17-12-2013, 12:48 AM
Ево између осталог, против кога је ишао ка`пичка, са:
http://www.vaseljenska.com/vesti/staljin...ca-nacije/
Превод је наравно "вероватно" гејовски, али бољег са Грузијског нема.
http://www.vaseljenska.com/vesti/staljin...ca-nacije/
Цитат:Грузијска православна црква подржава рехабилитацију „оца нације“
Тбилиси / Грузија – Након последњих парламентарних избора у Грузији и популистичке победе на њима, Православна црква у овој земљи је постала више националистичка и почела je чинити заокрет и чвршће се повезивати са Русијом.
Посебан се акценат ставља, на њену подршку рехабилитацији „оца народа“, – Јосифа Висарионовича Стаљина, пореклом из Грузије, пише Хелен Деспик-Поповић у чланку објављеном у листу Liberation.
„На главном телавијском тргу испред споменика погинулих бораца за време Другог светског рата стоји статуа „генералисимусa“ Стаљина. Његова слика, која је истовремено нестала из свих грузијских села, укључујући и његов родни град Гори, поново се сада појављујући: у својој природној величини, као и у Телави, где се налази његова биста у облику попрсја, као у селу Акура, које важи за главни центар у производњи вина у Грузији“,- пише публикација.
„Појава Стаљинове слике је првенствено дело ветерана, који га виде као победника у Другом светском рату. Али овај процес је такође био резултат повратка традицији, који је био могуће учинити након популистичке победе „Грузијског сна“ на прошлим парламентарним изборима 2012 године“, – тврди дописник.
„Стаљиновy рехабилитацијy подстиче и Грузијска православна црква: „Стаљин је изузетнa личност, која се не рађа често. Поред тога, он је био верник“, – рекао је поглавар грузијске православне цркве Патријарх Илија II, приликом посете Русији, коју је ове године посетио два пута и оба се пута састао са председником Руске Федерације Владимиром Путином“, – примећује аутор чланка.
„Везаност за Москву, која је у Грузији имала и своје агенте, а самим тим и утицаја како на њу, тако и на већину бивших совјетских република“, примећује се у чланку, „Грузијска црква је стога, почела да игра главну улогу у земљи, намећући своје ставове у вези многих питања и вредности. Тако су у августу ове године у селу Чела, православни захтевали и постигли, демонтирање изграђеног муслиманског минаретa.
У Нигвциjани групa верника, на челу са свештеником су неколико месеци спречавали муслиманe да посећују приватну кућу у којој су се молили, ради богослужења.
Коначно, средином маја од 20 до 30 хиљада људи, предвођених свештеницима, спречили су геј параду у главном Граду Грузије, која је затим отказана, пред свој сами почетак.
У свим овим случајевима, држава се није мешала, нити се усуђивала да се супротстави цркви, која представља 84 % становништва, са својим 85 -годишњим патријархом, чија је популарност достигла 94%.
Мањине, шта год онe билe, етничке, верске или сексуалне, по мишљењу традиционалиста, имаjy право на постојање, али ако живе у тајности“, – пише новинарка.
„Стаљин је данас популарнији у Грузији више него у Русији, јер је његов мит променио природу“. Људи овако размишљају: да, да, били смо колонизовани од стране Руса, али он је био Грузинац и водио је земљу“, – истиче историчар Лаша Бакрадзе.
Он сматра да се слика Стаљина не повезује са комунизмом, већ са носталгијом за Совјетски Савез, или сећање на Други светски рат.
Стаљин, као и Црква, су „симбол анти-западног расположења и анти-либерализма. И баш на ове две карте игра Русија“, – пише аутор.
Како сматра грузијски теолог Беки Миндиашвили, Грузијски црква је створила нови национализам – проруски и антизападни.
Етничке, верске и сексуалне мањине су позванe да напусте јавни грузијски простор.
Стаљин, лидер СССР-a, који се сматрао својином руског простора, сада може да поврати своје место конзервативном у пантеону“ – каже се у чланку.
Превод је наравно "вероватно" гејовски, али бољег са Грузијског нема.
