Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

(05-09-2019, 09:40 PM)Петар Пише:  22.октобра 1941.године почела је евакуација заробљених Немаца из Пецке у Ужице.Спроводило их је око 50 људи под оружјем.Спроводници су били већином партизани као и група четника из чете Милана Пинтарића.У Ужице су предали тачно 104 заробљена Немца.

Мање више,рекло би се да је то то.Мада је мени покојни Миле Стаматовић тврдио да је лево крило гимназије и приземље и спрат врвело од Немаца.Некако ми делује да је то ипак доста више од 104 заробљена Немца.

(06-09-2019, 10:39 AM)Милош Пише:  [/php]

Неђељко Плећаш,Добрица Ђукић,Милоје Лазаревић Далмација Зима 1942.[/b]

61 класа питомаца ниже школе војне академије 1931-1936г

Романија 1943г

Који свештеник је у питању?
Одговори

Ајде нека неко окачи фотографију испред школе у Брајићима.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(06-09-2019, 12:13 AM)Милош Шарац Пише:  Мали је то калибар,тако да ни граната није била много тешка!Најтеже је на педесет петици пунити топ у току борбе,јер је граната тежине скоро 50. кг дугачка метар сигурно,а простор преузак још ако си натронтан да ти пуцају дугмад,е то је војничина по мени!Бити нишанџија на тенку,било којем није никаква мука,већ задовољство,за правог стрелца...итд.

Топовски метак 100мм на Т55 је тежак 33-34кг, а дугачак око 1м.

Проблем са једночланом куполом је што тај несрећник у куполи мора радити више ствари у исто вријеме.

Код трочлане посаде, нишанџија осматра бојиште у једном релативно уском сектору и гађа циљеве,
Командир осматра све около, наравно с тежиштен напријед. Он осматра не само непријатеља, већ и распоред властитих јединица. Тако да обезбјеђује да његов тенк буде на предвиђеном мјесту, те да јединица буде у наређеном борбеном распореду. У случају да сусједни тенк испадне из строја (погођен, покварен...), преузима и његов сектор дејства. Значи командир обезбјеђује садејство са сусједним тенковима и другим јединицама (пјешадијом). Да буде још горе, нису сви тенкови имали радио-уређај, па је командир морао одржавати везу барјачићима. Тако да су јединице наоружане тим тенковима биле као оркестар глувих музичара, у ком свако свира своју мелодију.
Послужилац, поред тога што пуни топ, он и осматра.
Одговори

Тежа је граната на Т55.Сигурно није као што си написао...!Сама чаура је тешка по прилично,после сваког испаљења,празна чаура мора да се подигне и избаци кроз отвор од куполе,онако ужарена одмах после испаљења гранате,то све ради послужилац који мора да носи заштитне рукавице.Ове гранате које су они користили 41. су смешне наспрам ових са Т55.Ово за осматрање што си написао.не знам шта је ту комликовано?Што се тиче комуникације са посадом у тенку,није ни битна јер се чује добро свако са сваким,а и комуникација између више тенкова нема неки значај у току борбених дејстава.
Одговори

(06-09-2019, 10:39 AM)Милош Пише:  [/php]

Неђељко Плећаш,Добрица Ђукић,Милоје Лазаревић Далмација Зима 1942.[/b]

61 класа питомаца ниже школе војне академије 1931-1936г

Романија 1943г

Добрица Ђукић сигурно најзначајнија личност у ЈВуО из Азбуковице.Требало би више писати о Добрици.Заслужио је.
Одговори

Милорад Павловић Шиљо из Јовца код Краљева.
Извор:Дејан Луковић
[Слика: 69695001-10221476443887613-6604683425116848128-n.jpg]
Одговори

(06-09-2019, 04:02 PM)Перун Пише:  Ајде нека неко окачи фотографију испред школе у Брајићима.

Правда, ајде нађи у богатој архиви ако није проблем.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не знам на коју слику мислиш.Јел то она слика са састанка у пролеће 1944.Где Дража стоји испред врата а Калабић,Раковић и остали официри стоје у реду и поздрављају се?Кад је била она смотра велика?
Одговори

Инжењер Владимир Предавец на Равној Гори
[Слика: awd.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

(06-09-2019, 10:37 PM)Милош Шарац Пише:  Не знам на коју слику мислиш.Јел то она слика са састанка у пролеће 1944.Где Дража стоји испред врата а Калабић,Раковић и остали официри стоје у реду и поздрављају се?Кад је била она смотра велика?

Било која испред школе.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Послао сан ти на мејл.
Одговори

Алекса Драшковић у зиму 1944
[Слика: Aleksa-Draskovic-u-zimu-1944-45-net.jpg]

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори

Војвода Вукашин Вуле Вукашиновић стоји први десно. Командант Ибарског одреда, погинуо при бекству логораша из логора "Црвени Крст" у Нишу фебруара 1942:

[Слика: image.jpg]

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Први са лева, чини ми се да је, војвода Душан Дуле Димитријевић.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: пек., 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним