(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: 1) Када се каже војно и тактички онда то наравно обухвата све оно што је у рату потребно од набавке и снадбевања преко пропаганде, обавештајне службе и сл. Значи, нико не спори да ЈВуО то није имала, само реално је рећи да је КПЈ ту по мом мишљењу била испред пре свега јер је имала своје шпијуне и доушнике још из предратног периода по разним деловима земље, док је ЈВуО почела од нуле.
Покушај да докажеш то конкретним подацима, видећеш да је немогуће. ЈВ је имала мрежу од 100 радио станица од Македоније до Словеније, као и обавештајце на свим странама. Не могу се поредити комунисти са ЈВ по том питању,
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: 2) Ја нисам написао да је био заостао, него да није био информисан. А то је прилично различито. Ако је народ знао ко су комунисти, од куда онда комунистима ипак једна у тадашњим оквирима солидна подршка код српског становништва. То се не може негирати.
Солидна подршка, ОК, али далеко од већинске. Већинска је целог рата била за ЈВ. Разлози за ту солидну подршку су разни, од кроатизације на западу до зеленаша у ЦГ. Такође је битан фактор избегавање грађанског рата. Тешко се улазило у грађански рат. То је комунистима ишло у прилог у почетку.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: 3) Нисам у свом упису циљао на побуне и сл. него више на неспровођење наредби на терену.
За КПЈ није био проблем да им се неко побуни, јер је за њих било само битно да у свим дешавањима сачувају врх своје организације (у складу са тим имамо и огромне цивилне губитке у потерама које Немци организују за Титом и његовим сарадницима). Тај врх је константно вршљао на простору Србија, ЦГ, Босна, Херцеговина и тамо где се појавио спроводио терор, ширио пропаганду, окупљао масу, који бу затим повео у пропаст и наставио даље на други крај (оставивши иза себе неке мање снаге, чисто да дају привид да их има) и све тако. Предност овакве тактике је била та што је центар партизансих деловања био онде где се налазио Тито са командом. И ту је била једна јасна централна линија команде. Неизвршавање је било издаја партије и знала се казна. Наравно, одступања је било, али мање-више горе наведено је спровођено широм српских земаља.
Центар им је био тамо где је Тито јер нису имали снаге да контролишу већу територију.
Не бих рекао да се знала казна. Зашто нису стрељали Косту Нађа и Кочу Поповића кад нису хтели да помогну Титу, на пример?
Како широм српских земаља? Они су током већег дела рата били само на западној периферији српских земаља. Четници су држали већину српских земаља.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: Што се ЈВуО тиче, ту неких побуна није било (бар не неких већих, све до Ђуришића и других појединих заповедника из ЦГ) али постоји проблем у спровођењу команди. Линија команде је била: Врховна команда -> изасланик ВК на терену -> регионални (или локални комадант) -> војска.
Мало си одужио ту линију командовања. Она је у сваком случају била ефикаснија него код партизана. Читао сам наредбе Дражине радио станице у којима је уписано и преко 60 прималаца одједном. То је било незамисливо за партизане.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: И ту је управо био проблем, да изасланици ВК нису имали утицај који је био потребан на терену. Пример је З. Босна, где Врањешевић на састанку комаданата З. Босне износи став да њега као изасланика ВК поједини регионални комаданти игноришу (а самим тим и команде задате од стране Врховне команде), а да од свих комаданата само Тешановић ревносно извршава задате задатке. То је само један пример, а таквих има још. И тако је било током целог рата.
Где су још, који?
Тај пример није типичан, јер је реч о процесу преузимања команде од Радића. Он је лета 1942. имао 15.000 људи, дакле више него Тито. Није било лако поставити Врањешевића, али је ипак постављен.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: Онда имамо, ривалитете између самих комаданата на терену. Познато је то из мемоара З. Вучковића (случај М. Јанковића нпр.), Д. Трбојевића, итд. Узмимо пример ликвидације Душка Радовића за коју је одговоран Ф. Ајдачић. Да ли је Ајдачић одговарао за ово (а по војном устројству морао је)? Колико је мени познато није.
Шта значе ови примери, поред 3.000 официра? Мора бити ривалитета и свега у тој маси.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: Онда, још једна грешка Дражина је била та што је под своју команду примао јединице које су се само формално сврстале уз њега а задржавала своје локалне комаданте, не дозвољавајући да се из Врховне команде пошаље комадант који би био директно подређен Дражи. Ту опет имамо пример из З. Босне, а то је Р. Радић. Предратни члан КПЈ, који је у рат ушао са петокраком, познати комуниста у свом крају, који мења страну тек онда када му син гине у нападу на усташки гарнизон у Котор Варошу. То је опет један пример, а таквих примера има још сијасет, поготово ван Србије.
Како сијасет, а опет наводиш Радића? А тај случај је ипак решен.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: Погледајте удаљеност рецимо Ђујића од Равне Горе, па Ђуришића, па Ј. Дангића, па Радића, Дреновића и Тешановића. То су и у овом условима данас велике километарске дистанце, а тек онда када је комуникација била отежана до максимума. Не може ме нико убедити да је Дража држао све ове јединице под својом командом, иако су исте формално и право вођене као јединице ЈВуО.
Свакако да је постојао проблем командовања на великој територији, испреплетеној бројним непријатељима. Дража је тај проблем покушао да реши великим бројем радио станица, поређењем извештаја са извештајима суседних команданата, слањем делегата и инспекција, итд.
Исти проблем је наравно имао и Тито, али га је теже решавао. Ево неколико страница из књиге ''Истина о Титовим партизанима'', у вези са овим питањем:
Крајем 1942. године комунисти су имали петнаестак бригада. У свим бригадама Срби су чинили већину, али ни једна није носила српско име, већ су се звале: пролетерска, хрватска, далматинска, санџачка, црногорска, крајишка, босанска...
Врховни командант се овако информисао о борбама трећине своје војске: „Наше бригаде (1. пролетерска, 1, 2, 3. и 4. крајишка) које се налазе у рејону Кључа водиле су у току јучерашњег дана борбу око Ситнице према казивању железничара.“[161]
И о другим својим јединицама он често пише насумице: „Са главним хрватским штабом немамо непосредне везе. Изгледа да су све њихове снаге ангажоване на Кордуну... Како нам изгледа, Хрвати вам неће моћи послати тражене снаге. Бар не за тако кратко вријеме.“[162]
Врховни штаб није имао ни основне податке о неким бригадама, о чему сведочи извод из наређења начелника Арсе Јовановића штабу 9. личке бригаде од 23. октобра, у вези напада на Босанско Грахово:
„Ми не знамо јачину ваше бригаде. Додељени задаци захтевају једну јачу бригаду. Ако ви немате толико снага за све ове задатке, онда је у прво време најважнији део задатка рушење комуникација и постављање заседа...“[163]
У исто време, Арсо Јовановић овако пише свом помоћнику:
„О личким бригадама ни трага ни гласа. Ако имаш неког курира на мотору, пренеси наређење да се те две бригаде прикупе на простору село Ресановци, село Пећи. По доласку у Ресановце команданти бригада нека ми се јаве телефоном у Дрвару и то преко Команде подручја. Ја ћу тамо тачно назначити где ћу се налазити. Како видиш, све иде споро.“[164]
Тих дана комунисти формирају дивизије, укључујући у њихов састав по три најјаче бригаде, али питање командовања остаје нерешено. Ј. Б. Тито пише штабу 3. дивизије, 11. децембра 1942:
„Већ шест дана немамо од вас никаквих извештаја. Не познајемо ситуацију код вас, нити код 1. пролетерске дивизије, са којом такође немамо везе. Из последњег вашег дописа види се да сте се са вашим бригадама пребацили на десну обалу реке Угара, ради одмора и прикупљања људства. Сматрамо да је ваше повлачење, односно скретање ка северу, на десну обалу Угара, тактички неправилно из следећих разлога...“[165]
После критике Треће, Ј. Б. Тито поново пише о 1. дивизији:
„Везу са 1. пролетерском дивизијом немамо већ неколико дана. Не познајемо ситуацију код исте. Сматрамо да се она налази у долини реке Врбање, оријентисана према Бањој Луци са источне стране. Ако имате неких података о ситуацији код 1. дивизије, требате их нама најхитније доставити...“[166]
Ни после десетак дана Ј. Б. Тито није имао вести од своје најбоље дивизије, што видимо из писма упућеног њеном штабу 20. децембра:
„Ваш извјештај од 4. децембра тек. год. примљен је у овом штабу 12. ов. мјесеца. Од тога времена немамо извјештаја од вас, нити познајемо ситуацију код ваше дивизије.“[167]
У одсуству информација, Брозово командовање своди се на произвољне одлуке и ослањање на иницијативу јединица. Тако, штабу 3. ударне дивизије он пише 20. децембра:
„Ваш извјештај од 11. децембра примљен је у овом штабу 14. ов. мјесеца. Ми смо вам 11. децембра тек. год. доставили директиву за ваш даљи рад. У међувремену ми смо добили ваш извјештај о вашим даљим намјерама и одлукама. Ми се углавном слажемо са вашом одлуком...“[168]
Први босански корпус је отказао и онако лабаву послушност Врховном штабу, на што је Ј. Б. Тито реаговао 25. децембра:
„Ваше наређење издато батаљонима 7. крајишке бригаде да се повуку са досадашњег задатка, без обзира на сва наређења која би добили ма којим другим путем осим преко вас, потпуно је погрешно и противи се основним принципима нашег командовања и односа претпостављених и потчињених. Ви немате права да тако наређујете када знате да постоји виши претпостављени штаб, који је у овом случају Врховни штаб, који има права и дужност да издаје наређења свагда и у свим приликама... Убудуће клоните се оваквих наређења, која могу негативно утицати на дисциплину, ред и командне односе у нашој војсци...“[169]
Све ове јединице налазиле су се у области „Бихаћке републике“. Ван ове области партизани су имали две бригаде у Источној Босни. Једној од њих, 6. источнобосанској, Броз пише 12. јануара 1943. године:
„Већ дуго времена немамо од вас никаквих извештаја. Не познајемо ситуацију код вас, нити развој војно-политичких прилика у Источној Босни, где се ви већ толико дуго времена налазите. Изненађује нас да нисте успели да успоставите везу са нама и да нас редовно о свему извештавате, иако сте за то имали могућности. Такође, ми нисмо уопште упознати са стањем ваше бригаде, нити изведеним акцијама, као ни успостављеним оперативним везама суседних вам, односно садејствујућих осталих наших јединица. Дакле, ми уопште не познајемо степен развоја народно-ослободилачке борбе на територији Источне Босне...“[170]
У (нео)комунистичкој литератури по правилу се наводи да су партизанске јединице биле под строго централизованом командом и дисциплиноване, док се за четнике тврди обрнуто. У ствари, као професионална војна организација четници су имали централизовану команду, јер је свака војска централизована, док су партизанске јединице биле децентрализоване и под веома лабавом контролом свог Врховног штаба. Комунисти нису били у могућности да централизују командовање, односно да успоставе војничко устројство, поред осталог и зато што нису имали један од неопходних родова војске – везу. Набавка радио станица од формација хрватске нацистичке државе није представљала проблем. Али, шта чинити са њима, када су потребна основна техничка знања, стручно људство за шифровање и дешифровање, довољан број познавалаца морзеове азбуке... Прву радио станицу добила је 2. пролетерска дивизија, 16. децембра 1942. године. Ова радио станица је неоштећена нађена при заузимању Ливна од Хрвата, а изгледа да је са њом остао и радиотелеграфиста.[171]
Четири дана потом, Врховни штаб је послао радио станицу и 3. ударној дивизији.[172]
Међутим, и после три месеца Броз са својим дивизијама комуницира путем писама, с уобичајеним напоменама, попут ове упућене 2. пролетерској дивизији 30. марта 1943. године:
„Не познајемо ситуацију код вас. Већ други дан немамо од вас никаквих извештаја. Зато нас најхитније известите о следећем...“[173]
Комунистима је у ствари било боље да им радио станице не раде. Наиме, када је Главни штаб Хрватске 15. јануара 1943. послао Врховном штабу седам таласних дужина и позивних знака радио станице Михаиловићеве Врховне команде – које су они свакако добили од усташа, а усташе од Немаца – писмо је пратила следећа напомена: „Молим Вас, ове техничке податке предајте другу Вељку Драгићевићу, како би могао и он хватати Дражину радио станицу, иако она ради са шифром“.[174]
Ова последња напомена може значити да комунистичке радио станице нису шифровале поруке, барем не увек, што значи да их је разумео ко год је прислушкивао.
О моралу и ратној солидарности сведочи упозорење начелника Врховног штаба 4. црногорској бригади, од 10. септембра 1942:
„Нијесте требали остати пасивни када су јединице 1. бригаде водиле борбу у тјеснацу Шујице. Ви сте им могли пружити драгоцене користи и то дејством не преко долине, како се ви браните, него преко планине. Ви нијесте ни знали да су непријатељске снаге ишле не само ка Рилићу, него и преко Малована. Ми вам стално говоримо о будности и извиђачкој служби, али ви нећете да се на то навикнете...
Може бити да сте ви у току данашњег дана упутили нешто за дејство, али сте требали то учинити и у току 9. т. м. Истина и овога дана се од вас курир рано кренуо, па претпостављамо да сте и тога дана нешто урадили. Но, штаб 1. бригаде известио нас је јутрос око осам часова да није ухватио везу са вама као и да ви не мрдате из ваших кантонмана.“[175]
Сличне невоље као са 4. црногорском, Врховни штаб је имао и са 3. санџачком бригадом, судећи по наредби која јој је издата 1. новембра 1942. године:
„Ми смо упутили 4. црногорску бригаду к вама са задатком да садејствујете и протјерате непријатеља. Међутим, ви сте изгубили сваки додир са непријатељем, нијесте имали јасан преглед догађаја и нијесте уложили ни мало труда да одредите правилне задатке и правце дејства 4. бригади. Ви сте били дужни да то учините јер сте се борили са непријатељем и из непосредне близине пратили развој догађаја.
И послије неколико дана вођених борби ви опет погрешно доносите одлуке, дајући 4. бригади задатак да затвори правац преко Млиништа. Не, то није задатак 4. бригаде, него ваш, а 4. бригади треба дати задатак да цијела, а не расцјепкана, нападне преко Прибеље и тако се појави у позадини непријатеља.“[176]
[161], [162], [163] и [164], Зборник докумената, том 2, књига 6, 208, 165, 276, 277.
[165], [166], [167] и [168] Зборник докумената, том 2, књига 7, 33, 38, 141, 144.
[169], [170], [171] и [172] Зборник докумената, том 2, књига 7, 155, 313, 131, 145.
[173] Зборник докумената, том 2, књига 8, 369.
[174] Зборник докумената, том 2, књига 7, 376.
[175] и [176] Зборник докумената, том 2, књига 6, 77-78, 328.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: Е то је оно чега код комуниста није било. Није било самовоље локалних комаданата, а тамо где је и било ти комаданти су себе аутоматски дисквалфиковали. Није ми познат случај неког партизанског комаданта који током читавог рата води своју политику и игнорише наређења Врховне команде, а да га Тито признаје као саставни део своје војске. Ја такав случај не знам.
А у ЈВуО тога итекако има.
Верујем да ти није познат. Динчићу је нпр. познато доста таквих случајева, наводио их је на старом форуму. Ево и у посту изнад има доста примера.
(26-01-2014, 07:35 AM)Мргуд Пише: Још једна ствар: Огромна већина нас који пишемо овде је субјективна и нагињемо ка четницима, али опет и поред тога не треба све оно што се налазило у ЈВуО или било део исте сматрати супериорним у односу на партизански покрет и политичко вођство КПЈ. Требамо колико је то могуће задржати објективност, јер само тако могу да се устврде добре чињенице за историју и науку уопште.
Објективно је да је војна организација била супериорнија од партијске, и ту партије са доста необразованих људи. Зато су до септембра 1944. и уласка Црвене армије четници држали више српских територија него комунисти.