(11-06-2020, 02:49 PM)ватхра Пише: Динчићу, да резимирамо вашу тезу:
- Кесеровић шаље рањене партизане у болницу у Крушевац. (уместо да их остави у Александровцу где су већ били)
- тамо их заробљавају Недићевци, што Кесеровић није могао да претпостави да ће се десити
- Недићевци их испитују, и затим самовољно ликвидирају
- Немачки СД са тим нема ништа. Њима су Недићевци рекли шта је било на испитивању, а затим неки тамо ликови својевољно убили рањенике. После тога немачки СД фалсификује документе у којима наводи да им је Кесеровић послао рањенике, а да су они наредили да их стрељају.
То је једна врло занимљива акробација да би се избегло оно што је очигледно.
Као што сам написао, на вама је како ћете овај догађај посматрати.
(11-06-2020, 02:49 PM)А.Д Пише: Уствари, њихов 3. батаљон (тада пук) је са Немцима (највероватније 5. полицијским пуком) напао импровизовани аеродром „Авдиловац“ (између Горње и Доње Јошанице).
(11-06-2020, 02:49 PM)ватхра Пише: "То се десило пре него што је болница сакривена у две земунице.
Наравно да се то догодило пре, као што сам и писао. Највероватније почетком јула, када је и почео подухват „Трумф“.
Не постоје две земунице са партизанским рањеницима и болничаркама које су пронађене од стране четника. Tj. овај део: „партизанима није било јасно
код које земунице су побили рањенике на лицу места
а код које су их одвели „
Нађена је
једна и то је било тек када су се окупатори и квислинзи повукли са Јастрепца. Тада је кренуо један део Расинско-топличке групе корпуса и 2. расинска бригада је налетела на ту земуницу о којој упорно расправљамо. Пре тога, Јастребац су претраживали Немци, љотићевци и Белогардејци, који су том приликом и нашли ту спорну, другу земуницу. Искази партизана су нетачни.
(11-06-2020, 02:49 PM)ватхра Пише: Друго не знам како мислите да су могли да побркају скривену земуницу са неколико рањеника,
Уколико се идеолошки противник жели нацрнити може се све. Послератно је пронађен „кривац“ и за ту земуницу: четници Горске Гарде Николе Калабића. Њима је приписан масакр партизана у земуници, иако је Гарда нешто касније стигла. Калабић је обичне партизане стрељао, док је оне са ознакама заклао. (Драгољуб Мирчетић, Добрич у народној револуцији, Мерошина, 1973, стр. 444, 465)
И за Боснића пише да је заклан, а није. Покушао је да побегне, пуцао је и погинуо је. Све што је пронађено од његове заоставштине предато је квислинзима. Боснић је иначе политички комесар Нишког партизанског одреда, који се тада налазио са деловима 25. дивизије на Јастрепцу. И то су морали знати Немци, па и квислинзи, када су се већ „припремали“ да га испитају у вези Светозара Вукмановића „Темпа“. Наравно да нису. Нису ни могли-био је одавно упокојен
(11-06-2020, 02:49 PM)ватхра Пише: са партизанском базом и 44 погинула у борби?
Одлично знате да у немачким извештајима, када се каже „убијено“ или „мртвих“, значи: погинуло у борби, ликвидирано изван борбе и побијено цивила (ђутуре). Не пишу они: стрељали смо толико и толико рањеника или заробљеника.
И поново кажем – била је операција (подухват „Трумф“, нем. Адут), када су пронашли партизанску земуницу и када су истовремено направили пометњу Лину Феришу. Вероватно су му Немци са квислинзима направили пометњу и нешто касније, у августу, када су заузели село Мирошевце, где се налазио још један од шумских аеродрома. Тако да је Фериш највероватније мислио на више догађаја који су везани за немогућност да организује и аеродром и евакуације.
Писао сам за љотићевце да је наступао 3. пук. Треба пети. То је та територија, око аеродрома, па мало навише. Ту су се налазиле партизанске базе, болнице, земунице и сл. Мислим да су љотићевци у једној бази успели да заплене и много пушака и да су нашли неки санитетски материјал (причам из главе и по сећању). Ако радите на репрезентативној монографији –свакако би требало да се „спустите“ у ове крајеве (где је партизански покрет био врло снажан услед Ђурићеве неодлучности), да мало обиђете тај простор и прикупите податке (има живих душа), који ће књизи свакако дати на јачини. У раду о ваздухопловцима дао сам смернице око аеродрома „Авдиловац“, његову локацију, а одакле је извршена прва евакуација Американаца (у јуну).
Мој закључак:
-Рањени партизани држани су у затвору Специјалне полиције у Крушевцу;
-Рањене партизане је поубијао сеоски четовођа из чисте самовоље;
-Друга, тј. прва замуница је пронађена почетком јула од стране Немаца; љотићеваца или Руса белогардејаца и рањеници су притом ликвидирани;
Са моје стране толико о тој теми која је везана за догађаје на Великом Јастрепцу.