Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(25-10-2018, 06:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не знам које је то село, али помињали смо немачког мајора Кенига, па можда ово питање:
- Зашто у Нирнбергу нису осуђени ни Кениг ни ма који официр, од оних који су командовали стрељањима по Србији?

Зато што су партизани били илегална војска те према таквима није се имала поштовати Жен. конв. Једино решење било је да послератна власт призна да су Немце убијали четници, што није било у њиховом интересу, е, тек онда би нико био осуђен.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте.
Одговори

Објасни ово мало боље, Милославе.
Одговори

Постојала је међународна конвенција која је окупатору дозвољавала одмазде над цивилима у случају бандитизма. Зато су и у Крагујевцу 21. октобра 1941. Немци излепили плакат да је одмазда извршена због тога што су им комунисти убили војнике. А наравно знали су да су то били четници.
.
Одговори

Мислим да озбиљно мешаш неке појмове. Глупо је да коментаришем, пошто нисам правник. Поготово, што је ово питање за стручњака за међународно ратно право.
Али, чисто сумњам да су дозвољене одмазде над цивилима у оваквим драстичним размерама у некој од тих ратних конвенција.
Пре ће бити да комунисти нису тражили изручење било ког од ових злочинаца да се не би сазнала права истина о Другом светском рату у Краљевини Југославији, и да би могли до краја заокружити своју теорију о " борби против окупатора" и етаблирати је у оквиру истог националног корпуса који је убијан по тој стравичној рачуници окупатора.

Уосталом, сетимо се случаја Нојбахер.
Одговори

(25-10-2018, 05:16 PM)Перун Пише:  Ни сам не знам тачан одговор. Чисто ме је занимало да ли неко зна али слаба вајда.

Ајмо следеће:

Једно село у Србији, можемо слободно рећи чудног назива, дало је велики број Витезова Карађорђеве Звезде. У том селу, данас, постоји засеок који носи назив по познатом светском политичару.

Које село је у питању?

Село Гајтан, засеок Путиново.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(25-10-2018, 09:41 PM)Бенито Пише:  Мислим да озбиљно мешаш неке појмове. Глупо је да коментаришем, пошто нисам правник. Поготово, што је ово питање за стручњака за међународно ратно право.
Али, чисто сумњам да су дозвољене одмазде над цивилима у оваквим драстичним размерама у некој од тих ратних конвенција.
Пре ће бити да комунисти нису тражили изручење било ког од ових злочинаца да се не би сазнала права истина о Другом светском рату у Краљевини Југославији, и да би могли до краја заокружити своју теорију о " борби против окупатора" и етаблирати је у оквиру истог националног корпуса који је убијан по тој стравичној рачуници окупатора.

Уосталом, сетимо се случаја Нојбахер.
Колико се сећам, пропорције одмазди биле су постављене растегљиво, али дефинитивно одмазде су биле забрањене за сукобе са регуларним формацијама, као што су били Четнички одреди ЈВ.
А јел знаш ово: Коју пропорцију одмазди над цивилима непријатељских држава је прописивао закон СФРЈ?
Одговори

(25-10-2018, 11:48 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-10-2018, 09:41 PM)Бенито Пише:  Мислим да озбиљно мешаш неке појмове. Глупо је да коментаришем, пошто нисам правник. Поготово, што је ово питање за стручњака за међународно ратно право.
Али, чисто сумњам да су дозвољене одмазде над цивилима у оваквим драстичним размерама у некој од тих ратних конвенција.
Пре ће бити да комунисти нису тражили изручење било ког од ових злочинаца да се не би сазнала права истина о Другом светском рату у Краљевини Југославији, и да би могли до краја заокружити своју теорију о " борби против окупатора" и етаблирати је у оквиру истог националног корпуса који је убијан по тој стравичној рачуници окупатора.

Уосталом, сетимо се случаја Нојбахер.
Колико се сећам, пропорције одмазди биле су постављене растегљиво, али дефинитивно одмазде су биле забрањене за сукобе са регуларним формацијама, као што су били Четнички одреди ЈВ.
А јел знаш ово: Коју пропорцију одмазди над цивилима непријатељских држава је прописивао закон СФРЈ?

Да пробам ја. Можда као љотићевци, 10:1?
Одговори

Није, било је 1:1. Иначе ту уредбу је потписао генерал Вељко Кадијевић, мислим негде 1974. године. Ваљда је тада био пуковник.
Одговори

Ајде да наставимо ову тему.
- Током целог Другог светског рата, која је била највећа немачка одмазда за једног убијеног Немца? Колико стрељаних?
Одговори

У КЈ? Ајде реци, пошто нико не зна.
Одговори

Не, у целој Европи...
Одговори

Дакле, то није било код нас...
Одговори

У Пољској је у једном периоду одмазда била 1000-1.
Вероватно мислиш на оно француско село где је убијено преко 600 људи због неког Швабе.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 10 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним