(15-11-2014, 11:25 PM)ватхра Пише: Ја сам виђао 2350, од чега 350 од четника. Ако упоредимо са извештајима које сам поставио, јасно је да је код четника кориштен извештај из октобра, те да нису рачунате касније евакуација, као и да нису посебно издвојени авијатичари који су прешли од четника ка партизанима.
Јесте,око 2350 се помиње. У моменту када сам писао нисам био сигуран у тачну цифру па сам ставио "~"
Не знам који си извештај поставио, писао сам на основу Николајевог поста.
Јел дакле број 356 евакуисаних од четника коначан или није? Тј, не онако како су бележили из ААФ, него колико је објективно спашено и евакуисано преко четника (рачунајући и оне који су прослеђени партизанима ради евакуације)
(15-11-2014, 11:25 PM)ватхра Пише: наведени бројеви се односе на то од кога су покупили авијатичаре. Није их занимало више детаља.
Прочитао сам пре неки дан у некој студији да конфузију ствара чињеница да су се мацр односили на земљу у којој су авијатичари оборени, а извештаји о евакуацији на земљу одакле су исти транспортновани у базу. Тврди се да је било много случајева да су оборени у једној а евеакуисани из друге земље. Пошто је Југославија имала развијене и јаке покрете отпора, као и јаке везе са савезничком командом, природно је да је интенција да оборени, рецимо у Мађарској уз помоћ агената се прошверцују у Југославију одакле би се безбедно вратили у базу.
Аутор тврди да то делимично онемогућава крајње прецизну статистику.
Мени је то занимљиво у погледу игара са бројкама које имамо овде.
(15-11-2014, 11:25 PM)ватхра Пише: Превидео си неколико ствари:
- иако је крајем године ослобођен већи део земље, бомбардери су и пре тога престали да надлећу тај део јер су Бугарска и Румунија заменили стране, а број стратешких циљева у Мађарској је опао.
Напротив, баш то сам имао у виду. У ствари, то је и небитно, јер рачунам да је територија од дрине ка истоку ослобођена од немачке контроле од краја октобра. Треба наћи 1300 у западном делу земље, за период последњих 6 месеци. Спашених, не стављених на авион на једном од 30-так аеродрома.
Треба наћи и за оних првих 730, али верујем да ћеш се некако изборити са тим.
(15-11-2014, 11:25 PM)ватхра Пише: - евакуација авијатичара је трајала и по више месеци.
Јел има такав случај код партизана?
(15-11-2014, 11:25 PM)ватхра Пише: - У евакуисане нису рачунати авијатичари који су слетали на Вис, Задар, ослобођену територију. То сам већ више пута писао.
Нисам рачунао Вис. Нисам рачунао ни "ослобођену територију" у комунистичком смислу речи (као совјетска република, без иједног непријатељског војника). Мислио сам на територију која је формално још окупирана а коју окупатор или сателитске снаге не могу да контролишу или су далеко надјачани.
Мислим, мало је тешко веровати да су Немци у повлачењу уопште озбиљно размишљали о вијању неких тамо авијатичара по врлетима Босне.
(15-11-2014, 11:25 PM)ватхра Пише: Током зиме 44/45 услови су били прилично тешки. Било је и случајева да је евакуација извршена брзо јер су лако дошли до аеродрома, али тога је било и код четника.
Јесте, тоне и тоне муниције и осталих намирница добијаних редовно од савезника уопште није лако носити на леђима. Лако је било четницима да беже испред немачких потера са 15 метака на пушку.
Чек.. па зар нису Немци сада бежали (од партизана)?
(15-11-2014, 11:25 PM)ватхра Пише: Евакуације од стране партизана су често биле доста теже него од четника. Било је више борби, прелазак саобраћајница је био опасан и било је и погинулих. Опасна места су заобилажена у широком луку.
Евакуације од стране партизана су често биле доста теже него од четника. Било је више борби, прелазак саобраћајница је био опасан и било је и погинулих.
Супер, једва чекам чланак у коме ћу то моћи да прочитам.