Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Било је питање, али ајде да се подсетимо.
Одговори

(14-11-2020, 03:59 PM)Бенито Пише:  Било је питање, али ајде да се подсетимо.

Јел Стојан Новаковић беше увео бесплатно основно образовање?

Не могу да сетим како беше, или он или његов наследник. Ако није и Владан Ђорђевић
Одговори

Зар се пре 1888. плаћало школовање колико знам учитеље су плаћале сеоске општине
Одговори

(14-11-2020, 06:03 PM)Mitic Пише:  
(14-11-2020, 03:59 PM)Бенито Пише:  Било је питање, али ајде да се подсетимо.

Јел Стојан Новаковић беше увео бесплатно основно образовање?

Не могу да сетим како беше, или он или његов наследник. Ако није и Владан Ђорђевић

Уставом из 1888. је уведено.
Одговори

(14-11-2020, 07:24 PM)пек. Пише:  Зар се пре 1888. плаћало школовање колико знам учитеље су плаћале сеоске општине
Могуће. Углавном у уставу 1888. је први пут то унето. Верујем да је било бесплатно, али не и обавезно. Мада ово друго није одмах спроведено, избегавали су сељаци да шаљу женску децу у школу.
Одговори

Јесу, али тај новац су давали мештани. Тако је, бар, било по закону, али како где....
Од 1888. године је школовање обавезно, а не по жељи и способности сељака у одређеним срединама.
Мора да се каже да је ова мера успела зато што су они који су добро учили школу у то време напредовали и брзо се економски одвајали од средине. То је већину становништва понукало да максимално подрже тај Закон, вероватно као ниједан у новијој историји Србије.
Одговори

У селима која нису имала школу у близини школовање није било обавезно ни после другог светског рата.
Одговори

Да не тражим сад тачно како пише у тим законима, јер уопште није поента у "обавезном школовању", него у потпуној победи западне, протестантске културе која је преко студената благодејанаца дошла у Србију. А то је да је школовање доносило бенефите и већини људи је било у интересу да децу шаљу на школовање и извуку их из сиромаштва, јер су деца заиста и напредовала у складу са својим образовањем.
Што се тиче титоизма, он је увек био карикатура разних културних облика, па и овог. Њима су школе биле регрутни центар за партију, а у партији се не напредује образовањем, нити знањем, него идолопоклонством и лицемерним полтронством.
Одговори

Где је (у северном делу Србије) пронађен трибалски гроб?
Одговори

(16-11-2020, 08:00 PM)пек. Пише:  Где је (у северном делу Србије) пронађен трибалски гроб?
Сремска Митровица?
Одговори

Не код Велике Крсне већ сам поставио текст на теми "занимљивости из српске историје".
Одговори

(17-11-2020, 08:42 AM)пек. Пише:  Не код Велике Крсне већ сам поставио текст на теми "занимљивости из српске историје".

Сећам се тога, али чуо сам да је и овде, а ово је северније.
Одговори

[video=youtube]http://https://youtu.be/PbmjGyrpMVU[/video]
Како вам се чини ово?
Одговори

Којем високом угледнику из доба СФРЈ су комунисти убили сина?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 29 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним