Радован Калабић: Енглези и наши устанички прваци
27 новембар 2012 Радован Калабић
Ел. пошта
Штампа
PDF
Поводом књиге Милослава Самарџића „Прави и лажни Калабић – са налазима судског вештака”, НИП „Погледи”, Крагујевац, 2012.
I
1.
Ко стоји у позадини убиства Карађорђа Петровића, вожда Првог српског устанка?
Сем часних изузетака, наша историјска наука до сада није дала исцрпнији одговор на ово питање (1). Руку на срце, она за њим није ни трагала. Упркос чињеници да без одговора на то питање остајемо ускраћени за потпуније разумевање модерне српске историје. Па и за поимање целокупне наше прошлости.
Руски, грчки, француски, па чак и румунски историчари, понудили су нам недвосмислен одговор на питање ко је у Радовањском лугу 26. јула 1817, на летњи Аранђеловдан, убицама дотурио секиру којом је одрубљена глава творцу модерне српске државе. То су Енглези и аустријска полиција – једнодушан је закључак одвојених и независних научних истраживања Арша, Дриоа, Камариана... (2).
Међу енглеским актерима завере против Карађорђа они не само што су идентификовали већ су и подробно портретисали њиховог поданика Николаоса Галатиса. Он је по чину био капетан Националне гарде Јонских острва, која су уживала статус аутономне области Британске империје. Дакле, Галатис је био официр Уједињеног Краљевства.
Он се, према детаљним енглеским упутствима, инфилтрирао у редове хетериста, који су планирали нови устанак балканских народа против турског окупатора. Процењено је да би повратак Карађорђа у Србију и консолидовање његове власти представљали услов без кога би устанак против султана имао мале шансе за успех. „Пхилики Етаириа”, која је за кратко време „мобилисала” 200.000 људи у својим редовима, није била ни само грчка ни самостална тајна организација. Дискретна, али и најјача подршка, долазила јој је из Петербурга.
Руски цар јесте био иницијатор стварања „Свете алијансе”. Он и његови аустријски и пруски партнери заузели су јединствен став да револуционаре по Европи треба гонити. Али је Александар Први кратко време показивао прикривене симпатије према револуционарним подухватима на Балкану. Њега су тада сматрали за незваничног старешину, покровитеља и контролора револуционарних планова и акција на Балкану.
2.
Галатис је приспео у Одесу, родно место хетериста, 1816. и одмах се придружио конспирацији. Брзо се наметнуо као један од њених најгрлатијих првака и њен најострашћенији заговорник. Тада је имао само 27 година. У Петрограду, у који је потом прешао, царска полиција га је хапсила због провокативних изјава да је спреман и руског цара да убије уколико би се овај опирао ослободилачким настојањима Грка. У руској престоници Галатис је изнајмио раскошан стан, возио се у четворопрегу и виђао у друштву пустоловних дама са Запада. У кругове блиске Александру Првом Галатис је залазио у монденском европском руху. Али се у британским конзулатима у Русији појављивао у униформи којом се и формално легитимисао као британски официр.
Из Русије он је дошао у Букурешт у оквиру реализације плана о пребацивању Карађорђа у Србију. Код Грка се, међутим, јавила отворена сумња у Галатиса и они су опомињали руског цара да је британска влада, преко овог младог капетана, упозната са намерама, али и детаљима Карађорђевог повратка у Србију. Сами грчки завереници одстранили су Галатиса из круга људи задужених за Карађорђево пребацивање. Они су га наредбом послали у Константинопољ. Али њиховом изненађењу није било краја када су га одмах после 26. јула 1813. поново угледали у Букурешту. Галатис је кажњен не само што се оглушио о ову наредбу већ је с дебелим разлозима осумњичен и за умешаност у ликвидацију Карађорђа Петровића. Он је протеран на Пелопонез, на коме су га грчки родољуби убрзо ликвидирали.
Праведна казна која је стигла „енглеског човека” међу хетеристима, међутим, није ништа изменила. Галатис је до краја одиграо улогу коју су му Енглези наменили. Руска страна није желела да квари односе с партнерима из „Свете алијансе”, па је на деконспирацију одговорила тако што је Карађорђа „пустила низ воду”. На крају, вожд је у Србију преко Молдавије и Влашке пребачен као на губилиште. Без обећање пратње од 500 пандура. А његовим кумовима Милошу Обреновићу и Вујици Вулићевићу, као и непосредном извршиоцу Новаку Новаковићу, намењена је најпрљавија улога. После које су се, сваки на свој начин, до краја живота носили са стравом гризодушја, греха и проклетства.
Одсечена Карађорђева глава, као најчвршћи доказ српске верности султану, послата је прво у Београд „на обраду” београдском везиру Марашли Али-паши. Огуљена кожа са ње, уз памук и лед, послата је затим у Цариград. Директно из Београда. Да је примењивана логика историјских заслуга, овај уникатни „трофеј”, као поклон султану, морао би да путује прво и право у Лондон. Са успутним задржавањем у Бечу.
3.
С погледом управљеним према тадашњем геополитичком хоризонту Европе свирепо убиство Карађорђа може се сагледати као исход још једне од бројних геостратешких битака. Коју кроз векове на овом простору бију две велике силе и два велика ривала – Британија и Русија. Све до пропасти Аустроугарске Британска империја била је у најсрдачнијим односима с Бечом, а очување Османског царства сматрала је својим прворазредним спољнополитичким задатком. Управо због сузбијања руског утицаја на Балкану, на коме је Лондон доживљавао Карађорђа као првог Србина међу руским коњовоцима до топлих мора. Зато одсецање Карађорђеве главе није нипошто само међусрпски сукоб око престижа и престола већ и једна велика победа Лондона. После које је ударен темељ на коме су се дизали обрасци и стереотипи за сатанизацију Срба. По којима смо за све ружно што нам се у прошлости догађало искључиви кривци – ми сами. Који сами себе издајемо и продајемо. А у томе незнатну или никакву улогу играју дипломатске интриге и замке империјалних силника.
Тако се у други план гура или сасвим занемарује погубни уплив великих сила на наше унутрашње (не)прилике. Изрежиране далеко и од нас и од наше воље. А покретачи, креатори и прави виновници наших историјских удеса и трагедија приказују се чистих руку. Праве паликуће остају иза застора анонимности. У сенци невиности и под маском наивних, неутралних посматрача. Или се чак лицемерно и лажно приказују као спасиоци и ватрогасци.
II
1.
Како се кнез Милош, предводник Другог српског устанка, провео с Енглезима по успостављању званичних дипломатских веза између Србије и Велике Британије?
Велика Британија је послала свог првог и званичног дипломатског представника у Србију 1837. Тачно на двадесету годишњицу свирепог убиства вожда Карађорђа. Долазак енглеског конзула, пуковника Џорџа Хоџеса, бившег легионара, подударио се и са временом уставне кризе у Србији. У којој су се на два противничка табора поделили кнез Милош Обреновић, вођа Другог српског устанка, и уставобранитељска опозиција коју је предводио тандем Вучић–Петронијевић (3), уз Стојана Симића, а касније и Милошевог брата Јеврема.
Хоџес је одмах и јавно стао на страну кнеза Милоша, храбрећи га да влада самовољно и неограничено. У исто време он је тајно подржавао и помагао Милошеве противнике. Није то била никаква новина у енглеској дипломатској пракси. Нити политика која се погрешно назива политиком двоструких стандарда или дуплих аршина. Била је то јединствена и иманентна формула енглеске дипломатије по којој се „игра на обе карте”, званично и незванично, јавно и тајно... С једним и непроменљивим циљем. А то је – остваривање енглеског империјалног интереса.
Тако се доспело у парадоксалну ситуацију да парламентарна Енглеска, као „најстарија демократија на свету”, даје отворену подршку Милошевом апсолутизму. А да се таквој његовој владавини противи апсолутистичка Русија, у којој је владало царско самодржавље.
На енглески наговор Милош је пристао да се одредбе новог српског устава разматрају и усаглашавају изван Србије. Чиме је де фацто признао да питање устава није само наше унутрашње питање. На Порти је, међутим, руски утицај био и јак и непосредан, па се српска делегација крајем 1838. вратила из Цариграда са уставним решењима која су знатно ограничавала Милошеву владавину. То се посебно односило на онај чувени члан 17 тзв. Турског устава или Четвртог хатишерифа, који је у Србији проглашен 13. фебруара 1839. По том члану, кнез, који је и постављао наследне саветнике, није имао право да их смењује без сагласности Порте. Чак ни у случају да им се докаже кривица. После доношења тог 17. члана Милошу су практично била широм отворена врата за напуштање Србије.
Кнез се, међутим, није предавао. Прешао је у Земун, одакле је тражио да се његов брат Јеврем, Тома Вучић Перишић и Стојан Симић удаље из Савета, на који је новим уставом пренета и законодавна власт. С братом Јованом Обреновићем покушао је да подигне буну у неким окрузима и гарнизонима. Саветници су га због тога оптужили пред београдским везиром и били су намерни да га затворе у тврђаву док се немири не стишају. Кнеза су од хапшења спасли везир и руски посланик Вашченко.
2.
Потом се приступило заједничким напорима конфронтираних страна да се умири војска. Када је опасност прошла, уставобранитељи су почели да решавају питање даље судбине кнеза Милоша. У Београду је, без кнежевог присуства, почела рад крња Народна скупштина. Саветници су били упорни у захтеву да Милош одступи са српског кнежевског престола и да на његово место дође његов старији син, кнежевић Милан. После грдних заплета Милош је коначно пристао да се одрекне кнежевског достојанства и да напусти Србију. На свој изгнанички пут, који је трајао пуних деветнаест година, Милош се са Савског пристаништа отиснуо 15. јуна 1839.
Где се, међутим, налазио и шта је радио енглески конзул Хоџес у данима велике политичке напетости, у којима се кнез Милош борио не само за очување престола већ је спасавао и голи живот?
Хоџес је безбрижно ловио по мађарским шумама и одатле поручивао кнезу да се нипошто не предаје. Истовремено, из Лондона је у Београд стигло званично признање Милошевих политичких прогонилаца.
Тако се изнова догодио још један парадоксални преокрет. Уставобранитељи су на почетку тражили помоћ Русије у ограничавању Милошеве самовоље. Када су кнеза свргли и протерали из Србије, одмах су се окренули Западу. На тој страни сада су затражили заштиту од руског фактора. И добили је.
Кнез Милош се, с друге стране, тек након свргавања потпуно окренуо Русији, тражећи од ње помоћ у борби против уставобранитеља. А био је први српски владар који је и службено позвао Енглезе да га подрже у сузбијању претераног руског утицаја. Милош је, уједно, био и први највиши званичник Србије који је остварио непосредни контакт с једним енглеским дипломатским агентом. Реч је о Дејвиду Уркварту, с којим се, на његовом пропутовању из Цариграда, кнез састао 1832. На том београдском састанку Милош је покушао да Империју заинтересује за Србију. Као да ова и до тада није била за нас заинтересована. И то само као за најопаснији рукавац руске политике на Балкану.
III
1.
Ко је Брозове комунистичке гониоце извео на траг ђенерала Драже Михаиловића?
Ко им је пружио логистичку и сваку другу помоћ без које се они највероватније никада не би докопали живог вође Трећег српског устанка?
Одговоре на питања која деценијама заокупљају пажњу стручне, али и најшире јавности понудио нам је у својој најновијој књизи-расправи Милослав Самарџић, један од најдоследнијих и најсериознијих истраживача равногорске историје. У делу „Прави и лажни Калабић – са налазом судског вештака” Самарџић се правасходно ослањао на метод очигледности, чврсте логике и експлицитног доказивања у раскринкавању службено ширене истине о хватању ђенерала Михаиловића. Самарџић се није зауставио само на научној експлоатацији метода коме је прибавио и судску верификацију уз помоћ вештака, форензичара, графолога и морфолога. Он је сакупио и поређао све до сада познате верзије о овом „случају”, домаће и стране, од којих се неке први пут појављују у овој књизи. Чиме је још једном потврдио своју импресивну истраживачку приљежност и обавештеност.
У одмереном и аргументованом полемичком стилу (структурираном као теза–контратеза–закључак) он је до темеља срушио увелико етаблиране лажи официјелних фељтониста, публициста и пропагандиста о издаји пуковника Николе Калабића, команданта Краљеве гарде. Двогодишњи ангажман у тзв. Комисији за проналажење посмртних остатака генерала Драже Михаиловића омогућио је Самарџићу увид у документа и фотографије које су припадници тајне политичке полиције (Озне, Удбе, СДБ-а) од 1962. користили као „доказни материјал” против Калабића. Документа су, међутим, углавном цитирали, факсимиле нису објављивали, а фотографије су скривали. Објавили су само један снимак, који је претходно био фотокопиран како би изгубио на оштрини, „Николе Калабића са инспекторима Озне које је одвео до Драже”. Поредећи висину правог и лажног Калабића на фотографији са прецизно утврђеним растом ознаша до њега (Раденко Мандић и Миле Булајић), испада да је стасити командант Гарде био прави кепец. Висок само 165,8 цм, са занемарљивим одступањима. „Калабић” није стигао да порасте ни на другим фотографијама, на којима је снимљен у друштву ознаша, које је наводно одвео до Дражиног скровишта. Није стигао да улепша ни фалсификовани рукопис. Исти су му остали и ширина чела, корен носа, залисци и све друго, сем браде, што је у поређењу с аутентичним Калабићем изгледало као катастрофално лош избор глумца.
2.
Како је могуће да су се Ознини „експерти за дезинформисање” у избору Калабићевог двојника понели тако дилетантски и нехајно?
Осим на примитивну технику која им је тада стајала на располагању, вероватно су рачунали и на своју бесмртност и вечну владавину, под којом се нико и никад неће осмелити да њихове званичне верзије подвргава критичком преиспитивању.
Много важније питање је, међутим, шта су титоисти желели (или морали?) да постигну у свету и код куће верзијом о команданту Краљеве гарде, уз чију су се помоћ докопали првог герилца у поробљеној Европи?
Осим што су истицали своју неустрашивост, војничку спремност, храброст и способност, они су канили и да потпуно компромитују покрет на чијем је челу стајао неко кога је издао његов блиски сарадник и поверљиви официр. Чијег су малолетног сина Милана комунисти стрељали у Босни с пролећа 1945. У истој босанској голготи у којој је погинуо и Дражин најмлађи син Војислав. Ништа није мењала судски утврђена истина што је тај исти Чичин верни саборац и сапатник погинуо у обрачуну са комунистичким потерама 19. јануара 1946, на излазу из Дегурићке пећине, у околини Ваљева. Дакле, скоро два месеца пре но што је довео Дражине прогонитеље да га заробе у ноћи између 12. и 13. марта 1946 (4).
И коначно долазимо до оног најважнијег: нису ли Титови пропагандисти и „експерти” за дезинформисање „причом о Калабићу” заклањали неког већег, моћнијег и много значајнијег чија улога у хапшењу ђенерала Михаиловића није била ништа мања од њихове?
Ако није била и пресудна?
Још с пролећа 1943. Енглези су донели политичку одлуку да одбаце ђенерала Михаиловића и сву помоћ усмере према Брозу, у чији је штаб Черчил послао и свог сина Рандолфа. У оквиру нове стратегије одобровољавања свог московског партнера Лондон је на Конференцији у Техерану, одржаној новембра исте године, озваничио овај свој став (5).
У мају 1943. Енглези увредљиво захтевају од ђенерала Михаиловића да повуче своје снаге на мали простор источне Србије, а да остатак југословенске територије препусти Брозу. Дража, с обзиром на своју неупоредиву надмоћ у односу на Титове партизане, одбацује ову директиву. Након непуна два месеца, он и цео српски народ бивају „кажњени” са таласа Би-Би-Сија. С којих у свет одлази она чувена полуистина, по последицама гора и од најгоре лажи, да су Немци понудили 100.000 рајхсмарака за Титову главу. О уцени Михаиловићеве главе у истом нацистичком прогласу и на исти износ у извештају Би-Би-Сија није било ни речи. Исправку нису објавили никад, упркос бројним и документованим захтевима.
3.
Велике победе Михаиловићевих четника над немачким окупатором и хрватским усташама, извојеване у присуству савезничких официра, као што су биле оне у Пријепољу и Рогатици октобра 1943, Би-Би-Си је приписао Титовим снагама. Као што је и рушење мостова код Мокре горе и Вишеграда лажно приказао као подвиг партизана. Деманти никад није објављен.
У исто време званични Лондон је упућивао замерке ђенералу Михаиловићу на рачун његове недовољне борбености и колаборације са ђенералом Миланом Недићем.
Према верном, а изданом савезнику Лондон примењује најбестиднији репертоар интрига, обмана, клевета, претњи, уцена, ултиматума... И све у исто време. Михаиловићу се, рецимо, поставља ултимативни рок да изведе неку војничку операцију од мањег стратешког значаја, с великим ризиком по цивилне жртве. У јединој окупираној земљи у Европи у којој је на снази злогласно правило одмазде – сто за једног убијеног и педесет за једног рањеног немачког војника. И то без помоћи у наоружању и у опреми. Пре истека задатог рока, и иза Михаиловићевих леђа, енглески официри за везу добијају из надлежне централе инструкцију за пребег Титовим снагама.
У пролеће 1944. Лондон разрађује план за смену и убиство ђенерала Михаиловића. Према том плану: „Пре него што савезничке мисије коначно напусте Михаиловићев штаб, његове официре дисиденте требало би незванично охрабрити да ствар узму у своје руке и уклоне Михаиловића... Михаиловића морају уклонити његови сопствени официри.” (6)У енглеској интерној комуникацији, а поводом саветовања о начину елиминације Чича Драже, у оптицају су били чак и изрази попут – уцмекати (7).
Српским рукама, дакако.
Кад међу „официрима дисидентима” Југословенске војске у Отаџбини нису пронашли ниједног који би пристао да почини страшни злочин убиства свог команданта и министра војске, морнарице и ваздухопловних снага, Енглези су се определили да предводе ваздушни терор над Србијом и Црном Гором, најјачим упориштима ђенерала Михаиловића. Те акције прецизно синхронизују са неуспелим покушајима Титових снага да се поврате у Србију. Мете бирају у договору с Брозом, који на терен шаље Кочу Поповића и Сретена Жујовића, као испомоћ британским официрима за везу.
4.
У пролеће и јесен 1944. савезници варварски бомбардују све веће градове у Србији и Црној Гори под изговором наношења војничких губитака Немцима. Највеће жртве, међутим, подносе српски цивили. У Београду није поштеђено чак ни породилиште у Крунској улици ни домови за избеглице и за сирочад. Прави карактер ове „ослободилачке” кампање савезника била је одмазда над претежно српским становништвом, које је листом стајало уз вожда Трећег српског устанка. И довођење Броза на власт у Југославији.
Датуми најжешћих ваздушних удара по Србији имали су и наглашену симболичну тежину. Они који су преживели „крвави Васкрс 1944” никада нису заборавили англоамеричке „поклоне” за највећи хришћански празник у православном календару. (8)
Михаиловића, међутим, нису успели да приморају на повлачење, како би Титу омогућили лакше и брже инсталирање на власт у Београду. Али Дража је био принуђен на стратешко повлачење у Босну истовремено с надирањем копнених трупа Црвене армије на територију Србије.
Западна штампа донела је прве информације о томе како је ђенерал Михаиловић доспео у Брозов казамат (9).
За разлику од листова у САД и Швајцарској, који су већ у јулу и августу 1946. нашироко обавестили своју јавност о томе, британска штампа је ћутала. Ни Москва се није оглашавала по овом питању.
Самарџић нас на самом почетку „Правог и лажног Калабића” упознаје и са оним написима из америчке штампе који су све до сада били непознати српској јавности. (10)
Оно што је заједничко у свим тим извештајима јесте констатација да је од тифуса тешко оболели ђенерал Михаиловић на превару киднапован. Синтезу свих тих написа и најдетаљнији опис „подвале века” донео је швајцарски „Журнал д’Ивердон” у броју од 16. августа 1946. У тексту се наводи и сведочење мајора Милоша Марковића, команданта Пожешког корпуса, уз подсећање да се Титова влада није огласила поводом хапшења Михаиловића.
5.
„Једне ноћи смо приметили савезничке – енглеске авионе, који су бацали летке на којима је писало да долазе да нам помогну у оружју и муницији.
Следеће ноћи исти авиони су се вратили и летећи веома ниско бацили су више пакета са оружјем и муницијом, а нарочито са санитетским материјалом, који нам је био веома потребан. У једном пакету нашли смо упутство како да припремимо терен за спуштање авиона, његову сигнализацију, обележавање итд. И стварно, 13. марта 1946. појавила су се три авиона” (11)
У извештају се даље каже да су људи који су изашли из авиона били обучени у енглеску официрску униформу. Говорили су енглески и француски. Они су се и легитимисали показујући савезничка документа. Затим су предложили да ђенерала Михаиловића пребаце у Италију на лечење.
„Пошто се генерал Михаиловић сагласио са предлогом (...) њега и два официра из његове пратње сместили су у један авион, док су у остала два авиона сместили још осам официра из његове пратње.”(12)
Чим су узлетели авиони са Дражом и његовим пратиоцима, наставља поменути извештај, околину Рудог надлетеле су још две ескадриле Титових партизана. Из њих су бачене бомбе са бојним отровом, а на земљу су се падобранима спустили Титови борци са гас-маскама.
„Јединице генерала Михаиловића које нису биле у зони дејства бојног отрова отпочеле су са партизанима борбу. Са обе стране пале су многе жртве, али како је партизанима убрзо стигло појачање моторизованих јединица из Прибоја, Михаиловићеве снаге морале су да се повуку.” (13)
Повучене снаге ђенерала Михаиловића нису у први мах ни претпостављале да је тек тада за њих практично окончан Други светски рат у Југославији.
Јер је у авиону, у који је на превару укрцан њихов командант, за Београд заправо одлетео највећи „ратни трофеј“ намењен Јосипу Брозу Титу. Који је после Јајца већ био устоличен и на Дедињу. У узурпираној резиденцији српске династије Карађорђевић, чији је оснивач био Карађорђе Петровић.
Београд, 23. новембар 2012.
Напомене:
(1) Милорад Екмечић: „Дуго кретање између клања и орања – Историја Срба у новом веку (1492–1992)”, друго, допуњено издање, Завод за уџбенике, Београд, 2008, стр. 197–200.
(2) Григориј Љвович Арш(1925), доктор историјских наука, виши истраживач на Одељењу словенских народа Југоисточне Европе и водећи истраживач у Институту за славистику. Експерт је за модерну историју Грчке, Албаније, руско-балканске односе и међународне односе на Балкану у 18. и 19. веку.
Међу његова најзначајнија дела спадају и „Тајно друштво ’Филики етерија’, историја грчке борбе за збацивање отоманског јарма”, Москва, 1965; „Хетеристички покрет у Русији: ослободилачка борба грчког народа на почетку 19. века и руско-грчке везе”, Москва, 1970; „Национално-ослободилачки устанак на Балкану у првој трећини 18. века (Искуство упоредних података)”, 1982.
Француски историчар, професор Едуар Дрио (Едоуард Дриаулт) (1864–1947) аутор је дела „Наполеон и Србија” (1906); „Дипломатска историја Грчке од 1821. до данас” (1925–1926); „Источно питање од својих корена до мира у Севресу” (1921)...
Нестор Камариано (Нестор Цамариано) (1909–1982), румунски историчар књижевности грчког порекла. Био је виши истраживач у Институту за историју „Н. Јорга” у Букурешту од 1949. до 1968. Члан Друштва за историјске науке Румуније и члан Међународног научног друштва „Неогрецисти”. У његова најзначајнија дела убраја се „Рхигас Велестинлис” И и ИИ („Рига од Фере”, прим. Р. К.), Букурешт, 1981–1982.
(3) Обојица су били чланови прве слободнозидарске ложе на тлу Србије „Али Коч”. Њен први старешина био је Мехмед Саид Исмаил, који је међу Београђанима уживао велики углед. Секретар ложе био је Тома Вучић Перишић.
(4) Правоснажна одлука Основног суда у Ваљеву 21. Р2. бр. 11/10, од 14. 12. 2010.
(5) Пре конференције у Квебеку (Канада), а после Стаљинградске битке, Рузвелтов специјални помоћник Хари Хопкинс израдио је један реферат. Тај документ пресудно је утицао на исход договора између Рузвелта и Черчила. У том реферату је стајало и ово: „Русија је главни фактор у рату... Морају се учинити сви напори да би се обезбедило њено пријатељство... Русија ће господарити Европом по слому сила Осовине... Утолико је неопходније да се развију и одрже пријатељски односи с Русијом...” Процена дата у овом реферату пресудно је утицала и на доношење одлука у Техерану и Јалти. („Равногорска историја”, приређивач мр Радован Калабић, ИКП „Евро”, Београд, 1992, стр. 177)
(6) Пуковник С. В. Бејли у извештају сачињеном у Лондону, 14. марта 1944. у Дејвид Мартин: „Мрежа дезинформација – Черчилова југословенска грешка”, Просвета, Београд, 1991. стр. 253.
(7) Дејвид Мартин, исто, стр. 255.
(8) У телеграму ђенерала Михаиловића од 20. априла 1944. наводи се, између осталог, и ово: „Савезничко бомбардовање Београда на први и други дан православног Ускрса 16. и 17. априла изазвало је страшна разарања у читавим квартовима. Многе бомбе пале су на сам центар. До сада жртве нису пребројане, али се њихов број процењује као врло висок (...) Узбуна није дата. Улицама је свет врвео, јер је Ускрс био врло топао. Када је на небу престонице препознало савезничке авионе, становништво је било обузето одушевљењем...” У „Равногорска историја”, стр. 275.
(9) Вест је први донео „Herald American“, а потом је преношена у бројним листовима.
(10) „Chicago daily Tribune“, 22. VII 1946.
(11) Милослав Самарџић: „Прави и лажни Калабић – са налазом судског вештака”, НИП „Погледи”, Крагујевац, 2012, стр. 16–17.
(12) Исто, стр. 17.
(13) Исто.
Англосаксонци су допустили референдум у Шкотској да би лакше разбијали друге државе
17:13 20.09.2014.5 коментараШтампај
„ШКОТСКИ ВИРУС“ НАМЕЊЕН ЈЕ РУСИЈИ, ЗАТО РУСКЕ ПАТРИОТЕ
МОРАЈУ ДА ЗНАЈУ ДА ЈЕ ТО - ТУЂА ИГРА ПО ТУЂИМ ПРАВИЛИМА
Какав год да је био исход референдума у Шкотској, краљица Елизабета II би остала шеф Шкотске, у сваком случају! Зато није било никакве разлике какви ће бити резултати референдума - Англосаксонци не би изгубили контролу над Шкотском
Поставља се питање: ради чега је онда Лондону био потребан сав онај циркус са референдумом?
Лондон би и у случају „отцепљења“ задржао контролу над Шкотском, а распарчавање свих других земаља одвијаће се „поштено“. Односно, уз губитак стварне контроле од стране центра. Фламанци у Белгији, затим Каталонија у Шпанији
А на кога ће се оријентисати новоформиране европске „земље“? На САД и Велику Британију или можда на Пекинг или Москву? Наравно, на Вашингтон и Лондон
Шкотска им је била потребна да би утрли пут за сламање других држава, односно за њихово распарчавање на ситне територијалне „атоме“
Не ттреба забољављати: Краљица Велике Британије налази се на челу све три гране власти (извршне, судске, законодавне), њена овлашћења нису ограничена законом него обичајем, а при том се за читав свет игра комедија „господари, али не влада“
Пише: Николај СТАРИКОВ
КАКО се односити према референдуму у Шкотској и према његовим резултатима?
Треба се сетити правила игре и ко је прави шеф државе чији део је Шкотска и чијим делом не жели да буде део шкотског становништва.
У току је туђа игра, по туђим правилима и на туђем терену. Исход референдума у Шкотској о њеној независности… и да је био друкчији... не би Шкотској донео никакву независност.
Уопште се не ради о Шкотској. Ради се о нама - о Русији. Објаснићу.
Са „губитком“ референдума Шкотска је, као и пре, остала део Велике Британије. У случају „добитка“ - њена независност би била илузорна, као независност садашње Канаде.
Ствар је у томе што би шеф Велике Британије - краљица Елизабета II, остао шеф и „одвојене“ Шкотске, као што је данас управо она прави руководилац „одвојене“ Канада… Нисте знали?
Онда ћу вам навести цитат из Устава Канаде:
„Елизабета Друга, Божјом милошћу Краљица Велике Британије, Канаде и других краљевина и територија, Шеф Заједнице, Заштитница Вере, Свима којих могу да се тичу ове одредбе, Поздрав“.
Баш тако, „поздрав“.
Да будемо сасвим прецизни, назив цитираног документа је „Прокламација о Уставном акту 1982. г.“ и он отвара устав земље кленовог листа. Онима који не познају уређење те земље и мисле да је Канада - демократска република одмах ћу рећи - није тако. Канада је - монархија.
Шеф државе је - британска краљица. Рећи ћете да је она то само „формално“ и „господари, али не влада“? Онда прочитајте списак овлашћења краљице Велике Британије, шефа не само Велике Британије, Канаде и Аустралије већ - укупно 15 држава.
- Краљица је шеф државе и представља је у односима са иностранством, ако на међународни сусрет уместо ње путује премијер-министар, то је само зато што га ја краљица овластила да то чини.
- Краљица Велике Британије је врховни главнокомандујући оружаним снагама, управо она објављује рат или закључује мир.
Елизабета II
- Краљица је шеф Англиканске цркве.
Либерали много воле да говоре о „подели на гране власти“. Дакле, у случају са британском (шкотском, канадском, аустралијском и т.д.) краљицом ствари стоје нимало либерално:
Краљица је - шеф извршне власти.
Она поставља или смењује премијер-министра и министре, као и све државне службенике који се налазе „у служби Њеног Величанства“.
При том, она није обавезна да на функцију премијера поставља лидера партије која је победила на изборима, може да постави било кога. Само следећи обичај који се усталио за двеста година, а не закон, монарх поставља за премијера лидера партије која је победила на изборима, а министре на његов предлог!
Краљица је и шеф законодавне власти. У Великој Британији монарх је део парламента заједно са Горњим домом - домом лордова и Доњим домом. Монарх има право на апсолутни вето на сваки закон који донесе парламент, мада је последњи пут то право било примењено 1707. г., због чега је добило назив „успавано пуномоћје“.
Само краљица има право да превремено распусти Доњи дом, односно британски парламент. Кад треба да се одржавају избори, премијер земље одлази код краљице са молбом да распусти парламент да би избори могли да се одрже. Премијер може да предлаже, али овлашћење за распуштање има само монарх.
Краљица је и шеф судског система. Она може да укине сваку пресуду.
Према томе, краљица Велике Британије налази се на челу све три гране власти (извршне, судске, законодавне), њена овлашћења нису ограничена законом него обичајем, а при том се за читав свет игра комедија „господари, али не влада“.
Какав год да је био исход референдума у Шкотској, краљица Елизабета II би остала шеф Шкотске, у сваком случају! Зато није било никакве разлике какви ће бити резултати референдума - Англосаксонци не би изгубили контролу над Шкотском.
Поставља се питање: ради чега је Лондону био потребан сав онај циркус са референдумом?
Да би утрли пут за сламање држава, за њихово распарчавање на ситне територијалне „атоме“.
Лондон би и у случају „отцепљења“ задржао контролу над Шкотском, а распарчавање свих других земаља одвијаће се „поштено“.
Односно, уз губитак стварне контроле од стране центра. Фламанци у Белгији, затим Каталонија у Шпанији. На кога ће се оријентисати новоформиране европске „земље“? На САД и Велику Британију? Можда, на Кину, или, можда, на Москву? Наравно, на Вашингтон и Лондон.
А која је највећа земља Евроазије коју наши „партнери“ веома желе да поделе на делове? То смо ми - Русија. За нама звоне звона. Англосаксонци ништа не чине тек онако. У својој Шкотској они су могли да сасеку референдум на самом почетку, у лавиринтима бирократије, јер је у опасности судбина њихове земље.
Међутим, они спроводе референдум. Да би читавом свету показали своју „демократичност“ и затим захтевали да се спровођење таквих референдума подржава у читавом свету. А најпре - у Русији.
За сваки исход референдума су створили преседан. Због тога нису били толико важни резултати гласања у Шкотској колико сама чињеница његовог одржавања.
Каква у овом случају треба да буде позиција патриота Русије?
Врло једноставна:
Као патриота Русије ја иступам против свега што слаби Русију. Зато сам категорично против референдума о одвајању од Русије.
А Шкотска? Нека је Шкотска одлучивала сама. Прецизније - нека су у Лондону одлучивали они који су ту кашу закували.
То није наша игра.
(Последња измена: 21-09-2014, 02:19 AM од
Захумље.)