"Према извештају Земаљске комисије за утврђивање злочина окупатора и његових помагача, у Нишу је за време окупације стрељано 10.000 лица. За сада је 2.100 жртава које су стрељане и убијене на Бубњу код Ниша уведено у базу података. Интезивно се ради на тражењу извештаја Специјалне команде 1005, која је била ангажована на уништавању трагова злочина у Београду, Панчеву и Нишу. Када се дође до тог извештаја, биће познате праве размере злочина у Нишу за време окупације.
У самој монографији о жртвама логора, као факсимил је стављена изјава једног припадника групе 1005, која је радила један нечасан посао. Он се зове Николаус и према његовој изјави највише се „радило“ у Београду, затим у Панчеву, а најмање у Нишу. То значи да, ако се зна да су окупатори стрељали и уништили 5.000 лица у Јабуци код Панчева, жртве у Нишу не могу прећи горњу бројку и оне су мање. Али, то су само неке претпоставке у ишчекивању документације.
Када је рађена монографија гледало се и мало даље. Конкретно, прегледавањем немачких извештаја у разним архивима покушало се доћи до приближног броја лица које су окупатори убили у логорима у читавој Србији, а не само у Нишу. Оно што је на основу тих извештаја утврђено јесте то да су Немци и Бугари стрељали и убили 63.000 Срба, Рома и осталих те 13.900 Јевреја; тачније, да су размере нацистичког и фашистичког терора у окупираној Србији око 77.000 убијених у логорима и затворима.
Приликом првог званичног пописа жртава рата, пописано је 41.000 лица који су страдали у логору или затвору. Новим пописом би се могао достићи горњи број од 77.000 страдалих и он би био најреалнији када је реч о размерама окупаторских злочина у логорима и затворима у окупираној Србији".
https://holokaust.arhiv-beograda.org/wor...ocaust.pdf
Извор: Александар Динчић, "Рад на формирању јединствене базе података за страдале заточенике нишког концентрационог логора и затвора", у: Зборник радова: Ескалација у Холокауст, Историјски архив Београда 2017. година, стр. 169-170
Радосав Туцовић је у последњем броју "Историје 20. века" год. 43, 1/2025, навео Специјалну акцију 1005 и дао процену о страдалима у Србији током Другог св. рата.
А као што видимо, Александар Динчић је много, много раније дао процену о броју жртава у окупираној Србији и такође је навео Специјалну команду 1005.