(05-01-2014, 10:18 AM)Свевлад Пише: Зар није вековна Српска идеја, која је и родила идеју Југославије, да сви Срби буду под једним кровом?
Није, није, и није.
Југословенство је хрватска идеја, настала у Аустро-Угарској, коју су одређени кургови у Србији објеручке прихватили. Сама идеја није успјела ни код Срба ни код Хрвата у Аустро-Угарској.
Све док је Србија није прихватила као свој државни програм, од ње не би никад било ништа. Поготово је не би прихватили Срби у Аустро-Угарској, који су у свакоме погледу - економски, културно и политички, национално били на корак испред Хрвата. О овоме има море литературе.
Од Манојла Грбића, Димитрија Руварца, Јаше Томића, Саве Бјелановића, и стотине другије српски првака.
Против Југославије је била Русија, од првог до задњег дана, али су кругови у Србији, радили иза леђа чак и Русији, по томе питању.
Да, по истијем кровом, јер као што сви знамо, било је пар милиона Срба око Загреба и Љубљане.
Цитат:Сад што су неки Срби отишли толико западно, да су их од територија насељених претежно Србима делила територија масовно насељених Хрвата и муслимана, то је друга ствар.
Није, него је ово друга ствар. Сад, што су неки Срби отишли толико источно и јужно, па их је од територија насељених претежно Србима, делила територија масовно насељених Бугара и Албанаца, то је друга ствар. По твојој накарадној логици, ако је требало Хрватима дати западне крајеве, онда су Бугари и Албанци, имали бар десет пута права колко Хрвати, на источне и јужне крајеве.
Као прво и прво, ти немаш ни најосновније представе о историји и географији.
Срби у Босни у Херцеговини су до Другог свјетског рата били већина. Није их ништа "масовно" дјелило од ничега. А на Босну и Херцеговину су се наслањале, и то "масовно", бивша Војна крајина, Славонија и Сјеверна Далмација (у којој су српски манастири тек нешто млађи него они на Косову).
Даље, у Босни и Херцеговини, поред православни Срба, који су били већина, живио је и добар број Срба муслимана и муслимана који се нијесу осјећали национално Србима, али нијесу ни били ненаклоњени Србима.
А ни "хрватска" свијест међу католицима, Босне и Херцеговине, а поготово Далмације, није била нешто нарочито јака (то је надокнађено касније у Југославији).