.
АНТИВАКСЕРИ: ОД КАДА ПОСТОЈЕ И ЗАШТО ИМ ПОПУЛАРНОСТ РАСТЕ?
Покрет против вакцинације деце, такозвани „антиваксери“, добио је недавно простор у српским медијима. Због неплаћања казне за то што није вакцинисала своју децу ухапшена је Јелена Милетић, а ово је подстакло неке опозиционе политичаре да стану у њену одбрану.
Упркос ширем медицинском консензусу о значају вакцинације, делује да скептицизам према вакцинама не престаје. Ипак, антиваксерски покрет није јединствен за Србију, нити за 21. век. Отпор вакцинама присутан је у разним земљама и различитим историјским периодима, а антиваксери постају нарочито успешни када њихове циљеве пропагирају и познате јавне личност.
ПРВЕ ДЕМОНСТРАЦИЈЕ АНТИВАКСЕРА ЈОШ У 19. ВЕКУ
Када је у Великој Британији 1853. године уведена обавезна вакцинација за бебе старости до 3 месеца, грађани су се побунили. Разлог за противљење је било то што се овим одузимала контрола родитељима над телима њихове деце. Убрзо је настала и Антиваксерска лига, а 1885. године одржан је протест у Лестеру којем је присуствовало око 100.000 људи.
Сличан сценарио се одиграо и у Сједињеним Америчким Државама крајем 19. века. Због ширење великих богиња јавила се потреба за вакцинацијом шире популације, што је довело до оснивања првог Антиваксерског друштва у САД 1879. године.
Након појаве великих богиња, држава Масачусетс одлучила је да уведе обавезну вакцинацију грађана, а Хенинг Џејкобсон, један од грађана, одбио је вакцинацију, инсистирајући да овакав закон крши његово право да се сам стара о свом телу. Његов случај је завршио пред америчким Врховним судом који је 1905. године донео одлуку да федералне власти имају право да уведу обавезну вакцинацију грађана, како би се заштитило јавно здравље.
АНТИВАКСЕР ПЛАЋЕН ДА ПРОНАЂЕ ВЕЗУ ИЗМЕЂУ ВАКЦИНА И АУТИЗМА
Отпор и хистерија у вези са вакцинама појавили су се поново крајем деведестих, када су ММР вакцине повезане са аутизмом код деце.
Главни кривац за ово је Ендру Вејкфилд, британски лекар који је 1998. године у престижном медицинском часопису Ланкет објавио студију која је говорила о потенцијалној вези између аутизма и ММР вакцина. Ово је привукло пажњу медија, што је кренуло даље да шири панику и страх.
Ипак, ова студија је укључивала само 12 деце, а подаци у њој су били фалсификовани. Додатно, Вејкфилд је за студију добио новац од адвокатске фирме која је заступала групу родитеља који су веровали да су вакцине изазвале аутизам код њихове деце. Ово представља класичан пример конфликта интереса који није прихватљив за оваква истраживања.
Вејкфилд је изгубио лекарску лиценцу, а бројне студије су након тога спроведене у овој области и ниједна није пронашла везу између аутизма и вакцина. Он је ипак успео да постане препознатљиво лице антиваксерског покрета у Сједињеним Америчким Државама, где је пре избора за председника Доналда Трампа имао састанак са њим управо о повезаности аутизма и ММР вакцина.
https://twitter.com/JakeLCrosby/status/8...76/photo/1
Вејкфилдов ангажман у Тексасу повезиван је и са падом броја вакцинисане деце у тој држави, а након његове турнеје и предавања у сомалијској зајединици у Минесоти, дошло је до интензивне појаве малих богиња.
ЛИЧНОСТИ ПОПУТ КАРЛЕУШЕ ДАЈУ КРЕДИБИЛИТЕТ АНТИВАКСЕРИМА
Један од разлога зашто је неки покрет успешан јесте управо харизма или препознатљивост оних који јавно заговарају циљеве тог покрета. Антиваксери нису ништа другачији, јер је успех њхове поруке већи са јавним личностима које их подржавају.
Џена Мекарти, позната америчка глумица, тренутно је једна од најгласнијих заговарача теорије о вези аутизма и вакцина. Она истиче да није против вакцина, већ за „сигурне вакцине“, као и да би радије да њено дете добије богиње него аутизам. Џена Мекарти је првобитно говорила о својим антиваксерксим уверењима у емисији Опре Винфри, што јој је дало велику платформу и препознатљивост.
Мекартијева је добила снажну подршку и Џима Керија, чувеног комичара, који је писао за Хуффингтон пост како још није проучена сигурност вакцина. Председник Трамп је такође више пута изразио скепсу према вакцинама.
Антиваксери су добили своје представнике у виду познатих личности, а у Србији је тај тренд подједнако присутан. Јавне личности попут Јелене Карлеуше, Маје Волк и Мирољуба Петровића активно доприносе ширењу страха међу родитељима, што може да има трагичне последице.
Против неколико њих се тренутно води поступак пред Тужилштвом за високотехнолошки криминал због утврђивања кривичне одговорности за „изазивање панике и нереда“ услед промовисања антиваксерских ставова.
ОБАВЕЗНА ВАКЦИНАЦИЈА ЈЕ ЈЕДИНО РЕШЕЊЕ
Преко 120 људи, углавном деце, тренутно је заражен малим богињама у Сједињеним Америчким Државама, што је поразно ако се узме у обзир да је 2000. године вирус богиња био готово елиминисан.
Додатан је проблем то што је нејасно колико шира едукација о добробити вакцина помаже, будући да је већина родитеља у Америци који не вакцинишу децу, како показују недавна истраживања, факултетски образовано и припада вишој средњој класи.
Страх о утицају вакцина постојао је готово од самог настанка прве вакцине. Очигледно је ипак да у одређеним периодима ова хистерија постаје интензивнија, а велику улогу у томе имају и познате личности које шире ова погрешна уверења. Једина нада јесте да ће ова уверења постати маргинална, док ће обавезна вакцинација постати стандард.
Проф. Др. Марта Васић
"Талас"
.