Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 1 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Црквени главодржитељи Овај
#71

да ове превејане битанге из Политикона које директно финансирају Владике Григорије, Максим и Иринеј, директно раде на расколу може се видети из закључка из извештаја Владике Митрофана и Владике Кирила


Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

тереба их све послати у заслужену пензију да се придруже владики Атанасију Smile)
Одговори
#72

.
У ОДБРАНУ ИСТИНЕ И ЈЕДИНСТВА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ


https://politikon.rs/wp-content/uploads/...t-sava.jpg


I. ЕПАРХИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СЈЕДИЊЕНИМ АМЕРИЧКИМ ДРЖАВАМА И ЊЕНИ ЕПИСКОПИ СУ НЕПОКОЛЕБИВО И НЕРАЗДЕЉИВО СЈЕДИЊЕНИ И САСТАВНИ СУ ДЕО СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ (ПАТРИЈАРШИЈЕ).

1. Оптужбе за наводни „тајни план“ или „скривени покушај“ Епископâ Епархијâ Српске Православне Цркве у Сједињеним Државама да поменуте Епархије одвоје од Српске Православне Цркве (Патријаршија) (надаље: „СПЦ“) и да Епархије предају под јурисдикцију Цариградске Патријаршије, Америчке Православне Цркве или неке друге структуре, немају основ у чињеницама и потпуно су неистините.

2. Садашњи Епископи трију Епархија СПЦ у Сједињеним Државама – Преосвећени Епископ Лонгин Новограчаничко-Средњезападноамерички; Преосвећени Епископ Максим Западноамерички, и Преосвећени Епископ Иринеј Источноамерички – били су остали истрајни у својој подршци јединству у СПЦ, те су и својим речима и делима оснажили везе наших трију Епархија са СПЦ.

3. Напади усмерени против наших Епископа појавили су се углавном у жутим новинским таблоидима на српском језику, на прекоморским „фантомским“ вебсајтовима за које је откривено да су хостовани у Србији, на Кипру и у Русији, као и у друштвеним медијима, укључујући и плаћене дневне огласе на друштвеним мрежама у шест земаља. „Чланке“, постоване текстове и огласе (рекламе), у највећем делу, писали су или анонимуси или аутори које нису познати као активни чланови/старатељи било које Српске православне парохије у Сједињеним Државама. Ови напади изгледа да имају један једини циљ: да наруше мир и поцепају јединство Епархија СПЦ у Сједињеним Државама и вернике у овим Епархијама.

4. Једина такозвана „подршка“ коју су понудили за ове нападе неоснованих лажних тврдњи јесу или потпуне измишљотине (нпр. лажне биографије на Википедији и Твитер профили) и/или запањујуће погрешна тумачења разних званичних докумената (нпр. погрешно цитирање изјава Епископâ или намерно некоректне „правне анализе“ и нетачна тумачења докумената какви су корпоративни статути или тапије) (види ниже). Ниво грешака у овим тобожњим „анализама“ је до те мере упечатљив да оне могу бити само плод зле намере према СПЦ и њеним верницима у Сједињеним Државама.


II. ПРАВНА АНАЛИЗА И РАД КОЈИ СУ ОТПОЧЕЛИ 2015. ГОДИНЕ РАДИ НОРМАЛИЗАЦИЈЕ И ФОРМИРАЊА СВЕТОВНИХ НЕПРОФИТНИХ ЕНТИТЕТÂ ЗА ЕПАРХИЈЕ СПЦ У СЈЕДИЊЕНИМ ДРЖАВАМА ДОВОДЕ ОВЕ ЕПАРХИЈЕ У СКЛАД СА ПРАВОСЛАВНИМ КАНОНСКИМ ПРАВОМ И НАЈБОЉОМ ПРАКСОМ СЕКУЛАРНОГ АМЕРИЧКОГ ЗАКОНА, И ОСНАЖУЈУ ЈЕДИНСТВО ЕПАРХИЈА СПЦ У СЈЕДИЊЕНИМ ДРЖАВАМА СА СПЦ (ПАТРИЈАРШИЈОМ).

1. Сагласно свештеним канонима Православне Цркве, коначни ауторитет над једном епархијом, њеним манастирима и осталом епархијском непокретном имовином почива на служби валидно постављеног епархијског архијереја – не лично на епископу, него на „служби/положају Епископа“ коју врши личност која је одређена да има ту службу. Епископ поставља клирике и вернике да помажу у надзору и деловању епархије и њених манастира и остале непокретне имовине. Следствено, како налажу закони Сједињених Држава, једна религијска организација такође мора да постоји и као световни правни ентитет (попут корпорације) да би поседовала имовину и вршила друге послове. Да би се уподобио свештеним канонима, било који световни ентитет креиран у оквиру америчког закона да би поседовао епархијску имовину и вршио епархијске послове мора бити устројен тако да над њим контролу врши служба/положај епархијског епископа који је валидно постављен од стране Светог Архијерејског Сабора СПЦ.

2. Године 1921, Свети Архијерејски Сабора СПЦ формирао је једну епархију, која је имала јурисдикцију на свим парохијама и осталим установама СПЦ у Сједињеним Државама и Канади („првобитна Америчко-канадска епархија“). Свети Владика Мардарије је 1935. године установио световну корпорацију по закону државе Илиној како би првобитна Америчко-канадска епархија могла да поседује имовину и обавља свакодневне пословне трансакције. Остајући у складу са свештеним канонима, оснивачки акт овог световног-секуларног легалног ентитета гласи да је корпорација била под контролом службе/положаја епархијског епископа, кога је валидно поставио Патријарх СПЦ, те да је само епархијски епископ имао власт да поставља поверенике и службенике поменуте корпорације.

3. У мају 1963, Свети Архијерејски Сабор СПЦ је донео одлуку да подели првобитну Америчко-канадску епархију на три обласне епископије. Иако је ова одлука одговарала на питања интерне/религијске јерархијске управе, Свети Архијерејски Сабор својом одлуком из маја 1963. године није адресовао исходеће питање постојања трију епархија као правних ентитета који подлежу америчком закону. С обзиром да три епархије нису приступиле установљењу одговарајућих световних-секуларних корпоративних ентитета под америчким законом, то се онда појавио један број проблема везаних за световне правне ентитете трију епархија који проблеми су опстајали током неколико деценија. Један од највећих проблема тицао се начина на који су епархије поседовале епархијска имања, укључујући и манастире, премда се не ограничава само на њих. Стање је варирало од имања до имања: нека имања су била власништво под именом првобитне световне корпорације коју је установио Св. Владика Мардарије (види ниже), док су остала била власништво под именом ентитета које је било у стању мировања или није имало световно-секуларно правно постојање, док су друга била власништво под индивидуалним именом сада већ упокојених епископа. Стање које је уследило било је у нескладу са свештеним канонима, и било је далеко од норми по којима јерархијски црквени ентитети држe и поседују непокретну имовину у оквиру америчког закона.

4. Нерегуларно стање које је постојало од 1963. године изложило је СПЦ различитим ризицима и трошковима. Пошто ниједан посебан световни правни ентитет није формиран за одговарајуће епархије, све епархије су биле у опасности од правне одговорности за било какву повреду која би се десила на било којем имању било које епархије. Недостатак јасноће по питању правих корисника који уживају право власништва имањâ такође је створио значајан ризик. На пример, једно манастирско имање у Источноамеричкој епарији, које се индивидуално водило на епископа који је умро пре неколико година, пошто ни на кога није било пренесено, било је подложно могућности да буде изгубљено те да га преузме држава.

5. Неуспех да се имања региструју и (за)држе у одговарајућем световним правним структурама ослобођеним од пореза, такође је остављао епархије изложеним значајним пореским обавезама. Само у Источноамеричкој епархији, сходно постојећој епархијској архиви, епархија и њени верници су платили чак $500,000 (ако не и више) порез на некретнине у некадашњем епархијском центру у Еџворту, Пенсилванија, између 1974. и 2001. године; око $140,000 пореза на некретнине дато је за бивши епархијски центар у Марсу, Пенсилванија, између 2001. и 2015. године; а преко $50,000 пореза на некретнине на недавни епархијски центар у Ворену, Њуџерси, између 2015. и 2017. године. Пошто је 2017. године оформљен непрофитни корпоративни ентитет епархије, Источноамеричка епархија је, на пример, била ослобођена плаћања $56,000 годишњег пореза на некретнине за садашњи епархијски центар у Њурошелу, држава Њујорк.

6. Имајући ове проблеме на уму, децембра 2015. године, тадашњи Епископи Епархија СПЦ у Сједињеним Државама – Преосвећени Епископ Митрофан Источноамерички; Преосвећени Епископ Лонгин Новограчаничко-Средњезападноамерички; Преосвећени Епископ Максим Западноамерички (заједно са Високопреосвећеним Митрополитом Амфилохијем, који је тада био администратор Епархије за Јужну и Централну Америку) – дали су овлашћење да се започне правни рад на нормализацији начина на који Епархије врше свакодневне делатности и поседују имовину у оквиру америчког закона. Џејмс Серитела (James Serritella) и његова адвокатска канцеларија Burke, Warren, MacKay & Serritella, са седиштем у Чикагу, ангажовани су да изврше овај посао. Г. Серитела је са СПЦ (Патријаршијом) био у односу још од 1970-их година, и он је један од истакнутих правних експерата у Сједињеним Државама у представљању цркава и религијских организација.

7. Г. Серитела и његова адвокатска канцеларија су добили задатак да развију световн-секуларни легални модел само за епархијске некретнине (манастире, епископске резиденције итд.) у Сједињеним Државама, тако да би: (а) структуре биле прилагођене најбољој правној пракси за јерархијске цркве у Сједињеним Државама, у складу са свештеним канонима; (б) контрола епархијског имања би било још више везана за СПЦ (Патријаршију); (в) изложеност епархија правном ризику била би ограничена; и (г) могло би да се добије ослобођење од пореза на које епархије имају право.

8. На основу савета добијеног од канцеларије Burke Warren MacKay & Serritella, развијен је један модел кроз који би свака епархија и њени манастири установили непрофитне корпоративне ентитете под законима државе у којима је базирана епархија или манастир, кроз које би епархија или манастир о којима је реч могла да врши своје световне послове. Као што је објашњено у оснивачким актима сваког од ентитета (који су јавно пријављени и јавно доступни подаци), коначни ауторитет/власт у сваком од ових световних ентитета припада „службеном положају епископа“ епархије које се то тиче, а за „службени положај епископа“ је јасно назначено да га контролише Свети Архијерејски Сабор СПЦ на основу власти Светог Сабора да поставља и смењује епископе са тог положаја/службе. Оснивачки акти ових ентитета јасно показују да је активни епископ онај који је валидно постављен од Светог Архијерејског Сабора СПЦ, и да уколико Свети Архијерејски Сабор постави новог епископа, тај нови епископ ће преузети власт над ентитетом. Ове ентитете опслужују директори и службеници постављени од валидно постављеног епископа, да би управљали и руководили корпорацијом. Овај модел је сличан правној структури световног корпоративног ентитета који је Св. Владика Мардарије установио за првобитну Америчко-канадску епархију 1935. године, али је, на основу савета правног саветника, он изграђен на темељу модерних непрофитних корпоративних закона које су усвојиле Америчке државе. Овај модел примењују и друге јерархијске цркве у Сједињеним Државама данас.

9. Одмах пошто су оформљени ови од епархије контролисани световни непрофитни правни ентитети, по савету правног саветника, епархијска имања и манастири који су држани под нерегуларним пост-1963. структурама била би пренета путем преношења тапија на нове световне непрофитне правне ентитете. (Ове тапије су, такође, јавно пријављена и јавна доступна документа). Ова преношења (трансфери) ниједном појединцу који служи као епископ не додељују лично власништво над овим имањима. Радије, за сваки ентитет, епископ служи као легални поглавар ентитета које поседује имовину (само) уколико или док Свети Архијерејски Сабор СПЦ не постави новог епископа за епархију, у ком случају ће тај нови епископ преузети власт над ентитетом и имовином коју поседује ентитет. Сваки ентитет је ослобођен правне одговорности од осталих ентитета и, тамо где је прикладно, може тражити ослобођење од пореза на имовину.

10. Сугестије да је овај рад на корпоративној нормализацији предузет како би се Епархије СПЦ у Сједињеним Државама одвојиле од СПЦ (Патријаршијe) потпуно су лажне. Као што је претходно објашњено, важи управо супротно: Епархије и њихови световни непрофитни ентитети су још тешње повезани са СПЦ (Патријаршијом) него било када у последњих 57 година. Шта више, ова структура је сада сачувана у јавно пријављеној и јавно доступној документацији непрофитних корпорација; и, насупрот другим типовима корпоративних ентитета, непрофитне корпорације по правилу не могу бити угашене, спојене са нечим другим или пренесене (на нешто друго) без одобрења државног тужиоца и/или суда. Подједнако погрешне су тврдње да је рад на корпоративној нормализацији предузет од наших садашњих Епископа у њиховом покушају да извуку личну корист од епархијске имовине, или да би корпоративна нормализација дала такав један исход. Сажимајући све ово, епархијску имовину сада држе непрофитне корпорације које контролише епархијски епископ који је валидно постављен од Светог Архијерејског Сабора (укључујући али не ограничавајући ово на имовину која је претходно вођена на име појединачног епископа) и коју коначно контролише СПЦ (Патријаршија) кроз контролу службеног положаја епископа. Према томе, ни садашњи нити неки будући епископ нема никакве личне користи од неке епархијске имовине.

11. Као део пројекта корпоративне нормализације, о коме је претходно дискутовано, фирма Burke, Warren, MacKay & Serritella је упитана и да прегледа Illinois Corporation коју је 1935 установио Св. Владика Мардарије и да пружи савет око питања да ли би у најбољем интересу Цркве било да одржи и/или ажурира тај ентитет како би изашао у сусрет модерним правним стандардима. После одлуке из 1963. да се једна епархија подели на три епархије, првобитна Илиној корпорација из 1935. основана од Св. Владике Мардарија, није укинута, него је пре њена сврха промењена, те је онда више постала као репозиторијум за делатности „централних“ тела – нпр. одбора и иницијатива које су делиле све обласне епархије (Епископски савет, Централни црквени савет, Теолошки факултет Светог Саве, итд.). Године 1984, Илиној корпорација је преименована у „Српску Православну Цркву у САД и Канади“ од „Српска Источна Православна Епархија за Сједињене Америчке Државе и Канаду“, како би одражавала чињеницу да је то корпоративни ентитет за обједињене активности свих епархија.

12. Фирма Burke Warren MacKay & Serritella је дала две препоруке по питању Илиној корпорације из 1935 и оне су усвојене. Најпре, Илиној корпорација је била формирана 1935. године сходно једном закону Илиноја који је у XIX веку донет ради стварања „религијских“ корпорација за цркве како би оствариле своје световне делатности. Наши спољашњи адвокати су нам пренели да је превазиђен статут Илиноја, као и слични закони у другим државама тога времена, као нпр. онај државе Њујорк (с друге стране, држава Калифорнија је модернизовала своје законе и поседује категорију корпорације познату као „религијске непрофитне корпорације“). Према томе, на основу предлога наших спољашњих правних саветника, 6. јуна 2017. године је Илиној корпорација из 1935. конвертована у непрофитну Илиној корпорацију. Овом конверзијом/избором није укинута првобитна корпорација коју је створио Св. Владика Мардарије; овим је једино промењен тај закон Илиноја под којим се корпорација управљала. Друго, априла месеца 2017. године, на основу препоруке нашег спољашњег адвоката, име Илиној Корпорације из 1935. промењено је од „Српска Православна Црква у САД и Канади“ у „Српске Православне Епархије у Сједињеним Државама Америке“. Као је што претходно забележено, када је епархију установио Св. Мардарије, њено име је било „Српска Источна Православна Епархија за Сједињене Државе Америке и Канаду“. Никада она није именована као „Српска Православна Црква у Северној и Јужној Америци“. Промену имена су препоручили наши спољашњи адвокати како би се обезбедило осигурање од одговорности у Сједињеним Државама, што је било тешко уколико би име корпорације укључивало Канаду (или Јужну Америку), и због разлога сигурности, како ми не бисмо били одговорни за правне ризике у Канади (или Јужној Америци) и vice versa. “Епархије” насупрот „Црква“ осмишљено је да би одражавало чињеницу да смо ми део Српске Православне Цркве (Патријаршије) – што ће рећи, саставни, интегрални део једне и једине Српске Православне Цркве (Патријаршије), а не да смо црква по себи, независна од ње.

13. Будући да вебсајт Секретара државе Илиној поистовећује „датум конверзије“ корпорације са њеним „датумом инкорпорирања“, поједини писци на интернету и у друштвеним медијима – од којих ниједан није лиценцирани-регистровани адвокат у Сједињеним Државама – изнели су тврдњу да је овај ентитет ново-креиран у 2017. години и да је био део неког „тајног плана“ или „скривеног покушаја“ од стране Епископâ да епархије СПЦ у Сједињеним Државама одведу у раскол са Српском Православном Црквом (Патријаршијом). Ова тврдња је потпуно погрешна. Све што је учињено било је да се постојећа корпорација која постоји од 1935. године конвертује, да се подведе под модернији закон који регулише непрофитне корпорације и да своје име промени по трећи пут ради световних-секуларних административних потреба. Заиста, значајна корист од конверзије Илиној корпорације из 1935. у модерну Илиној непрофитну корпорацију јесте у томе да управни документи корпорације, који су раније били скривени у судској архиви у Округу Лејк, државе Илиној, сада су потпуно транспарентни и доступни на интернет сајту секретаријата државе Илиној, чиме се пориче било какав наводни „тајни план“.

14. Ништа од овог рада на нормализацији корпорације нема било каквог утицаја на појединачне парохије Епархијâ СПЦ у Сједињеним Државама, или на било коју имовину коју поседују појединачне парохије. Ниједан аспект овог рада ниуколико не мења начин на који нека појединачна парохија поседује имовину. Рад на нормализацији корпорације једино утиче на имања која саме епархије поседују (као што су епархијски центри и манастири).


III. ЦРКВЕНИ САБОР У ЈУЛУ 2019. НИЈЕ ДОНЕО НИЈЕДНУ ОДЛУКУ КОЈА БИ ПРОМЕНИЛА УСТАВ КОЈИМ СЕ УПРАВЉАЈУ ЕПАРХИЈЕ СПЦ У СЈЕДИЊЕНИМ ДРЖАВАМА ИЛИ КОЈА БИ ВОДИЛА ОДВАЈАЊУ ОВИХ ЕПАРХИЈА ОД СПЦ (ПАТРИЈАРШИЈЕ).

1. Лажни су извештаји и „анализе“ који су се појавили у српској жутој штампи, на сајтовима базираним у Србији, Кипру и Русији, као и у друштвеним медијима, који тврде да је „нови“ устав усвојен на Црквеном сабору у јулу 2019. године (одржаном у Манастиру Св. Саве у Либертивилу и Манастиру Нова Грачаница на Трећем Језеру, Илиној).

2. Устав који управља Епархијама СПЦ у Сједињеним Државама донео је 2007. године Свети Архијерејски Сабор. Године 2008. он је одштампан и подељен под насловом „Устав Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци“. Наведени Устав захтева да се „редовни“ Црквени сабор сазива од стране епископа сваких пет година (штампана верзија из 2008. године помиње сваке три године; промену на пет година захтевао је Епископски савет што је потврђено на Светом Архијерејском Сабору).

3. Црквени сабор у јулу 2019 био је „редовни“ Сабор. Претходили су му недавно „редовни“ Сабори одржани у Алхамбри, Калифорнија 2014. године и у Кантону, Охајо 2009. године.

4. Званични позив на Црквени сабор у јулу месецу 2019. упутио је „Епископски савет Српских Православних Епархија у Сједињеним Америчким Државама, Канади и Средњој и Јужној Америци“. (Оригинал је у целини у прилогу као Прилог 2).

5. Маја месеца, на годину дана пре Сабора у јулу 2019. године, тројица Епископа Епархија СПЦ у Сједињеним Државама (Преосвећени Епископ Лонгин Новограчаничко-Средњезападноамерички; Преосвећени Епископ Максим Западноамерички, и Преосвећени Епископ Иринеј Источноамерички) учествовали су на редовном заседању Светог Архијерејског Сабора у Београду (Србија). Свети Архијерејски Сабор је највише законодавно, административно и судско тело Српске Православне Цркве.

6. Међу разним питањима покренутим на састанку Светог Архијерејског Сабора 2018. у Београду, тројица Епископа из Сједињених Држава поднела су писмени предлог-меморандум за територијалним ограничењем, тј. предлог да се Устав ограничи како би се исти односио – и само њима управљао – на епархије СПЦ у Сједињеним Државама. Потребу за овим територијалним ограничењем руководила је горепоменута корпоративна нормализација епархија СПЦ у Сједињеним Државама, а њу је препоручио правни саветник фирма Burke, Warren, MacKay & Serritella, као и Одбор Централног црквеног савета за правни ризик и усклађивање. Иако је Устав црквени документ и не односи се директно на световна легална права и обавезе под америчким законом, многи делови Устава могу потенцијално да се погрешно протумаче и злоупотребе како би се на Епархије СПЦ у Сједињеним Државама наметнуле световне-секуларне легалне одговорности које проистичу из делатности у Епархији Канадској и Епархији Буеносаиреској и јужно-централноамеричкој, као и обратно. Практично говорећи, имати црквени Устав који укључује територије изван Сједињених Држава ствара значајне препреке за добијање одговарајућег и финансијски исплативог осигурања од одговорности (имовинске/повреда на раду, директора и административних радника, итд.), чиме се имовина сваке од епархија у Сједињеним Државама уводи у ризик. Таква ситуација би негирала целокупну сврху свеукупног рада на корпоративној нормализацији који је претходно описан.

7. Даље, територијално ограничење Устава на епархије СПЦ у Сједињеним Државама такође одражава стварност по којој Канадска Епархија и Епархија Буеносаиреска и јужно-централноамеричка делују потпуно одвојено од епархија СПЦ у Сједињеним Државама како у црквеном тако и у правном смислу. Канадска епархија дела под својим управним документом, званим „Статут“, који је Свети Архијерејски Сабор потврдио 1995. године, који је и црквени и световно-правни управни документ. Слично томе, Епархија Буеносаиреска и јужно-централноамеричка, такође поседује свој „Статут“ који је одвојен и различит од Устава и она је установила световни легални идентитет под законима Аргентине.

8. Коначно, Канадска епархија није доследно финансијски учествовала у благајни коју је Централни црквени савет установио да би ускладио обједињене службе у епархијама СПЦ на бившој територији првобитне Америчко-канадске епархије („Централна благајна“) пошто је Канадска епархија одвојена од Источноамеричке епархије 1983. године. Пошто је 1995. године одобрен канадски „Статут“, делегати Канадске епархије су на наредним Саборима подносили правна мишљења која су гласила да је противно канадским законима да Канадска епархија уплаћује „финансијски допринос“ Централној благајни.

9. Као резултат претходно наведених тачака (које су садржане у формалном предлогу-меморандуму који је поднет Светом Архијерејском Сабору), Свети Архијерејски Сабор је у мају 2018. године донео следеће одлуке (цео оригинални текст је у прилогу као Прилог 1):

Усвојити предлог Његовог Преосвештенства Епископа новограчаничко-средњезападноамеричког Господина Лонгина, Његовог Преосвештенства Епископа западноамеричког Господина Максима и Његовог Преосвештенства Епископа источноамеричког Господина Иринеја, те, на основу члана 13. тачка 8. (15) и члана 33. Устава Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци (потврђеног одлуком Светог Архијерејског Сабора АСбр. 8/зап. 91 од 22. маја 2007. године), одобрити територијално ограничење овог Устава искључиво на српске православне епархије у Сједињеним Америчким Државама.

С обзиром на ово, садашњи Епископски савет Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку преименовати у Епископски савет Српске Православне Цркве за Северну, Средњу и Јужну Америку, са ингеренцијама највише црквено-јерархијске власти Српске Православне Цркве на том подручју.

Умолити односни Епископски савет да предузме све потребне мере, у погледу извесних прописа и ингеренција у горепоменутом Уставу, а сходно одобреном ограничењу, ради извршења неопходних измена овог Устава (укључујући ограничење ингеренција Централног црквеног савета на територије Сједињених Америчких Држава), и о томе благовремено известити Свети Архијерејски Синод, који ће измењени текст Устава доставити у надлежност и на коначну потврду Светом Архијерејском Сабору.

С обзиром на новонастало стање на америчким континентима, констатовати да се Епархија канадска и даље управља сопственим Статутом (одобреним одлуком Светог Архијерејског Сабора АСбр. 16/зап. 111/95, измењен и допуњен одлуком АСбр. 53/зап. 217/ 11). (подвлачење наше).
10. Сви Епископи СПЦ – укључујући и Преосвећеног Епископа Митрофана Канадског и Преосвећеног Епископа Кирила Буеносаиреског и јужно-централноамеричког – сагласили су се са поменутим уставним ограничењем територије у мају 2018. године као одлуком Светог Архијерејског Сабора.

11. Црквени сабор у јулу 2019. године у Сједињеним Државама био је први Сабор који је одржан пошто је Свети Архијерејски Сабор у мају 2018. обзнанио одлуку о територијалном ограничењу.

12. Црквени сабор у јулу 2019. године донео је само једну суштинску одлуку, која се тицала питања минималне плате за парохијске свештенике.

13. На Црквеном сабору у јулу 2019. године није донета ниједна одлука која се тиче Устава. Радије, радна седница везана за Устав одвијала се овако:

Одлука Светог Архијерејског Сабора из маја 2018. о територијалном ограничењу прочитана је делегатима у целини.

Ажурирани одштампани примерак Устава подељен је делегатима. Била је неопходна потреба за ажурираним одштампаним примерком Устава због тога што је последње штампање било 2008. године. Од 2008. године донети су амандмани и то од Црквеног сабора 2009. године у Кантону, Охајо и 2014. године у Алхамбри, Калифорнија, као и од Светог Архијерејског Сабора.

Ажурирана верзија Устава је укључила и језичке изразе који су дословно преузети из одлуке Светог Архијерејског Сабора маја месеца 2018. који је ограничио територију Устава искључиво на „Српске православне епархије у Сједињеним Америчким Државама“.

Огромна већина присутних делегата није поставила питања или приговоре на ажурирану штампану верзију Устава.

Неколико делегата, углавном из редова клира, поставило је питање о промени имена из „Црква“ у „Епархије“. Дато је објашњење да је промена из „Црква“ у „Епархије“ дословно преузета из одлуке Светог Архијерејског Сабора из маја 2018. године, и да је она предложена како би одражавала нашу жељу да се покаже да ми нисмо локална црква за себе, него смо управо „Епархије“ Српске Православне Цркве (Патријаршије) – што ће рећи, конститутивни, целовити део једне и једине Српске Православне Цркве (Патријаршије).

Неколико делегата је изразило жељу да се о ажурираној одштампаној верзији Устава гласа, али им је речено да се о овој теми не гласа због тога што је то одлука Светог Архијерејског Сабора, који је тело више од Црквеног сабора. Један свештеник је питао да ли је Свети Архијерејски Сабор узурпирао право које припада Црквеном сабору. Овим делегатима је објашњено да сходно канонском праву Православне Цркве уопште, као и према управним документима Српске Православне Цркве у целини, Свети Архијерејски Сабор је највиша законодавна власт. Према томе, Свети Архијерејски Сабор је био јединствен и једногласан у свом праву да прогласи територијално ограничење, посебно због тога што су ограничење предложили Епископи са речене територије. Сходно свештеним канонима Православне Цркве уопште, као и уставним одредбама Српске Православне Цркве, једна епархија може да буде арондирана, тј. територијално ограничена, само на предлог или уз сагласност њеног активног епископа. И претходне територијалне измене су учињене најпре и искључиво од Светог Архијерејског Сабора, без икаквог гласања од стране делегата, лаика и свештеника, Црквеног сабора како би се ускладили чланови Устава који дефинишу име и територијални опсег епархија којих се то тиче (нпр. подела Америчко-канадске епархије 1963. године и формирање трију епархија, за Средњи Запад, Исток и Канаду, и Запад; издвајање Канаде из Источноамеричке епархије 1983. године и формирање Канадске епархије; стварање Либертивилско-чикашке митрополије 2009. године од Средњезападноамеричке митрополије; стварање Новограчаничко-Средњезападноамеричке епархије 2009. године; укидање Либертивилско-чикашке митрополије 2011. године и утапање њене територије у Новограчаничко-средњезападноамеричку епархију). Године 1995, Свети Архијерејски Сабор је потврдио “Статут” Канадске епархије, чиме је измењен наш Устав, а којом приликом није консултован тадашњи Црквени сабор у САД и Канади. Одлична расправа о овој ингеренцији Светог Архијерејског Сабора налази се у чланку „Осврт на правну арондацију Устава Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци“, који је постављен на „централном“ вебсајту од августа 2019. године (https://www.serborth.org/news_190807_1)

Протојереј др Милош Весин је сугерисао да би прикладнији назив документа био „Устав Епархија Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама“.
14. Између Црквеног сабора у јулу 2019. и септембра 2019. године, на адресу Светог Архијерејског Синода – који је извршна власт Светог Архијерејског Сабора – стигли су забринути гласови због тога што је Црквени сабор из јула 2019. године одржан у одсуству Њихових Преосвештенстава Епископа Митрофана и Епископа Кирила, и због тога што је ажурирана одштампана верзија Устава подељена на Црквеном сабору.

15. То је резултирало формалном одлуком Светог Архијерејског Синода, од дана 25. септембра 2019. године (оригинал је у прилогу под називом Прилог 3):

Ставити ван снаге све одлуке Црквеног сабора Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци донете без учешћа Његовог Преосвештенства Епископа канадског Г. Митрофана и Његовог Преосвештенства Епископа буеносаиреског и јужно-централноамеричког Г. Кирила, а које се тичу устројства српских православних епархија на том подручју.

Ставити, пак, у дужност Епископском савету Српске Православне Цркве за Северну, Средњу и Јужну Америку да, сходно пропису чл. 18. тач. 19) још увек важећег Устава Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци, сазове ванредно заседање Црквено-народног сабора у Северној и Јужној Америци, и да на том заседању спроведе горњу одлуку Светог Архијерејског Синода.

У исто време, умолити горепоменути Савет да се придржава трећег става одлуке Светог Архијерејског Сабора, АСбр. 45/зап. 1717 од 7. маја 2019. [sic 2018] године, и да благовремено извести Свети Архијерејски Синод о мерама које планира да предузме у погледу извесних прописа и ингеренција горепоменутог Устава, а сходно одобреном ограничењу, ради извршења неопходних измена овог Устава, чији ће измењени текст потом бити прослеђен у надлежност и на коначну потврду Светом Архијерејском Сабору. (подвлачење наше)
16. Епископи Епархија СПЦ у Сједињеним Државама, као чланови Епископског cавета, приступили су извршењу одлуке Светог Архијерејског Синода од 25. септембра 2019. године, те је Епископски савет сазвао ванредни Црквени сабор 28-29. фебруара 2020. године у Клирвотеру, Флорида. Радујемо се што ће на том ванредном Сабору присуствовати Његова Светост Патријарх Српски Иринеј, као и Преосвећени Епископ Јован шумадијски (као представник Светог Синода).

17. Како би се још више ублажила забринутост упућена на адресу Светог Архијерејског Синода после Црквеног сабора у јулу 2019, наслов “централног вебсајта” (www.serborth.org) промењен је у „Српска Православна Црква у Северној, Централној и Јужној Америци“, што је доследно са одлуци Светог Архијерејског Сабора из маја 2018. године, која гласи да ће и даље постојати „Епископски савет Српске Православне Цркве у Северној, Средњој и Јужној Америци“. Епископски савет је за себе доследно користио ово име још од одлуке Светог Архијерејског Сабора из маја 2018. године (Вид. нпр. позив на јулски Црквени сабор, Прилог 2). Све наведено је додатни доказ да су потпуно лажне оптужбе да је територијално ограничење Устава тобоже имало за намеру „укидање“ имена „Српске Православне Цркве у Северној и Јужној Америци“.

18. Код даље примене одлуке Светог Архијерејског Синода из септембра 2019. године, разумели смо да ће Епископи Епархија СПЦ у Сједињеним Државама поднети Светом Архијерејском Сабору ажурирани одштампани Устав из 2019. године на размотрење и „коначно одобрење“ на његовом предстојећем заседању маја месеца 2020. године у Београду, Србија. Наша је нада да ће Свети Архијерејски Сабор приступити „потврђивању“ ажуриране штампане верзије на свом мајском заседању 2020. године због свих наведених разлога. Потпуно уважавамо право Светог Архијерејског Сабора и његову власност да уноси измене/амандмане у ажурирану верзију. Гледајући уназад, можда је подела ажуриране верзије Устава делегатима на Црквеном сабору јула месеца 2019. године, пре него што ју је Свети Архијерејски Сабор „коначно потврдио“, био један преурањен корак и да је он изазвао збуњеност. Ипак, са другог гледишта, верујемо да је циљ дељења ажуриране верзије био транспарентност, како би се делегати на Црквеном сабору у јулу 2019 године упознали са предузетим корацима Светог Архијерејског Сабора. У сваком случају, ажурирана верзија Устава из 2019. године јесте у сагласности са одлуком Светог Архијерејског Сабора из маја 2018. године којом је потврђено територијално ограничење Устава само на Сједињене Америчке Државе и у потпуности је сагласан канонском праву и документима којима се управља СПЦ.

19. Чак и ажурирани текст одштампаног Устава из 2019. године не оставља места питању да ли Епархије СПЦ у Сједињеним Државама јесу или да ли ће остати нераскидиво повезане са Српском Православном Црквом (Патријаршијом). Ово изричито показује члан 1 ажуриране штампане верзије Устава, који недвосмислено гласи: „Српске Православне Епархије у Сједињеним Америчким Државама јесу верска Заједница православних хришћана и канонски и јерархијски саставни део су аутокефалне Српске Православне Цркве, са седиштем у Београду, Србија“.

Припремљено од следећих личности са намером и у нади да ће објављивање наведених чињеница довести до ефикасног и, изнад свега, мирног Ванредног Црквеног сабора 29. фебруара 2020. године:

Милан Мркаљ, члан Централног црквеног савета и потпредседник Епархијског савета Источноамеричке епархије

Др Дебра Тасић, члан Централног црквеног савета и потпредседник Епархијског савета Западноамеричке епархије

Мајкл Косановић, члан Централног црквеног савета и потпредседник Епархијског савета Новограчаничко-средњезападноамеричке епархије

Рон Радаковић, члан Централног црквеног савета и њеног Одбора за комуникације

Лука Ерцег, члан Централног црквеног савета, Одбора за правни ризик и усклађивање и Одбора за комуникације

Џеф Греј, члан Централног црквеног савета и Одбора за комуникације

Љубиша Миличић, члан Централног црквеног савета и Одбора за правни ризик и усклађивање

Проф. Леон Лајсат, члан Одбора Централног црквеног савета за правни ризик и усклађивање

Душица Протић, члан Одбора Централног црквеног савета за правни ризик и усклађивање

Андреј Муха, члан Одбора Централног црквеног савета за правни ризик и усклађивање


ПРИЛОГ1

https://i.postimg.cc/X7byHQzr/spc1-768x993.png


ПРИЛОГ2

https://i.postimg.cc/6q061L8Z/spc2-768x994.png


ПРИЛОГ3

https://i.postimg.cc/mkXfHdcm/spc3-723x1024.png
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#73

.
ПРИЛОГ О СТАРИМ И НОВИМ (НЕ)ДЕЛИМА ВЛАДИКЕ БАЧКОГ ИРИНЕЈА БУЛОВИЋА-КЕШОЛОВЦА

https://politikon.rs/wp-content/uploads/...ulovic.jpg

ЦРКВЕНИ ПУКОВНИК НА ЖУТОМ ЗАДАТКУ

Српска православна црква је у великој опасности јер сву власт у њој имају лицемери, силници и духовни бедници са својим слугама. Владика Иринеј Буловић је све то заједно, а њему блиску људи на челу са патријархом, очигледно приватизују цркву. У Епархији Бачкој, Иринејови комплекси из младости довели су до тога да владика Бачки толико застранио, да држи проповеди по католичким црквама и јеврејским синагогама.

Једна од трагедија човечанства је то што је религија киднаповала морал. Наука није лака, а онај ко је глуп увек може да покуша са религијом. У случају епископа СПЦ, Иринеја Буловића -Свети Дух јако базди из његове јазбине јер је шапу бацио на све и незаустављиво се шири као прах. Грађани у Новом Саду то лепо препознају па чим угледају овог часног оца, прелазе улицом на другу страну. Неки и пљуну испред себе попут аутора овог текста.


КО ЈЕ ИРИНЕЈ БУЛОВИЋ?

Породица Иринеја Буловића потиче из Македоније, из једног племена Цинцара. Родио се у Станишићу (Бачка), отац полицајац који је на крв тукао мајку Зорку, и када су се родитељи развели, тадашња УДБА га узима под своје и шаље на богословију. Касније се Иринеј хвалио како је добио чин пуковника УДБЕ, а Пајтићу је причао да је заправо генерал-пуковник УДБЕ. Можда мисли да као мајстор за сплетке допире до толиких чинова.

А, 2005. године, због одржавања традиционалне „Кобасицијаде” у време Великог поста, епископ бачки Иринеј Буловић казнио је мештане села Турија дводневним оглашавањем звона за мртве, док је локалном свештенику забрањено да улази годину дана у куће организатора „Кобасицијаде”!

По црквеним кулоарима кружи прича да је изјавио како је рекао да цело село треба спалити на ломачи. Туринци су иначе познати као храбари и преки људи, иако којим случајем дође у Турију треба да понесе учкур за црева а пре тога мора ићи на туринско гробље да плаче за њиховим умрлима понаособ.

Епископ Иринеј 2006. године, уз помоћ полиције прекида уличну представу италијанске трупе „Театро деи Венти” у Новом Саду. Мада је двосатни програм на Тргу слободе и Змај Јовиној улици организатор Студентски културни центар пријавио новосадском СУП-у, представа је прекинута десетак минута пре завршетка. Иринеј је притом саопштио да је полиција позвана да прекине уличну представу испред Владичанског двора да би се спречило “дивљање” пред црквом и његовим прозорима.

Забранио је такође “Змајеве дечије игре” јер му смета дерњава деце испод прозора!

Он је духовни отац управнику кардиохирургије у Сремској Каменици, на кога је пренео сва своја црквена девијантна уверења и деспотизам. Од његових афера најпознатије су са директором библиотеке Драганом Којићем са којим више није у љубави јер су се посвађали зато сто је похлепни Владика Иринеј тврдио да имовина цркве задире у плац Библиотеке Матице Српске, па га Којић избегава. Иринеј Буловић је као познати сатаниста и члан почасног одбора новосадског Егзита заједно са Алмашким попом (такође сатанистом)…а сметају му деца и Змајеве Игре.

Иринеја Буловића иначе називају и Кешоловац јер сав новац од верника иде искључиво у његове џепове а не у касу Православне Цркве. Умировљени Епископ Атанасије Јефтић је том приликом дао изјаву да је Иринеј Буловић лицемер који је приватизовао цркву!

У писму које му је упутио тврди да је као портпарол и шеф информативне службе СПЦ био присталица Бриселског споразума и издаје народа на Косову и Метохији – а затим: може ли се будућност народа као живе Цркве градити на сервилним лажима и пропагандним обманама ове и овакве врхушке власти у вишеструко, под њима и њиховим претходницима, унесрећеној Србији?

Како водећи људи наше Цркве, тј. неколицина најодговорнијих (који су притом, својим саопштењима, укључујући и овогодишње “Саборско саопштење”, монополисали глас све Сабраће и све Саборне Пуноће Цркве) то не виде? Или се задовољавају само лицемерним речима оног несрећног првосвештеника Илиију из времена Самуила Пророка: “Немојте дечице”! – док безбожне и богохулне синове не убије гром Божји у самом Храму. Ослушните, мимо Београдског пашалука, и осетите апатију која је захватила народ: “…Зар ће нас и наша Мајка Црква издати, стојећи уз ове и овакве неспособне полтроне Западне демоније, и подржавајући њихове сумануте а стварно кукавичке изјаве (‘Добили смо највише што смо могли’), испунили смо све што је од нас тражено”!

Врх СПЦ заједно са издајницима из власти Србије чини једну велику спрегу у којој је све дозвољено у интересу издаје државе, народа и националних интереса Србије.

Оно сто је бискуп Буловић научио и воли да учи друге се своди на ово: покоран мораш бити као лешина – најважнија је одредба борбене филозофије садржане у Конституцији и другим списима Игњација Лојоле, шпанског војника, па монаха.

Наиме, на сав новац који верници уплате контролу има искључиво он, Иринеј Буловић! Све цркве над којима има контролу пропадају а Иринеј не да новац за поправку јер је сав новац присвојио! Истовремено, вши и заједничку службу са католицима у њиховим црквама (Суботица) и са њима упражњава заједничке молитве. Силне молитве је отпевао са својим братом у Христу суботичким бискупом Панзељем.

Иринеј Буловић на заједничкој прослави у Београдској Синагоги у зборишту јудејском и на њихов празник пали свеце на Давидовом свећњаку верника који су разапели Христа! Заобилази одредбе Духа Светога и Светих Апостола и нашег Светог Оца Саве.

Др Иринеј Буловић је у Равени (Италија) 2007. године, опет без претходног благослова Сабора СПЦ, потписао документ о Папском првенству, докуменат у коме је први пут Православна црква признала да римска јеретичка организација, која себе назива црквом има статус Цркве Христове.

Због овога је од стране свештенства СПЦ покренута иницијатива и поднет захтев светом Архијерејском Сабору СПЦ, за смену са трона своје Епархије, као и за лишавање епископског чина, садашњег Епископа Бачког Иринеја Буловића.
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#74

.
ЧИЈА ЈЕ КАЗНЕНА ЕКСПЕДИЦИЈА НА СРПСКЕ ВЛАДИКЕ У САД?

https://politikon.rs/wp-content/uploads/...lika-2.jpg

Када је југословенски председник Јосип Броз Тито 1963. године посетио Сједињене Америчке Државе тамошњи Срби, предвођени епископом америчко канадским Дионисијем протестовали су улицама Њујорка и Вашингтона. Срби Америке окупили су се на улицама у знак протеста против аутократске владавине и гушења људских права од стране Брозовог режима у тадашњој Југославији. Одмазда је уследила брзо. Синод СПЦ, који је, у таквом ауторитарном систему био под контролом Брозовог режима, сменио је епископа Дионисија, а Срби Америке следећих тридесет година живели су у расколу са Црквом у матици. Има индиција да је раскол помогла и америчка тајна служба, која је из геополитичких разлога подржавала Брозов ауторитарни режим, иако је знала о каквом режиму је реч. Рану на телу Цркве 1992. године зацелио је верни народ и мудрост и доброта патријарха српског Павла. Кључну улогу у поновном уједињењу Цркве одиграо је умировљени епископ Атанасије (Јевтић), као и садашњи епископ новограчанички Лонгин. Црква се ујединила, али последице раскола на америчком континенту вуку се и до данас.

Двадесест осам година касније Црква у САД је опет на удару и многе чињенице неодољиво подсећају на време раскола из 1963. године. Данас у САД нема протеста против актуелног српског режима, али није тајна да Александар Вућић не ужива подршку ни америчких Срба ни СПЦ у Америци. Познато је да се на америчком континенту међу Србима не гледа благонаклоно на гушење слобода у Србији, а посебно се не гледа благонаклоно на идеју о разграничењу са јужном српском покрајином или признање самопроглашене независности Косова. Највећи прилози и материјална помоћ за Косово и Метохију годинама су долазили упрвао из епархија са америчког континента. Епископи западноамерички Максим и источноамерички Иринеј последњих година водили су активну борбу у америчким иснтитуцијама, практично проводећи политику Сабора СПЦ, који је више пута у својим саопштењима износио став о недељивости територије Србије. Амерички Срби тврде да су Максим и Иринеј (Добријевић) остварили веће домете у разговорима са предствницима америчке администрације од представника државе Србије. Живом издавачком делатношћу и бројним књигама од непроцењиве вредности епископ Максим ширио је истину о српском народу и његовом наслеђу, посебно на Косову и Метохији. Вредне монографије које је објављивао су обавезан садржај америчких библиотека, посебно оних у Конгресу и Сенату САД.

Вест да патријарх Иринеј крајем фебруара путује у САД, где би требало да буде одржан ванредни црквени сабор, упућени у црквене догађаје виде као понављање историје из 1963. године, у којој Синод, који је под великим утицајем државе, има намеру да сече главе владикама које нису по вољи режима у матици. Очи црквене јавности уперене су у Београдску патријаршију, у којој већ дуже време главну реч не води патријарх, већ епископ бачки Иринеј Буловић, за кога влада неподељено уверење да је spiritus movens сече епископа у САД. Нико не верује да за ту операцију Буловић није добио подршку и актуелног режима у Београду, јер за било какву радикалну интервенцију у Америци, патријарх, Синод и Сабор немају никакав конкретан црквени разлог, те се стога верује да је у целу причу политика дебело умешала прсте. Прича о Уставу СПЦ у Америци, који никада није усвојен, а који Синод тражи да се поништи, неодржива је . Актери хајке на српске владике у САД су лица са криминалном прошлошћу, осведочени клеветници али и два епископа, Митрофан и Кирило, који су , према информацијама верника из њихових епархија, решили да продају браћу за вечеру.

Да су у питању „виши“ разлози , када се говори о „амерчком црквеном питању“, говори и чињеница да је залагањем управо Иринеја Буловића западноамерички епископ Максим противзаконито истеран са Православно богословског фалултета, а као награду за прогон владике Максима Буловић је награђен од државе местом у Савету факултета , и то као представник државе. Симфонија државе и СПЦ, којом се хвале и једна и друга, показала се делотворном и на примеру „америчких епископа“. Од завршетка прошлог Сабора, на којем је председник Вучић, износио план о Косову кога нема, свађао се са неколицином епископа, што се не памти у историји СПЦ, ситуација у Цркви се усложњавала. Ни захтев трећине владика за ванредним Сабором није уродио полодом, а проблеми, укључујући и прогон Цркве у Црној Гори, гурали су се под тепих. Синод СПЦ, отео се контроли Сабора, под чијом контролом би морао да буде, али не и контроли владајуће партије у Србији. Никола Селаковић, генерални секретар председника Србије, кажу, чешће је у Патријаршији од бар трећине епископа. Медијска хајка на , Синоду и власти у Београду, неподобне владике, међу којима су и три епископа из САД, не посустаје. Актуелни патријарх Иринеј (Гавриловић) гази десету деценију и нема свест да се нашао у сред битке за свог наследника.

Ванредни црквени сабор у САД за Иринеја Буловића и Порфирија Перића прилика је да се измени гласачка структура у Сабору, јер тројица владика у САД нису „гласачко тело“ екипе Иринеја Буловића, коју је овај наследио од пензионисаног и контроверзног Василија Качавенде. Доласком нових, „подобних“ епиксопа на места Лонгина, Максима и Иринеја Добиријевића, отупила би се и оштрица отпора СПЦ против признања самопроглашеног Косова. Актери и начин на који је ни од чега направљен случај СПЦ у САД недвосмислено говори да ову операцију није могла извести само Црква, ма како способне оперативце имала. Зато нико не верује да проблематизовање ситуације у СПЦ у Америци има само потпис Иринеја Буловића.
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#75

.
ИЗА БРАДЕ И ЕПИСКОПСКОГ ЧИНЕ КРИЈЕ СЕ ПУКОВНИК УДБЕ!

https://politikon.rs/wp-content/uploads/...ulovic.jpg

Конзервативни покрет НАШИ обавештава јавност да Мирко Буловић пуковник УДБЕ који се крије иза епископског чина и имена Ирнеј, већ месецима води кампању против епископа СПЦ и отворено помаже Александру Вучићу у издаји Косова и Метохије.

Мирко Буловић је човек који је патријарх из сенке и који вуче све конце у српској Патријаршији, а међу верницима је познат и по надимку ЗЛиринеј, који добро осликава његову личност и активности.

Мирко Буловић је особа која је и одговорна за одликовање Александра Вучића насупрот вољи већини Епископа СПЦ и који очигледно мисли да се издаја може сакрити иза једног ордена.

Мирко Буловић је узурпирао Свети Синод СПЦ као и сајт СПЦ преко којег се објављују строго цензурисани памфлети преко којих се манипулише верним народом.

ЗЛиринеју ништа није страно нити се чега стиди, тако да већ месецима у назад преко режимских таблоида води кампању против Епископа СПЦ који не желе да учествују у марифетлуцима и издаји.

Њему су отворени сви режимски медији од Информера, Ало, Вечерњих новости, Српског телеграфа…

У њима можете прочитати различите гадости о свим Епископима СПЦ , осим о пуковнику УДБЕ Мирку.

Мирко се никада није огласио поводом напада на његову браћу Епископе, али то је сасвим јасно и због чега. Јер је управо он стајао иза тих напада.

Конзервативни покрет НАШИ поручује Мирку Буловићу пуковнику УДБЕ да престане са срамном подршком Александру Вучићу и издаји Косова и Метохије и да му заиста није потребно да по паду СНС-а постане прив Епископ СПЦ којем ће бити суђено због учествовања у издаји, а ту му неће помоћи ни чин пуковника УДБЕ.



КПН
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#76

Владика Иринеј је пеницилин за све расколнике, како борба за вечеру тако ове јаднике са политикон а исто и за васељенског патријарха. На многаја љета за Владику бачког!

А и за ови смрдљиву тему, да додам коју реч Smile) где се уредно пљује Патријарх Српски, само могу да кажем да је дело усташе шумадинца који јадник није Србин него неки мучемник из мешовитог брака који има проблем са својим идентитетом.
Одговори
#77

(02-03-2020, 02:35 AM)Чавез Пише:  Владика Иринеј је пеницилин за све расколнике, како борба за вечеру тако ове јаднике са политикон а исто и за васељенског патријарха. На многаја љета за Владику бачког!

А и за ови смрдљиву тему, да додам коју реч Smile) где се уредно пљује Патријарх Српски, само могу да кажем да је дело усташе шумадинца који јадник није Србин него неки мучемник из мешовитог брака који има проблем са својим идентитетом.

[Слика: j2-k9l-Ma-HR0c-Dov-L29j-ZG4u-ZXUva-W1h-Z...MDQ1-Y.jpg]

https://i.postimg.cc/ZY7KNKwD/j2-k9l-Ma-...MDQ1-Y.jpg
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#78

.
ВУЧИЋЕВЕ ЖЕЉЕ НИСУ ИСПУЊЕНЕ, СПЦ САЧУВАЛА ЈЕДИНСТВО

https://i.postimg.cc/g02hhKDD/irinejvu-i-1-700x389.png

Реални су изгледи да се патријарх српски Иринеј враћа у Србију раније него је то планирао, а све због бојазни два двора у Србији да није „застранио“ у само неколико дана боравка у САД.

Вучић љут на патријарха! Пропао му план да смени владике Максима и Иринеја Добријевића

Изабравши да делује по савести, уважавајући чињенице, патријарх Иринеј изабрао је да се замери свом имењаку у Новом Саду, радије него имењаку у САД, који га је дочекао као најрођенијег, са верницима, којих се не би постидела ни сама матица. У Америци се српски патријарх уверио да су народ, епископи и свештеници као једно, и да би далеко више посла имао у посети бачкој епархији.

Иако нису кренули на пут са патријархом, бачки епископ Иринеј Буловић и загребачки митрополит Порфирије Перић, (овај други је требало да иде), са патријархом су послали своје људе, тако да су све време били у току са детаљима патријарховог боравка у САД. Управо због, за њих, алармантних информација, организовали су да се патријарх раније врати у Србију. Аларм се упалио јер је патријарх Иринеј показао да има пуну свест о томе ко га је лагао месецима.

Гласина која већ извесно време кружи Патријаршијом, а тиче се окупације српског патријарха од неколицине епископа лојалних председнику Србије, ових дана добила је потврду у Америци. У патријаршији кажу да је било довољно да се патријарх удаљи од зграде Београдске патријаршије, и не поводе ниједног од епископа који покушавају да управљају њиме, да ствари и реалност сагледа онаквим какви јесу. И патријарх Иринеј и епископ Јован, који борави са њим у САД, имали су прилику, али и отвореност да се на лицу места увере у нетачност навода којим су патријарха „хранили“ месецима у Београду.

Посебно љут због оваквог обрта који се десио приликом патријархове посете у Америци, кажу наши извори из Патријаршије, је генерални секретар председника Србије Никола Селаковић, који је главни кадровик у СПЦ од доласка СНС на власт. Он је патријарху пре поласка, заједно са својим „другарима“ у врху СПЦ (Иринеј Буловић, Порфирије Перић), сугерисао да би за Србију најбоље било да се суспендују тројица владика у САД, и да би то и председник желео.

Лонгин, Максим и Иринеј Добријевић слове за владике које се снажно противе признавању тзв. независности Косова и Метохије и управо су они организатори највеће помоћи за јужну српску покрајину. То је сасвим довољан разлог да буду непожељни за двор на Андрићевом венцу, чији први човек, случајно или не, такође борави у САД. Тако је још један покушај успостављања потпуне контроле над СПЦ за ције извршење су осим Селаковића задужени викарни епископ Стефан Шарић и патријархов секретар Дејан Накић – пропао.
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#79

.
ВРХ СПЦ ПРЕВИШЕ УЗ ВЛАСТ, НЕ ДОЛАЗИ У ОБЗИР ЗАБРАНА ПРИЧЕШЋА!


Коментаришући догађаје у Цркви пре и након избијања епидемије коронавируса, Илић наводи да је у ту институцију ушла партијска логика, као и да примећује како је у њеном врху превише веза са властодршцима. Он објашњава да се може догодити да појединци из црквене заједнице, након окончања пандемије, добију или изгубе на значају, али да би верујуће људе више требало да брине “претеривање Цркве у компромисима са светом”.


С обзиром на то да живите у Холандији, можете ли да упоредите мере и начин на који се та земља бори са коронавирусом у односу на ситуацију коју имамо у Србији?

- Овде су изабрали стратегију која је мени лично много ближа него она у Србији. Не превише затегнуто, са перспективом успостављања имунитета у највећем делу популације. Укинута су јавна окупљања, сем Скупштине и цркве као и осталих религијских окупљања. Повећана је концентрација на заштиту од заразе, посебна упозорења старијим људима и понегде термини кад би само они требало да иду у радње, али није им укинута могућност кретања и нема полицијског часа. Продавнице са храном су отворене као иначе, дезинфикују ручке колица која вам дају на улазу, али гужве нема. У Скандинавији је још мање затегнуто у овом погледу.


Како коментаришете комуникацију Александра Вучића и Ане Брнабић са грађанима након увођења ванредног стања?

- Оно што сам до сада видео је на нивоу филма катастрофе, али у Б продукцији. Са благим тоталитарним шмеком и соло аријама.


Због информисања јавности о условима у Клиничком центру Војводине, наша новинарка Ана Лалић је приведена и задржана читаву ноћ у притвору. Шта мислите, због чега је указивање на системске пропусте у Србији дело за које се иде у затвор?

- Не знам. Па требало би ваљда искористити то ванредно стање, уведено на ванредни начин. Иначе, како ова несрећа траје све је важније размишљати о томе како ће изгледати после. Које ће слободе остати ограничене и кад прође епидемија. Тиме се треба озбиљно бавити, али пошто су сви укинути, не знам ко ће се тиме бавити.


Срби из иностранства се свакодневно означавају као основни узрок ширења вируса у нашој земљи. Колико такве изјаве утичу на српску заједницу у дијаспори?

- То је бесраман потез, заиста. Просто и није за озбиљну дискусију. Јасно показује неодговорност власти која се представља толико одговорном. Човек пожели да дијаспора престане да сваке године упумпава у Србију више од четири милијарде долара, па да се види која би власт опстала у хаосу који би настао. Нажалост, људи и даље остају наш највећи извоз. Видећемо како ће то после овог глупог вируса да се развија. Вероваћу, макар до извесне мере, само оној власти која буде направила озбиљан план сарадње са дијаспором. А не ово злобно кокодакање и прављење још једне поделе у нашем иначе прилично нехомогеном народу.


Смеју ли свештена лица да имају другачије ставове у односу на врх Цркве?

- Црква је област слободе, али и област поштовања ауторитета. Док су ауторитети свесни своје улоге тај проблем и не постоји. У ходу могу да се десе нека мимоилажења па и међусобни сукоби, али не смеју бити такви да угрозе јединство Цркве. Сва срећа те је она сложен организам који не може једноставно да се упореди са уређењем неке корпорације или војске.


Да ли би Црква требало да поштује и следи мишљење лекара кад је реч о причешћима и богослужењима, док траје епидемија?

- Забрана окупљања треба да се поштује. Мада је мени лакше да то кажем кад је Холандија са можда највећим званичним бројем атеиста у Европи схватила важност вере за живот људи и у оваквим временима па је допустила литургије на којима може да се окупља до тридесет људи. А забрана причешћивања за верујуће људе не долази у обзир. Људи могу и неко време после литургије да долазе појединачно да се причесте, а онима који не могу причешће може да се носи и у кућу. Причешће је Христово присуство, центар Цркве и ту нема много приче.


Шта би било најбоље решење у овом моменту?

- Испоштовати науку али само до мере где не задире у оно што не разуме и шта не може да докаже.


Како оцењујете ситуацију на Православном богословском факултету, који се тренутно налази између поштовања државних закона, универзитетских прописа и супротно томе вољи Синода СПЦ?

- Лош начин владања у Србији, због превише чврстих веза Цркве и државе, утиче до извесне мере и на црквени живот, на начин управљања Црквом. Понекад и превише. Жеља за контролом, за моћи, за влашћу уме да избије на штетан начин.


Да ли је у питању обрачун са неистомишљеницима?

- Рекло би се да је то у питању.


Свештенику и доценту Православно богословског факултета Вукашину Милићевићу, недавно је патријарх Иринеј забранио јавне наступе и свештенодејство. Како коментаришете ту одлуку?

- Веома лоша одлука у било ком, а поготово овом тренутку. Цркви никако сад није потребан још и имиџ ауторитарне установе. Уместо разговора у вези са нечим где постоји неслагање – бирократске мере. Непријатно испољавање моћи које у ствари одаје слабост. То није Црква, то је деловање њеног мрачног двојника, који је прати кроз историју. Понекад је он видљивији, понекад у великим налетима обнове и светла склони се у сенку.


Због чега црква види његово јавно деловање као погрешно?

- Не знам. Видео сам одлуку, али не знам шта је све повод осим тога што човек наступа у медијима.


Није ли патријарх требало да поступи на идентичан начин и са владикама који су позивали вернике да у што већем броју долазе на богослужења, упркос томе што је СПЦ објавила саопштење у којем апелује на људе да следе препоруке стручњака и лекара?

- Ово са оцем Вукашином је унутарцрквени проблем, а ово друго је последица прилагођавања организма Цркве тренутним спољним околностима, однос са државом. А кад би стручњаци и лекари мало боље познавали своју Цркву, а већина су крштени, и кад би поштовали своју веру коју исповеда чак и фамозна категорија “православних атеиста”, њихове препоруке би можда биле лакше прихваћене. А можда би и као препоруке биле боље.


У не тако далекој прошлости, имали смо ситуацију да су Синод СПЦ и патријарх одбили да сазову Сабор на захтев епископа. Шта ви видите као разлоге да се одбије састанак архијереја који би разговарали о актуелним црквеним темама?

- Е, то је сад питање где ми за одговор недостају подаци. Оно што видим то је да је дошло до упада некакве партијске логике у Цркву. И да је у врху превише веза са властодршцима, веза које не праве симетричне односе Цркве и државе. На штету Цркве. И као што у држави јача тоталитарна тенденција волунтаризма оних на врху, тако и Црква то прати у мери у којој не би смела.


Како ће изгледати односи у цркви по завршетку епидемије?

- Више се бринем за то како ће изгледати односи у држави по завршетку епидемије. Које слободе ће бити за степен ограниченије, који механизми за успешније владање развијени и усађени великом броју људи преко страха који ће запамтити. А Црква траје много дуже од ове државе. Спорије се мења и није подложна сензационалним и револуционарним променама. Појединци ће можда добити или изгубити на значају. Оно што би могло да забрине верујуће то би било претеривање Цркве у компромису са светом. Овог пута светом који треба сажаљевати због епидемије, али мислим да се то неће десити. То би могло да смлачи веру и ослаби мисију Цркве у будућности. Бије се и велика битка на духовном плану. А хаос је поприличан.


КРИТИКА ВЛАСТИ ЈЕ ОБАВЕЗА СВАКОГ ГРАЂАНИНА

Често сте критиковали актуелну власт. Да ли сте због тога трпели последице?

- Сваку власт треба критиковати. Утолико више власт која граби већа овлашћења. Партијска политика ме уопште не занима. Критиковао сам и прошлу власт па и ову. Мислим да ми је то обавеза као грађанина који има било какво образовање и било какву јавну улогу. Директне последице нисам трпео, осим уобичајених увреда, у таквим околностима код нас. Можда ми није баш помагало у неким пословима..


Да ли је ваш положај у црквеној заједници због тога довођен у питање?

- Због тога? Није, колико знам.



nova.rs
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#80

Па ти си СНСдинац.
Својим уписима оправдаваш стање.

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори
#81

(08-04-2020, 10:53 AM)херцеговац Пише:  Па ти си СНСдинац.
Својим уписима оправдаваш стање.


Херцеговче, у овом случају, дозволи да се сложим са тобом.
Одговори
#82

.
Јашта море! "Срб је Вучков радује се пропасти" или "С вером у Вучка, за комша и СПОтаџбину! Кидање

Море бит'! Јок
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори
#83

(08-04-2020, 05:06 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(08-04-2020, 10:53 AM)херцеговац Пише:  Па ти си СНСдинац.
Својим уписима оправдаваш стање.


Херцеговче, у овом случају, дозволи да се сложим са тобом.

Море!

„Грађанска“ демократија отуда нуди избор свега и свачега, али себе а приори изузима од тог правила; она не допушта могућност избора између ње и ма ког алтернативног концепта.

[Слика: traktor.gif]
Одговори
#84

(08-04-2020, 10:11 AM)Шумадинац Пише:  .
ВРХ СПЦ ПРЕВИШЕ УЗ ВЛАСТ, НЕ ДОЛАЗИ У ОБЗИР ЗАБРАНА ПРИЧЕШЋА!


Коментаришући догађаје у Цркви пре и након избијања епидемије коронавируса, Илић наводи да је у ту институцију ушла партијска логика, као и да примећује како је у њеном врху превише веза са властодршцима. Он објашњава да се може догодити да појединци из црквене заједнице, након окончања пандемије, добију или изгубе на значају, али да би верујуће људе више требало да брине “претеривање Цркве у компромисима са светом”.


С обзиром на то да живите у Холандији, можете ли да упоредите мере и начин на који се та земља бори са коронавирусом у односу на ситуацију коју имамо у Србији?

- Овде су изабрали стратегију која је мени лично много ближа него она у Србији. Не превише затегнуто, са перспективом успостављања имунитета у највећем делу популације. Укинута су јавна окупљања, сем Скупштине и цркве као и осталих религијских окупљања. Повећана је концентрација на заштиту од заразе, посебна упозорења старијим људима и понегде термини кад би само они требало да иду у радње, али није им укинута могућност кретања и нема полицијског часа. Продавнице са храном су отворене као иначе, дезинфикују ручке колица која вам дају на улазу, али гужве нема. У Скандинавији је још мање затегнуто у овом погледу.


Како коментаришете комуникацију Александра Вучића и Ане Брнабић са грађанима након увођења ванредног стања?

- Оно што сам до сада видео је на нивоу филма катастрофе, али у Б продукцији. Са благим тоталитарним шмеком и соло аријама.


Због информисања јавности о условима у Клиничком центру Војводине, наша новинарка Ана Лалић је приведена и задржана читаву ноћ у притвору. Шта мислите, због чега је указивање на системске пропусте у Србији дело за које се иде у затвор?

- Не знам. Па требало би ваљда искористити то ванредно стање, уведено на ванредни начин. Иначе, како ова несрећа траје све је важније размишљати о томе како ће изгледати после. Које ће слободе остати ограничене и кад прође епидемија. Тиме се треба озбиљно бавити, али пошто су сви укинути, не знам ко ће се тиме бавити.


Срби из иностранства се свакодневно означавају као основни узрок ширења вируса у нашој земљи. Колико такве изјаве утичу на српску заједницу у дијаспори?

- То је бесраман потез, заиста. Просто и није за озбиљну дискусију. Јасно показује неодговорност власти која се представља толико одговорном. Човек пожели да дијаспора престане да сваке године упумпава у Србију више од четири милијарде долара, па да се види која би власт опстала у хаосу који би настао. Нажалост, људи и даље остају наш највећи извоз. Видећемо како ће то после овог глупог вируса да се развија. Вероваћу, макар до извесне мере, само оној власти која буде направила озбиљан план сарадње са дијаспором. А не ово злобно кокодакање и прављење још једне поделе у нашем иначе прилично нехомогеном народу.


Смеју ли свештена лица да имају другачије ставове у односу на врх Цркве?

- Црква је област слободе, али и област поштовања ауторитета. Док су ауторитети свесни своје улоге тај проблем и не постоји. У ходу могу да се десе нека мимоилажења па и међусобни сукоби, али не смеју бити такви да угрозе јединство Цркве. Сва срећа те је она сложен организам који не може једноставно да се упореди са уређењем неке корпорације или војске.


Да ли би Црква требало да поштује и следи мишљење лекара кад је реч о причешћима и богослужењима, док траје епидемија?

- Забрана окупљања треба да се поштује. Мада је мени лакше да то кажем кад је Холандија са можда највећим званичним бројем атеиста у Европи схватила важност вере за живот људи и у оваквим временима па је допустила литургије на којима може да се окупља до тридесет људи. А забрана причешћивања за верујуће људе не долази у обзир. Људи могу и неко време после литургије да долазе појединачно да се причесте, а онима који не могу причешће може да се носи и у кућу. Причешће је Христово присуство, центар Цркве и ту нема много приче.


Шта би било најбоље решење у овом моменту?

- Испоштовати науку али само до мере где не задире у оно што не разуме и шта не може да докаже.


Како оцењујете ситуацију на Православном богословском факултету, који се тренутно налази између поштовања државних закона, универзитетских прописа и супротно томе вољи Синода СПЦ?

- Лош начин владања у Србији, због превише чврстих веза Цркве и државе, утиче до извесне мере и на црквени живот, на начин управљања Црквом. Понекад и превише. Жеља за контролом, за моћи, за влашћу уме да избије на штетан начин.


Да ли је у питању обрачун са неистомишљеницима?

- Рекло би се да је то у питању.


Свештенику и доценту Православно богословског факултета Вукашину Милићевићу, недавно је патријарх Иринеј забранио јавне наступе и свештенодејство. Како коментаришете ту одлуку?

- Веома лоша одлука у било ком, а поготово овом тренутку. Цркви никако сад није потребан још и имиџ ауторитарне установе. Уместо разговора у вези са нечим где постоји неслагање – бирократске мере. Непријатно испољавање моћи које у ствари одаје слабост. То није Црква, то је деловање њеног мрачног двојника, који је прати кроз историју. Понекад је он видљивији, понекад у великим налетима обнове и светла склони се у сенку.


Због чега црква види његово јавно деловање као погрешно?

- Не знам. Видео сам одлуку, али не знам шта је све повод осим тога што човек наступа у медијима.


Није ли патријарх требало да поступи на идентичан начин и са владикама који су позивали вернике да у што већем броју долазе на богослужења, упркос томе што је СПЦ објавила саопштење у којем апелује на људе да следе препоруке стручњака и лекара?

- Ово са оцем Вукашином је унутарцрквени проблем, а ово друго је последица прилагођавања организма Цркве тренутним спољним околностима, однос са државом. А кад би стручњаци и лекари мало боље познавали своју Цркву, а већина су крштени, и кад би поштовали своју веру коју исповеда чак и фамозна категорија “православних атеиста”, њихове препоруке би можда биле лакше прихваћене. А можда би и као препоруке биле боље.


У не тако далекој прошлости, имали смо ситуацију да су Синод СПЦ и патријарх одбили да сазову Сабор на захтев епископа. Шта ви видите као разлоге да се одбије састанак архијереја који би разговарали о актуелним црквеним темама?

- Е, то је сад питање где ми за одговор недостају подаци. Оно што видим то је да је дошло до упада некакве партијске логике у Цркву. И да је у врху превише веза са властодршцима, веза које не праве симетричне односе Цркве и државе. На штету Цркве. И као што у држави јача тоталитарна тенденција волунтаризма оних на врху, тако и Црква то прати у мери у којој не би смела.


Како ће изгледати односи у цркви по завршетку епидемије?

- Више се бринем за то како ће изгледати односи у држави по завршетку епидемије. Које слободе ће бити за степен ограниченије, који механизми за успешније владање развијени и усађени великом броју људи преко страха који ће запамтити. А Црква траје много дуже од ове државе. Спорије се мења и није подложна сензационалним и револуционарним променама. Појединци ће можда добити или изгубити на значају. Оно што би могло да забрине верујуће то би било претеривање Цркве у компромису са светом. Овог пута светом који треба сажаљевати због епидемије, али мислим да се то неће десити. То би могло да смлачи веру и ослаби мисију Цркве у будућности. Бије се и велика битка на духовном плану. А хаос је поприличан.


КРИТИКА ВЛАСТИ ЈЕ ОБАВЕЗА СВАКОГ ГРАЂАНИНА

Често сте критиковали актуелну власт. Да ли сте због тога трпели последице?

- Сваку власт треба критиковати. Утолико више власт која граби већа овлашћења. Партијска политика ме уопште не занима. Критиковао сам и прошлу власт па и ову. Мислим да ми је то обавеза као грађанина који има било какво образовање и било какву јавну улогу. Директне последице нисам трпео, осим уобичајених увреда, у таквим околностима код нас. Можда ми није баш помагало у неким пословима..


Да ли је ваш положај у црквеној заједници због тога довођен у питање?

- Због тога? Није, колико знам.



nova.rs
.

(08-04-2020, 10:11 AM)Шумадинац Пише:  .
ВРХ СПЦ ПРЕВИШЕ УЗ ВЛАСТ, НЕ ДОЛАЗИ У ОБЗИР ЗАБРАНА ПРИЧЕШЋА!


Коментаришући догађаје у Цркви пре и након избијања епидемије коронавируса, Илић наводи да је у ту институцију ушла партијска логика, као и да примећује како је у њеном врху превише веза са властодршцима. Он објашњава да се може догодити да појединци из црквене заједнице, након окончања пандемије, добију или изгубе на значају, али да би верујуће људе више требало да брине “претеривање Цркве у компромисима са светом”.


С обзиром на то да живите у Холандији, можете ли да упоредите мере и начин на који се та земља бори са коронавирусом у односу на ситуацију коју имамо у Србији?

- Овде су изабрали стратегију која је мени лично много ближа него она у Србији. Не превише затегнуто, са перспективом успостављања имунитета у највећем делу популације. Укинута су јавна окупљања, сем Скупштине и цркве као и осталих религијских окупљања. Повећана је концентрација на заштиту од заразе, посебна упозорења старијим људима и понегде термини кад би само они требало да иду у радње, али није им укинута могућност кретања и нема полицијског часа. Продавнице са храном су отворене као иначе, дезинфикују ручке колица која вам дају на улазу, али гужве нема. У Скандинавији је још мање затегнуто у овом погледу.


Како коментаришете комуникацију Александра Вучића и Ане Брнабић са грађанима након увођења ванредног стања?

- Оно што сам до сада видео је на нивоу филма катастрофе, али у Б продукцији. Са благим тоталитарним шмеком и соло аријама.


Због информисања јавности о условима у Клиничком центру Војводине, наша новинарка Ана Лалић је приведена и задржана читаву ноћ у притвору. Шта мислите, због чега је указивање на системске пропусте у Србији дело за које се иде у затвор?

- Не знам. Па требало би ваљда искористити то ванредно стање, уведено на ванредни начин. Иначе, како ова несрећа траје све је важније размишљати о томе како ће изгледати после. Које ће слободе остати ограничене и кад прође епидемија. Тиме се треба озбиљно бавити, али пошто су сви укинути, не знам ко ће се тиме бавити.


Срби из иностранства се свакодневно означавају као основни узрок ширења вируса у нашој земљи. Колико такве изјаве утичу на српску заједницу у дијаспори?

- То је бесраман потез, заиста. Просто и није за озбиљну дискусију. Јасно показује неодговорност власти која се представља толико одговорном. Човек пожели да дијаспора престане да сваке године упумпава у Србију више од четири милијарде долара, па да се види која би власт опстала у хаосу који би настао. Нажалост, људи и даље остају наш највећи извоз. Видећемо како ће то после овог глупог вируса да се развија. Вероваћу, макар до извесне мере, само оној власти која буде направила озбиљан план сарадње са дијаспором. А не ово злобно кокодакање и прављење још једне поделе у нашем иначе прилично нехомогеном народу.


Смеју ли свештена лица да имају другачије ставове у односу на врх Цркве?

- Црква је област слободе, али и област поштовања ауторитета. Док су ауторитети свесни своје улоге тај проблем и не постоји. У ходу могу да се десе нека мимоилажења па и међусобни сукоби, али не смеју бити такви да угрозе јединство Цркве. Сва срећа те је она сложен организам који не може једноставно да се упореди са уређењем неке корпорације или војске.


Да ли би Црква требало да поштује и следи мишљење лекара кад је реч о причешћима и богослужењима, док траје епидемија?

- Забрана окупљања треба да се поштује. Мада је мени лакше да то кажем кад је Холандија са можда највећим званичним бројем атеиста у Европи схватила важност вере за живот људи и у оваквим временима па је допустила литургије на којима може да се окупља до тридесет људи. А забрана причешћивања за верујуће људе не долази у обзир. Људи могу и неко време после литургије да долазе појединачно да се причесте, а онима који не могу причешће може да се носи и у кућу. Причешће је Христово присуство, центар Цркве и ту нема много приче.


Шта би било најбоље решење у овом моменту?

- Испоштовати науку али само до мере где не задире у оно што не разуме и шта не може да докаже.


Како оцењујете ситуацију на Православном богословском факултету, који се тренутно налази између поштовања државних закона, универзитетских прописа и супротно томе вољи Синода СПЦ?

- Лош начин владања у Србији, због превише чврстих веза Цркве и државе, утиче до извесне мере и на црквени живот, на начин управљања Црквом. Понекад и превише. Жеља за контролом, за моћи, за влашћу уме да избије на штетан начин.


Да ли је у питању обрачун са неистомишљеницима?

- Рекло би се да је то у питању.


Свештенику и доценту Православно богословског факултета Вукашину Милићевићу, недавно је патријарх Иринеј забранио јавне наступе и свештенодејство. Како коментаришете ту одлуку?

- Веома лоша одлука у било ком, а поготово овом тренутку. Цркви никако сад није потребан још и имиџ ауторитарне установе. Уместо разговора у вези са нечим где постоји неслагање – бирократске мере. Непријатно испољавање моћи које у ствари одаје слабост. То није Црква, то је деловање њеног мрачног двојника, који је прати кроз историју. Понекад је он видљивији, понекад у великим налетима обнове и светла склони се у сенку.


Због чега црква види његово јавно деловање као погрешно?

- Не знам. Видео сам одлуку, али не знам шта је све повод осим тога што човек наступа у медијима.


Није ли патријарх требало да поступи на идентичан начин и са владикама који су позивали вернике да у што већем броју долазе на богослужења, упркос томе што је СПЦ објавила саопштење у којем апелује на људе да следе препоруке стручњака и лекара?

- Ово са оцем Вукашином је унутарцрквени проблем, а ово друго је последица прилагођавања организма Цркве тренутним спољним околностима, однос са државом. А кад би стручњаци и лекари мало боље познавали своју Цркву, а већина су крштени, и кад би поштовали своју веру коју исповеда чак и фамозна категорија “православних атеиста”, њихове препоруке би можда биле лакше прихваћене. А можда би и као препоруке биле боље.


У не тако далекој прошлости, имали смо ситуацију да су Синод СПЦ и патријарх одбили да сазову Сабор на захтев епископа. Шта ви видите као разлоге да се одбије састанак архијереја који би разговарали о актуелним црквеним темама?

- Е, то је сад питање где ми за одговор недостају подаци. Оно што видим то је да је дошло до упада некакве партијске логике у Цркву. И да је у врху превише веза са властодршцима, веза које не праве симетричне односе Цркве и државе. На штету Цркве. И као што у држави јача тоталитарна тенденција волунтаризма оних на врху, тако и Црква то прати у мери у којој не би смела.


Како ће изгледати односи у цркви по завршетку епидемије?

- Више се бринем за то како ће изгледати односи у држави по завршетку епидемије. Које слободе ће бити за степен ограниченије, који механизми за успешније владање развијени и усађени великом броју људи преко страха који ће запамтити. А Црква траје много дуже од ове државе. Спорије се мења и није подложна сензационалним и револуционарним променама. Појединци ће можда добити или изгубити на значају. Оно што би могло да забрине верујуће то би било претеривање Цркве у компромису са светом. Овог пута светом који треба сажаљевати због епидемије, али мислим да се то неће десити. То би могло да смлачи веру и ослаби мисију Цркве у будућности. Бије се и велика битка на духовном плану. А хаос је поприличан.


КРИТИКА ВЛАСТИ ЈЕ ОБАВЕЗА СВАКОГ ГРАЂАНИНА

Често сте критиковали актуелну власт. Да ли сте због тога трпели последице?

- Сваку власт треба критиковати. Утолико више власт која граби већа овлашћења. Партијска политика ме уопште не занима. Критиковао сам и прошлу власт па и ову. Мислим да ми је то обавеза као грађанина који има било какво образовање и било какву јавну улогу. Директне последице нисам трпео, осим уобичајених увреда, у таквим околностима код нас. Можда ми није баш помагало у неким пословима..


Да ли је ваш положај у црквеној заједници због тога довођен у питање?

- Због тога? Није, колико знам.



nova.rs
.

Ко пише ове будалаштине? Ко је тај Илић неки јеховин сведок?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним