Оцена Теме:
  • 5 Гласов(а) - 4.6 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Документарни филм ''Генерал Дража Михаиловић'', ТРЕЈЛЕР, КАТАЛОГ, ДОНАЦИЈЕ

Одличан филм, тек данас га одгледах. Све урађено како треба, нема пада у наративном току, држи чврсто гледаочеву пажњу. Продукција за наше услове одлична. Најважније до пуног изражаја долази Милослављева представа о Чичи као о људској громади (што он јесте био). Све у свему свака част Милославе!

Иде Џиџа кроз планине
гони српске душманине,
издајице Русе, Немце,
крџалије љотићевце.
Одговори

(24-10-2019, 06:17 PM)Милослав Самарџић Пише:  У петак 25.10.2019. године, у 18 часова, у сали Дома културе у Ивањици, одржаће се пројекцијa филма
ГЕНЕРАЛ ДРАЖА МИХАИЛОВИЋ
Улазнице на благајни (300 дин), а пре тога код:
Младомира Ћурчића, телефон: 063/272 936,
Небојше Тошовића у Приликама, телефон: 061/170 72 66,
Рашка Милутиновића у Пивници, телефон: 0665557500 и
Драгана Пешића, телефон: 064/0111003
Трејлер:
Одговори

(24-10-2019, 07:13 PM)Felix Пише:  Одличан филм, тек данас га одгледах. Све урађено како треба, нема пада у наративном току, држи чврсто гледаочеву пажњу. Продукција за наше услове одлична. Најважније до пуног изражаја долази Милослављева представа о Чичи као о људској громади (што он јесте био). Све у свему свака част Милославе!
Хвала Феликсе!
Одговори

Елта ТВ, Бања Лука:

Одговори

ФИЛМ ''ГЕНЕРАЛ ДРАЖА МИХАИЛОВИЋ'' У СРБЦУ
у среду, 13. новембра, у 19 часова, улаз бесплатан.
Србац је током Другог светског рата био најдуже ослобођено насеље. Ту је била Мотајичка бригада Средњебосанског корпуса.
http://srbac-rs.com/projekcija-dokumenta...a-u-srpcu/
Одговори

Филм о Дражи пред пуном салом у Србцу
Чланак:
http://kingdom-of-yugoslavia-in-ww2.com/...%86%d1%83/
Одговори

.
Филм о Дражи Михаиловићу приказан и у Крагујевцу
http://poks.rs/2019/11/27/film-o-drazi-m...ragujevcu/

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

''Политика'' о филму ''Генерал Дража Михаиловић'':

Судбину Драже Михаиловића одредиле светске силе
Американци били против искрцавања савезника на Јадрану, а команданта Југословенске краљевске војске у Другом светском рату Енглези предали Титовим комунистима, каже Милослав Самарџић, аутор документарца о вођи четничког покрета


рагујевац – „Много сам хтео, много започео, али је ратни вихор однео мене и моје дело...” Када су се чуле ове речи генерала Драгољуба Драже Михаиловића, измученог оптуженика, које он изговара у судници на крају монтираног процеса, у публици је настало комешање. То је претпоследња секвенца документарног филма о команданту Југословенске краљевске војске (у отаџбини), аутора Милослава Самарџића, уредника некадашњих „Погледа”, који је, у организацији Покрета обнове Краљевине Србије, приказан у препуној сали Скупштине града Крагујевца. Трен касније, када се на екрану појавила фотографија мртвог Драже и његовог оскрнављеног тела, сви су занемели.

– Дража је искасапљен. Али то не треба никог да чуди. Злочин је почињен у складу с духом времена и комунистичком идеологијом – каже Самарџић за „Политику”.

Наш саговорник открива да му је фотографију мртвог Драже дала Загорка Васић 1993. године, када се вратила у Србију из Америке.

– Загорка Васић је била секретар у влади Драгише Цветковића, а током рата Дражин обавештајац. Сахрањена је на манастирском гробљу у Жичи, где је, као искушеница, провела последње године живота. Негатив је уништен, а направљене су само три фотографије. Према мојим сазнањима, једна је била намењена Крцуну, друга Ранковићу, а трећа Светиславу Стефановићу Ћећи. Ипак, недуго после Дражиног убиства, фотографија је објављена у емигрантској штампи, због чега је у Београду избила велика афера – прича Самарџић, писац петотомног дела „Генерал Дража Михаиловић и општа историја четничког покрета”, који додаје да је аутентичност фотографије потврдила „друга страна”, то јест пуковник ЈНА, историчар Бранко Латас.

Самарџићев документарац о четничком вођи већ је приказан у 22 града у Србији, Републици Српској и иностранству. Премијера је била у Аделејду у Аустралији децембра прошле године, а аутор каже да је највише публике било на пројекцији у Бањалуци.

Филм траје 114 минута и нуди обиље документаристичке грађе, коју је аутор, како сам каже, сакупљао годинама. Снимање је помогла Организација српских четника „Равна Гора”, са седиштем у Чикагу.

У документарцу се појављује чак 11 саговорника. О Дражи, првом герилцу у Другом светском рату, говоре његови саборци, сведоци ратних и поратних дешавања, амерички историчари.

Посебно су интересантна сведочења пуковника Милоша Костића, припадника „зелених беретки”, Дражиног курира Уроша Шуштерича, који говори о формирању четничког одреда у Словенији, адвоката Петра Мићића, који је бранио Дражу, као и запажања професора Грегорија Фримана, стручњака за Други светски рат на Балкану, аутора књиге „Заборављених 500” о спасавању америчких пилота у акцији „Халијард”, те његовог колеге Кирка Форда, чији кабинет красе Дражина биста и слика.

Филм се може поделити у три дела. Први говори о школовању Драже Михаиловића и његовом учешћу у балканским и Првом светском рату, други, најдужи, посвећен је дешавањима у Другом светском рату, а у трећем делу је осветљена трагична судбина вође четничког покрета.

– Краљ Петар је првог децембра 1941, на дан стварања Краљевине Југославије, обнародовао да је Дража Михаиловић вођа устанка. Радио „Слободна Француска” преузима говор који преноси Би-Би-Си, а потом ту вест објављују и други медији. У Америци излазе стрипови о Дражи, Орсон Велс снима радио-драму, а „Холивуд” прави филм „Четници, борбена герила”. Први негативан текст о Дражи појавио се августа 1942, у листу Комунистичке партије Шведске. Временом, таквих текстова је било све више, а од 1943. године Американци и Енглези се интензивно споре око ратне тактике и односа према партизанима и четницима. Рузвелт је против искрцавања савезника на Јадрану, а Черчил нуди Стаљину „топло море”, под условом да овај настави да се бори против Хитлера. Тако Црвена армија прва улази у Краљевину Југославију, септембра 1944, што је био почетак слома четничког покрета – наводи Самарџић.

Генерал Михаиловић је ухапшен 13. марта 1946. године у босанском селу Оскоруша, општина Рудо, где се лечио од тифуса.

– Енглески обавештајци су Титовим комунистима предали радио-везе и обезбедили авионе. Уместо савезницима, како су мислили, Дражу су његови последњи саборци предали официрима Озне, који су га у полусвесном стању одвезли за Београд. Вест о хапшењу Драже, онако како се то догодило, објавио је „Чикаго трибјун”, потом и швајцарски лист „Журнал дивердо”. Прича о томе како је Дражу издао Никола Калабић јесте само још једна од комунистичких измишљотина – каже Самарџић.

Дража је осуђен на смрт стрељањем, а убијен је пре истека рока за жалбу. Наш саговорник каже да се то највероватније десило у подземном склоништу војног комплекса на Топчидеру, где је, од 10. јуна до 15. јула 1946, и одржано монтирано суђење.

(6. децембар 2019)

http://www.politika.rs/scc/clanak/443480...etske-sile
Одговори

Цитат:Дража је осуђен на смрт стрељањем, а убијен је пре истека рока за жалбу.

Није имао право на жалбу.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(07-12-2019, 02:36 PM)Николај Пише:  
Цитат:Дража је осуђен на смрт стрељањем, а убијен је пре истека рока за жалбу.

Није имао право на жалбу.
И убијен пре него што му је уручена пресуда, јер је пресуда написана накнадно.
Само на основу овога, морао је одмах да буде рехабилитован, уколико Србија пледира да буде цивилизована држава, а не да развлаче питу толике године.
Одговори

Милославе, нисам знао да си постао омиљени филмски редитељ Српске радикалне странке. Два посланика су данас у Скупштини, поводом новог закона у култури, напали министра због рада Филмског центра Србије. Расправа се распламсала, па су посланици СРС као пример узели документарни филм о Дражи Михаиловићу (нису поменули аутора) који није добио новац за филм, јер су прогласили сценарио за недовољно добар, а тај филм је, касније, када је филм ипак урађен, добио годишњу филмску награду управо за сценарио.
Министар Вукосављевић је рекао да зна за тај случај, да је сценарио за тај филм врхунски, и да је шокантно да је ФСЦ оценио сценарио као лош.
Дакле, следе два питања:
1. Да ли је Теби икада ФСЦ оценио сценарио као лош?
2. Када си постао члан Српске радикалне странке? ТужанБаја
Одговори

А онда се појавила и Председник скупштине Србије, лично, иако је најавила да тог дана неће долазити. Тражила је реч по Повреди пословника. Том приликом, изјавила је да је документарни филм о генералу Михаиловићу одличан и да се она питала, она би дала свој лични новац да се тај филм сними.
Па, ја стварно не знам где су оволики званичници Републике Србије гледали филм Генерал Дража Михаиловић, пошто нико од њих, колико је мени познато, није био присутан ни на једној јавној пројекцији филма?
Такође, оволика похвала неког филма мислим да није виђена најмање четврт века, још од филма Подземље Емира Кустурице.
Стварно сам шокиран данашњим расправом у скупштини Србије о филму, јер до сада нигде у јавним гласилима блиским државним медијима нико није готово ни поменуо филм, а камоли га хвалио.
Одговори

Па Самарџића још од 90 тих година сумњиче да је час спо-ац, час радикал.
Нешто касније да је ДСС-ац, а најновије члан Двери.
Стално сумњив.
Одговори

Ма не, Адмирале, то га Ја сумњичим. ЈокЈокЈок
Ови почели да се отимају о њега. БајаБајаБаја
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним