Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

[Слика: Vule_Aracic.jpg]
Вукоман Вуле Арачић, припадник ЈУРАО 501, унук ђенерала Вукомана Арачића.
Одговори

[Слика: 7104.jpg]
Одговори

Мајевичани у Лопарима 1942. године:

[Слика: u-loparima-juna-1942.jpg]
Одговори

(26-02-2014, 06:09 PM)Николај Пише:  Мајевичани у Лопарима 1942. године:
Јеси ли сигуран да је 42-а?
Један четник (у средини) носи Стен, а он је био прилично редак све до 44-е.
Одговори

Видео сам и ја, али тако је било у потпису слике. Још је писало да је јун месец, али тек то нема шансе.
Одговори

Гдје си нашао ову ?

Ако идем напријед, пратите ме...ако се повучем, убијте ме...ако умрем, осветите ме.
-Анри де ла Рошжаклен
Одговори

На знаци.нет.
Сад сам проверио, није у Лопарима него у Горњем Црњелову ("јуна 1942. године").
Одговори

Милан Мијатовић (са шубаром), Живадин Бујагић и Мицко Васиљевић, припадници 1. батаљона 1. јасеничке бригаде Смедеревског корпуса.Сва тројица су преживели рат.Мијатовић је умро 1994.године.
[Слика: 960039_613980478643143_2123788916_n.jpg]
Одговори

Мајор Драгиша Васиљевић, командант Вишеградске бригаде:
[Слика: dragisa-vasiljevic-7.jpg]
Одговори

[Слика: 421108_177689349002358_435508608.jpg]
Дража и др Живко Топаловић.6.маја 1944,са групом официра и војника.Клечи први с десна,потпоручник Милутин Јанковић,трећи поручник Благоје Ковач.четврти с десна капетан Драгомир Топаловић.
Одговори

Ја сам направио неке слике а везане су за четнички покрет. Све слике сам лично правио. Желео бих да чујем ваше коментаре, браћо. Smile


Приложених Датотека Изведена сличица(e)
               
Одговори

[Слика: dragisa-vasiljevic-7.jpg]

Део извештаја капетана Васиљевића Дражи о борбама његове две бригаде против јединица 2. пролетерске дивизије за време Битке на Златибору, од 24. маја 1944. године: "16 мај: Па заповести мајора Рачића део вишеградске бригаде и летећа бригада »5 октобар« формира опет десну колону и добија правац: Колијевка — Стубо — Доброселица — Тетребовац.

Код с. Стубо предходнице извештавају, да су црвени с. Стубо напустили 15 м. прије нашег доласка. Док се извршило развођење колона, издавање заповести, црвени напуштају западни део с. Доброселице и поседају Тетребовац — Борову Главу и источне падине равнога Торника.

Па задатку наша колона има да овлада положајем Тетребовац што пре у циљу надкриљавања левог крила црвених. Наше јединице подилазе положају Тетребовца који је потпуно го и уз садејство тешких бацача на јуриш заузимају Тетребовац. Овде смо имали једног рањеног.

Са овог положаја наша колона гони непријатеља у трку и недозвољава му да се ма и на једној чуки задржи и да јачи отпор све до положаја у с. Драглици. Лево крило наше колоне (3 батаљон) у засеоку Суљагићи плени све што је било у штабу 2. пролетерске дивизије сем људи и то: две шиваће машине, материјала за одела и веш, казани лепо спремљене хране са свињским печењем, безброј ситница као: флашице колонске воде, финих предратних сапуна, већу количину чистог писаћег папира и много архиве. Све ово је предато мајору Рачићу и његовом штабу. Први заробљеник црвених био је пролетер, кога је у трку стигао и ухватио четник Божо Ивановић и Витомир Гогић. Заробљеник је предат такође штабу Рачића.

Док лево крило наше колоне на јуриш отима чуку по чуку, дотле десно крило наше колоне (1 батаљон) у највећем трку заобилази црвено лево крило и избија на косе села Драглице које стрмо падају р. Увцу.

Борба постаје све жешћа, непријатељ отпорнији и сво људство уводи се у борбу. Десно крило наше колоне у трку избија на Голо брдо изнад села Сјеништа и спречава црвеним да га поседну и да надкриле наше десно крило. Црвени овладали једним делом Голог брда и очајнички га бране. 2 летећи батаљон са 4 четом руђанског батаљона хита у помоћ 1 летећем батаљону и отимају од црвених на јуриш Голо Брдо. Овде чета пратећих оруђа испољава своје пуно дејство са нашег левог крила и убитачном бочном ватром гони црвене са Голог брда на Сјенишке косе. Наши овлађују Голим брдом потпуно и поједини делови 1 летећег, 2 летећег и штрбачког батаљона убацују се за црвеним у с. Сјеништу, где црвеним заобилазе лево крило и ватају их све код школе у Сјеништима у потпуном нереду вукући рањене и мртве са положаја и гледајући свој безизлазан положај.

Борба по Сјенишким косама на живот и смрт. Лево крило Рачићевих трупа застаје и ватра — борба на гребенима Муртенице чује се чак позади наше колоне. Тражимо јачи покрет левог крила Рачићеве колоне у циљу блокаде црвених у Сјеништима и Негбини, али без успеха.

Црвеним стиже помоћи и свом жестином наваљује да поврате положај Голо брдо. Бјелобрдски батаљон из резерве убацујем у борбу, азбуковачка бригада бјежи с положаја, ствара се гужва, под претњом убијања враћа се азбуковачка бригада на положај и њеним дејством и дејством бјелобрдског батаљона који је стигао из резерве постижемо надмоћност у ватри и задржавамо положај Голо брдо у својим рукама.

Под заштитом мрака црвени се извлаче, а због недостатка муниције гоњење се не предузима и црвени у току ноћи губе додир са нашим предњим деловима и извлаче се из борбе добро кажњени."
Зборник, том 14, књига 3, страна 621
Одговори

[Слика: 55043_1748069790307_1495680875_31914379_2697473.jpg]
Чича Дража.
Одговори

[Слика: 1069264_10200253589248555_1557429554_n.jpg]
Чича у колу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 12 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним