Оцена Теме:
  • 57 Гласов(а) - 4.46 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

НАЈЛЕПШЕ ЧЕТНИЧКЕ СЛИКЕ

(05-02-2022, 11:31 AM)Милош Шарац Пише:  
(05-02-2022, 11:24 AM)Николај Пише:  Браво Шарац, свака част. Та особа се појављује на доста слика, а нисмо знали ко је уопште.

Имали смо расправу о њему,да није Протић,ето најзад смо сазнали у ствари ко је.Још када би Мића нашао нешто о Ж.Паризановићу,да заокружимо!И мени је драго,а имам тај плакат у Архиви још ко зна од када!Тек сам сада провалио. Ракија
Najv.je rec o naredniku ZIVORADU PAREZANOVICU iz Garde, koji je unapredjivan do u cin pporucnika. Sa Gardom je odstupio za Bosnu i u posl.vojnoj reorganizaciji iz marta 1945, on je : komandir Prve cete Prateceg bataljona Korpusa GG, u cinu ppor.
PARE (I)ZANOVICA je bilo i u Komandi Srbije :
pes.kaplar ZIVOJIN R. PAREZANOVIC, Naredbom Kom.Srbije br.235, od 26.okt.1942.unapredjen u cin pes.pnarednika.
reez.pes.narednik MILAN M. PAREZANOVIC, 1943, u Stabu
BRANKO PAREZANOVIC, kurir Staba.
Одговори

Јесу ли браћа ови поменути Парезановићи? Одакле су родом?
Одговори

(05-02-2022, 01:19 PM)Бенито Пише:  Јесу ли браћа ови поменути Парезановићи? Одакле су родом?
Последња двојица јесу, из Раче Крагујевачке.
Одговори

(05-02-2022, 12:36 PM)Мића Адмирал Пише:  
(05-02-2022, 11:31 AM)Милош Шарац Пише:  
(05-02-2022, 11:24 AM)Николај Пише:  Браво Шарац, свака част. Та особа се појављује на доста слика, а нисмо знали ко је уопште.

Имали смо расправу о њему,да није Протић,ето најзад смо сазнали у ствари ко је.Још када би Мића нашао нешто о Ж.Паризановићу,да заокружимо!И мени је драго,а имам тај плакат у Архиви још ко зна од када!Тек сам сада провалио. Ракија
Najv.je rec o naredniku ZIVORADU PAREZANOVICU iz Garde, koji je unapredjivan do u cin pporucnika. Sa Gardom je odstupio za Bosnu i u posl.vojnoj reorganizaciji iz marta 1945, on je : komandir Prve cete Prateceg bataljona Korpusa GG, u cinu ppor.
PARE (I)ZANOVICA je bilo i u Komandi Srbije :
pes.kaplar ZIVOJIN R. PAREZANOVIC, Naredbom Kom.Srbije br.235, od 26.okt.1942.unapredjen u cin pes.pnarednika.
reez.pes.narednik MILAN M. PAREZANOVIC, 1943, u Stabu
BRANKO PAREZANOVIC, kurir Staba.
Хвала,свака част!Мора да је он,нема ко други да буде.Него ме буни то што на ратном плакату пише Опленац 1944. а код тебе је 1945. Можда је био командир пратеће чете  још 1944.Штета што не знамо место рођења.
Одговори

Вреди прочитати текст на линку:
[Слика: Screenshot-3.png]
[Слика: Screenshot-1.png]
[Слика: 251790772-4352191724898666-6450108926255736437-n.jpg]
Одговори

https://www.facebook.com/photo/?fbid=435..._VR8b1Q5Mg
Одговори

Млади Четник Церског корпуса и два мала дечака.
Извор:Народни Музеј Шабац
[Слика: 0981.jpg]
Одговори

Војвода Опленачки,пуковник Никола Калабић.
[Слика: Screenshot-1-1.png]
Одговори

Дража на свом Белом коњу у пратњи команданата 1. и 2. Шумадијског корпуса,мајором Ацом Милошевићем и поручником Марком Музикравићем.Прањани август 1944. године
Извор:Трифун Дракулић
[Слика: Screenshot-1.png]
.
Одговори

(07-02-2022, 12:38 PM)Милош Шарац Пише:  Војвода Опленачки,пуковник Никола Калабић.
[Слика: Screenshot-1-1.png]
Убедљиво најлепши и најјачи портрет! Много је наравно лепши цео, где се види и знак који му је Сајц поклонио. Баш моћна фотографија. При том не мислим на портрете само наших већ и свих осталих официра током WWII уопште. Давно сам негде читао, требало би да је настала у околини Тополе у селу Божурња нисам сигуран. У сваком случају врхунски портрет. Зна ли се где је оригинална слика.
Одговори

Ево цела!Има више оригинала,тј. слика је рађена још у време рата у више примерака из многих разлога.Био је један оригинал пре неколико година на једној интернет аукцији. на пример
[Слика: image.png]
Одговори

(07-02-2022, 01:12 PM)ZdravkoR Пише:  
(07-02-2022, 12:38 PM)Милош Шарац Пише:  Војвода Опленачки,пуковник Никола Калабић.
[Слика: Screenshot-1-1.png]
Убедљиво најлепши и најјачи портрет! Много је наравно лепши цео, где се види и знак који му је Сајц поклонио. Баш моћна фотографија. При том не мислим на портрете само наших већ и свих осталих официра током WWII уопште. Давно сам негде читао, требало би да је настала у околини Тополе у селу Божурња нисам сигуран. У сваком случају врхунски портрет. Зна ли се где је оригинална слика.
Имам две оригиналне, једна са Николином посветом.
Одговори

Шарац, Милославе, хвала вам на одговору.
То је та фотографија, заиста величанствена.
Још нешто ми је занимљиво. Интересантно да нема никаквих видних обележја о чину, а и сама униформа је некако као посебно скројена за њега.
Када гледам и Дража није имао никаква обележја на униформи никакве посебне видне ознаке о чину.
Одговори

(08-02-2022, 02:26 PM)ZdravkoR Пише:  Шарац, Милославе, хвала вам на одговору.
То је та фотографија, заиста величанствена.
Још нешто ми је занимљиво. Интересантно да нема никаквих видних обележја о чину, а и сама униформа је некако као посебно скројена за њега.
Када гледам и Дража није имао никаква обележја на униформи никакве посебне видне ознаке о чину.

Герила то захтева...
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 15 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним