17-10-2018, 07:51 PM
(17-10-2018, 03:49 AM)Небојша Пише: http://dostajebilo.rs/blog/2018/10/16/sa.../?lang=cir
Кажу нам зли језици да Косово је пропало.
Неверни и слаби кажу Косово је готово.
… Зар је битно да ли сам с Метохије ил’ с Дорћола
Београдски синдикат и Траг – Догодине у Призерну
Матија Бећковић: Ако Косово није наше, зашто од нас траже да им га дамо? Ако је њихово, зашто га отимају? А ако већ могу да га отму, не знам што се толико устручавају?
Грађане Србије власт сада већ практично дневно бомбардује порукама о томе да је Косово изгубљено, да нам прети најезда Албанца на Врање, да нам је Косово камен око врата и да ће нам, ако га “одсечемо”, процветати ЕУ руже. Зашто власт шири овакву пропаганду и да ли она има икакве везе с истином?
Немачка управља Балканом већ дуже од 10 година. Америчке демократе су доласком Обаме и Хилари Клинтон на власт Меркеловој препустиле Балкан као немачку сферу утицаја. За тих 10 година, цео Балкан се убрзано кретао ка простору јефтине радне снаге, с послушним аутократама на власти, медијским мраком и укидањем владавине права. За све ово што нам се дешава, ЕУ бирократе, пре свих Немачка која доминира у ЕУ, нам говорe да “Србија иде у добром правцу”. Без подршке Немачке и ЕУ, Вучић би пао с власти.
Један од главних политичких циљева Немачке је потписивање правно обавезујућег споразума између Србије и Косова. Један од најважнијих разлога који наводе је да Србија нема дефинисане границе и да њен Устав не важи на целој територији.
Србија треба овај аргумент да склони са стола и то се може једноставно и елегантно решити Законом о Косову и Метохији. Основ за нацрт закона који предлаже ДЈБ је пресек Устава Републике Србије и Резолуције 1244. Модел решења је однос Данске и Фарских острва. Данска је део Европске уније и у свом саставу, у складу са својим Уставом, има Фарска острва која себе сматрају независном државом и која нису део ЕУ.
Грађани Фарских острва немају погодности данског пасоша нити могућност да се сматрају држављанима ЕУ, па чак ни држављанима Данске, имају свој устав, своју химну, своје име,своју фудбалску репрезентацију и телефонски број, доносе своје законе, на референдуму су се још одавно изјасили за независност, али их Данска сматра својом локалном самоуправом. Фарска острва немају столицу у Уједињеним нацијама. Нико због овога не прозива Данску да је “замрзла конфликт”. Исто решење смо предложили за КиМ.
Доношењем овог закона Србија може, без промене Устава, поштујући Резолуцију 1244, даподведе Косово и Метохију под свој уставно-правни поредак. Сагласност Албанаца за овоније потребна. Закон одређује сва питања, од држављанства и личних карата, до поделе/територијалне организације КиМ, Заједнице српских општина, статуса четири општине на северу Косова, сва пореска питања, питања пензија и социјалне заштите, образовања, чланства у међународним организацијама, спортским организацијама, итд.
Закон дефинише и платформу за даље преговоре са Приштином око свих преосталих спорних питања, као што су питања српске културне баштине, имовине и територијалне организације покрајине. Једино ово и може бити тема преговора. О столици Косова у УНне може бити речи. КиМ је саставни део Србије са најширом аутономијом и тако ће иостати док год је Резолуција 1244 на снази, без озбира на то колико земaља је одлучило да призна власт у Приштини као државу.
ДЈБ је текст нацрта овог закона упутио Влади, председнику, председници Скупштине, релевантним политичким странкама, САНУ, СПЦ и и другим релевантним организацијамаи појединцима у друштву, уз позив за учешће у унутрашњем дијалогу о КиМ да својим сугестијама допринесу изради коначног предлога закона, пре него што га посланичка група ДЈБ упути у скупштинску процедуру.
Геополитика се променила. Из Вашингтона дувају неки други ветрови. Амерички интереси су се променили. Од пријатеља, ЕУ и Немачка су постали непријатељи. ЕУ пројекат је отишао у правцу немачке доминације. Крије се да се и грађани Косова исељавају и да је њихов број данас мањи од 700.000. Србија треба да вуче мудре, разумне и умерене потезе. Први од њих је да законом реши сва спорна питања која муче грађане и омогући нормалну сарадњу с властима у Приштини. Јер они овако постају саставни део уставно-правног поретка Србије.
Поред овог закона, Србија би требало да повуче још један важан потез: да одустане од пута у ЕУ и као стратешки циљ постави чланство у ЕФТА заједно са Норвешком,Швајцарском и Исландом. Оваква ЕУ која подржава аутократе никоме није потребна, па ни грађанима ЕУ. Немачка неће пустити Вучића низ воду чим “заврши” Косово. Немачкој треба баш овакав Балкан какав је данас и баш оваква Вучићева Србија. Зато га и подржавају.
Ауторски текст за НИН Саше Радуловића,
шефа посланичке групе ДЈБ и председника Програмског савета ДЈБ
Не могу да верујем да је то Саша Радуловић написао а још евро талибански НИН то објавио.