредности узимају "најједнакији", они из врха државног апарата.
Разлог светских економских криза које мало- мало избијају је управо то: неприродна, вештачки изазвана несразмера у расподели вредности што доводи до колапса економије.
Не постоји капиталистичка земља у којој држава не уређује тржишне механизме. Не треба то мешати са петљањем у приватни бизнис.