КОМЕМОРАЦИЈА КРАГУЈЕВАЧКИМ ЖРТВАМА
ГОВОР МИНИСТРА ПРОСВЕТЕ Г. МИЛОША ТРИФУНОВИЋА
Данас 25. новембра 1942. приређена је свечана јавна комеморација у част крагујевачких жртава, на којој комеморацији је Министар просвете г. Милош Трифуновић, одржао следећи говор:
„Оличење немачког варварства јесте Крагујевац, варош која се налази у средишту Србије, која је била претворена у праву гробницу. Почетком прошлога столећа, Крагујевац је био престоница Србије. У његовој близини налази се колевка наше династије, одакле је почела борба за ослобођење српског народа 1804. Мало () 1830 била је у овој вароши основана прва гимназија у Србији. Месеца августа и септембра прошле године била је већ почела у Србији на широј основи борба герила под командом генерала Драже Михаиловића. Хитлер, у своме бесу, дао је следеће наређење: стрељати стотину Срба за сваког немачког убијеног војника а 50 Срба за сваког немачког рањеног војника. Свака кућа, из које се пуца, има да буде одмах слишћена са земље а сви њени мушки становници, старији од 15 година, убијени.
„На растојању од 50 километара од Крагујевца налази се мала варош: Горњи Милановац, коју су Немци оптужили да помаже српске борце. Из тога разлога једна немачка казнена експедиција, упућена из Крагујевца, напала је Милановац да би га уништила ватром. На повратку у Крагујевац, ову казнену експедицију Немаца напале су гериле. 10 Немаца су погинули а 26 од њих били су рањени. Сходно већ издатој наредби Хитлеровој, немачки војни командант Крагујевца предузео је репресалије против мирног грађанског становништва. У зору 21. октобра немачка војска опсела је варош и предузела хапшење људи у њиховим кућама, у кафанама, у надлештвима, у радњама, не заборављајући на судије, на парничне стране и на сведоке који су се налазили у судској згради, ни на свештенике у црквама. У току целога дана ове су људе одводили у разне крајеве предграђа. Одељења немачка војске продрла су у месну гимназију и ухапсила директора гимназије, све професоре и 100 ученика виших разреда, старих више од 15.....“
https://www.facebook.com/photo?fbid=4201...8476967833
Извор: Фејсбук страница „Музеј жртава геноцида“