Оцена Теме:
  • 0 Гласов(а) - 0 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pomoc da pronadjem podatke o pretcima
#29

(06-06-2020, 03:35 PM)ОРЈУНА Пише:  Да ли се зна када је расформиран последњи Пећанчев одред?
Poslednji odred je ako se ne varam raspusten u martu 1943. godine. Tehnicki, cetnici Koste Pecanca nisu ni docekali 1943. godinu vec se radilo o malom broju cetnika koji su bili njegova licna pratnja. Kako ovde pise, do 15. novembra 1942. vec polovina njegovih cetnika je raspustena, a 5. decembra 1942. Milan Nedic je naredio da se raspusti i to malo Pecancevih cetnika sto je ostalo do nove godine. Tako da je odgovor: na papiru mart 1943. a zapravo decembar 1942.
Одговори
#30

Значи, Пећанчева пратња је расформирана у децембру 1942?
Одговори
#31

https://www.poreklo.rs/2014/01/05/digita...a-poreklo/

Одељак Београд, Шумадија и Поморавље (средишња Србија)пробај Симо ту,има књига из тог краја.Није то само етнологија и атропологија,има доста историје па чак и после другог светског рата.
Одговори
#32

(06-06-2020, 04:49 PM)ОРЈУНА Пише:  Значи, Пећанчева пратња је расформирана у децембру 1942?
Obrnuto kolega, vojska je bila rasformirana do kraja decembra 1942. a Pecanceva pratnja je rasformirana u martu 1943. Zapravo nije rasformirana vec prekomandovana direktno pod Srpsku drzavnu strazu, ali na papiru nakon te prekomande cetnici Koste Pecanca nisu vise postojali. Zaboravio sam gde sam cuo to, ali Pecanac je valjda poslat u neku banju kada se razboleo 1943. gde su ga do njegove smrti cuvali Nemci. Smile
Одговори
#33

Пећанац је послат у Нишку Бању. Био је смештен у вили Зоне. Ту је још од Априлског рата Драгиша Цветковић био држан у кућном притвору. Не знам да ли је и Пећанац ту био притворен, али знам да је после премештен у Сокобању где га је чувао СДС (у коме су били његови четници).
Одговори
#34

(29-05-2020, 09:21 PM)Sima Пише:  Ukoliko iko ovde poseduje knjigu "JVuO u Sumadiji", jer ja nisam mogao da je nadjem, mislim da bi mi 100% resio nedoumicu. Ako je neko ima, a nije mu namet da pogleda, bio bih mu vecno zahvalan. Smile

Књигу ЈВуО у Шумадији, не мораш да тражиш, тамо нема твојих дедова.
Одговори
#35

Колика је била бројност Пећанчеве пратње?
Одговори
#36

(06-06-2020, 11:50 PM)ОРЈУНА Пише:  Колика је била бројност Пећанчеве пратње?
O tome ne mogu naci podatke. Verovatno ispod 100.

(06-06-2020, 11:45 PM)Мића Адмирал Пише:  
(29-05-2020, 09:21 PM)Sima Пише:  Ukoliko iko ovde poseduje knjigu "JVuO u Sumadiji", jer ja nisam mogao da je nadjem, mislim da bi mi 100% resio nedoumicu. Ako je neko ima, a nije mu namet da pogleda, bio bih mu vecno zahvalan. Smile

Књигу ЈВуО у Шумадији, не мораш да тражиш, тамо нема твојих дедова.
Dakle pogledali ste?
Одговори
#37

Uspeo sam da saznam na porodicnoj proslavi iz prve ruke juce od osobe koja ga se seca da mi je taj pradeda Ljubivoje Savic iz Vencana bio kod Kalabica u jedinici, i da je imao pun kovceg fotografija svoje jedinice, slike sa Kalabicem a tako i nekih pisama, zapisa i sl. ali ne znaju gde je taj kovceg zbog nemara Љутко . Ukoliko ga pronadjem okacicu sve ovde.
Одговори
#38

Pasus koji sam procitao u knjizi zvuci mi jako slican sa pricom o mom pradedi Bogoljubu Milojkicu. Vrlo moguce da je ovo on. 1. Zarobljen u okolini Arandjelovca 2. (Prisilno) presao u partizane i 3. Pripadao ili kosmajskom srezu ili mladenovackom.
[Слика: viber-image-2020-06-10-00-11-05.jpg].

Ili je ovo.
[Слика: viber-image-2020-06-10-00-26-23.jpg].
Одговори
#39

Ако неко зна нешто, било шта о мом прађеду Јовану и његовом брату Раду Косовићу из Гацка у Херцеговини.
Раде рођен 1896. имао је чин Мајора у краљевској војсци.
Убиле су га усташе 9. јуна 1941. за вријеме 6-тојунског незваничног устанка у Херцеговини.
Јован убијен у Михољачама код Гацка од стране комуниста током рата стварно не знам кад.
Нисам сигуран али мислим да је Јован био у Краљевској морнарици
Мало знам о њима јер ми је ђед остао без оца са 2/3 године није га ни упознао.
Одговори
#40

Uspeo sam da saznam da je selo Vencani pripadalo kolubarskom a ne orasackom srezu tako da mi je pradeda iz tog sela zapravo izgleda bio u Kolubarskoj brigadi Valjevskog korpusa. Proverio sam to u knjizi "Gornja Jasenica u DSR" koju mi je preporucio gosn. Dincic i poklapa se. Ta brigada stvarno jeste bila smestena u selu Vencani. Dakle on nije bio u Gorskoj gardi. Ima li neko slika te brigade?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 1 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним