Оцена Теме:
  • 1 Гласов(а) - 5 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Четници Косте Пећанца
#71

Да ли су Раша Арсенијевић и Трифун Микић били збораши?
Одговори
#72

Трифун Микић јесте,он је био начелник штаба у Нишу,по чину мајор

https://www.instagram.com/colour.history/
Бојење црно-белих фотографија. За све информације и питања на ФБ страницу или на имејл kolorizovana.proslost@gmail.com
[Слика: image.jpg]
Одговори
#73

(16-04-2020, 05:48 PM)Mario Пише:  Трифун Микић јесте,он је био начелник штаба у Нишу,по чину мајор

Колико ја знам Трифун Микић је прешао у СДС а не у СДК, када је СДС почео да се повлачи са Дражиним снагама он је стрељан због упућивања четника у логор у Нишу

ЗА ВАСКРС И СЛАВУ СРПСКИХ ЗЕМАЉА!!!
Одговори
#74

Арсенијевић сигурно није. Мислим да је он једно време био у Бањичком логору.
Одговори
#75

(17-04-2020, 11:45 AM)Филип Ђукић Пише:  Арсенијевић сигурно није. Мислим да је он једно време био у Бањичком логору.

Нисам то знао. Је л' он био Дражин човек?
Одговори
#76

Агент Гестапоа Радомир Арсенијевић
Рођен 1901 (1902) у Јагодини, од оца Антонија и мајке Пијаде.
У Београду имао престижну зубарску ординацију.
Након Априлског рата 1941 Пећанац га пороглашава за војводу Ртањског. Ипак и за Пећанца је био сувише близак с окупатором јер је " сервирао Немцима и најмање ситнице. "Сарађивао је са СС Хансом Халмеом.
На Бањици проводи 32 дана, крајем 1941, а онда га преузима СС мајор Бруно Затлер.
Од тада Арсенијевић ради у испостави БдС у Неготину, под псеуд. Радомир Ртањски.
Пред лето 1943 Гестапо га укључује у фирму Протруд, замаскиране испоставе немачке тајне службе и то тако што Арсенијевић постаје сувласник фирме Ртањ која се наводно бавила куповином животних намирница и алкохолних пића по Србији. Све под контролом БдС и тако је Арсенијевић несметано крстарио Србијом и цинкарио припаднике ЈВуо, са нагласком на чланове ЈУРАО ОШ. Одговоран је за многа хапшења и страдања равногораца, као Богдана Милутиновића команд ОШ 1001 и некол. десетина чланова тог Штаба.
Арсенијевићеве агентске шифре Ра, Р-13, 13.
Атентат на њега организовао је ЈВуО пор. Милун Видић ( лично га је смакао четник Лука Ћеловић ), на путу Ћуприја - Јагодина, у пр.пол.септ.1943.
Син из првог брака, Никола, погинуо у партизанима.
Одговори
#77

Један од најопаснијих сарадника Гестапоа
Хвала Адмиралу за ово. Атентат на Арсенијевића описан у серији Краљевина Југославија у Другом светском рату.
Одговори
#78

Интересантно, али после рата Арсенијевићева породица ( жена Десанка и две кћерке ) била је у посебној бризи нове власти. Само њима су довозили дрва за огрев у зиму 1945-46, па су се комшије побуниле и у писму ОЗНи навели све и свашта о њима.
Одговори
#79

(18-04-2020, 12:19 PM)Мића Адмирал Пише:  Интересантно, али после рата Арсенијевићева породица ( жена Десанка и две кћерке ) била је у посебној бризи нове власти. Само њима су довозили дрва за огрев у зиму 1945-46, па су се комшије побуниле и у писму ОЗНи навели све и свашта о њима.

Хвала Мићо. Видео сам то писмо њихових комшија. Рекли су да су стан у коме живе отели од извесног Светислава Јовановића. Је л се зна шта је после било са тим Јовановићем?
Одговори
#80

Не знам за Јовановића, али не треба пуно и веровати тим " савесним " грађанима у годинама после рата.
Одговори
#81

(18-04-2020, 11:47 AM)Мића Адмирал Пише:  Агент Гестапоа Радомир Арсенијевић
Рођен 1901 (1902) у Јагодини, од оца Антонија и мајке Пијаде.
У Београду имао престижну зубарску ординацију.
Након Априлског рата 1941 Пећанац га пороглашава за војводу Ртањског. Ипак и за Пећанца је био сувише близак с окупатором јер је " сервирао Немцима и најмање ситнице. "Сарађивао је са СС Хансом Халмеом.
На Бањици проводи 32 дана, крајем 1941, а онда га преузима СС мајор Бруно Затлер.
Од тада Арсенијевић ради у испостави БдС у Неготину, под псеуд. Радомир Ртањски.
Пред лето 1943 Гестапо га укључује у фирму Протруд, замаскиране испоставе немачке тајне службе и то тако што Арсенијевић постаје сувласник фирме Ртањ која се наводно бавила куповином животних намирница и алкохолних пића по Србији. Све под контролом БдС и тако је Арсенијевић несметано крстарио Србијом и цинкарио припаднике ЈВуо, са нагласком на чланове ЈУРАО ОШ. Одговоран је за многа хапшења и страдања равногораца, као Богдана Милутиновића команд ОШ 1001 и некол. десетина чланова тог Штаба.
Арсенијевићеве агентске шифре Ра, Р-13, 13.
Атентат на њега организовао је ЈВуО пор. Милун Видић ( лично га је смакао четник Лука Ћеловић ), на путу Ћуприја - Јагодина, у пр.пол.септ.1943.
Син из првог брака, Никола, погинуо у партизанима.

Јел знаш зашто је био на Бањици?
Одговори
#82

Сарадња са покретом Драже Михаиловића. Ту га је Гестапо и сломио.
Одговори
#83

(18-04-2020, 11:18 PM)Александар Динчић Пише:  Сарадња са покретом Драже Михаиловића. Ту га је Гестапо и сломио.
Није. Четници, БГ илегалци, наместили су га Гестапоу, тако да изгледа да је сарађивао са њима...
Одговори
#84

Он је више пута хапшен. Био је чак и у логору у Нишу а не само на Бањици. Нису му илегалци ништа наместили. О њему је мало дужа прича, јер је он прве ратне године много ходио Србијом. Мислим да су га убили у августу 1943. године.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним