Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Који Србин је имао највише племићких титула?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(25-10-2019, 07:30 AM)Vlad Alekš Пише:  Који Србин је имао највише племићких титула?

Можда Чедомиљ Мијатовић
Одговори

Ја мислим да је то био Сава Владиславић.
Имао је укупно 4 племићке титуле. Нека следеће питање буде и: У којим је државама имао те титуле?
За Чеду Мијатовића не знам. Шта је све он имао?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(25-10-2019, 10:10 AM)Vlad Alekš Пише:  Ја мислим да је то био Сава Владиславић.
Имао је укупно 4 племићке титуле. Нека следеће питање буде и: У којим је државама имао те титуле?
За Чеду Мијатовића не знам. Шта је све он имао?

Да пробам са државама: Прва би била Русија. А остале би, можда, биле: Венеција, Влашка.


А Чедомиљ је имао неку титулу грофа и то аустријску (како се сећам). Или је можда имао неку енглеску племићку титулу.

Бенито може да каже да ли је Чедомиљ Мијатовић уопште имао неку титулу
Одговори

(24-10-2019, 11:14 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(24-10-2019, 11:12 PM)ХраброСрце Пише:  Нека експлозија, диверзија или слично?

Да.

Пошто је постојала реална опасност да ће аустроугарска војска покушати продор у Београд преко железничког моста на Сави, српска војска га је у ноћи између 28. и 29. јула 1914. године дигла у ваздух. Том приликом је потопљена мађарска лађа "Алкотмањ" која је гурала неколико шлепова пуних војника и тада је страдало више од хиљаду непријатељских војника.

Терај даље.

Уствари тај мост су минирали четници врховна команда још није била одлучила да ли да брани Београд или га препусти непријатељу.
Одговори

(25-10-2019, 10:50 AM)Mitic Пише:  
(25-10-2019, 10:10 AM)Vlad Alekš Пише:  Ја мислим да је то био Сава Владиславић.
Имао је укупно 4 племићке титуле. Нека следеће питање буде и: У којим је државама имао те титуле?

Да пробам са државама: Прва би била Русија. А остале би, можда, биле: Венеција, Влашка.

Као прво, имао је стару српску племићку титулу која вуче корене вероватно још из 14. века.
Будући да та српска држава у његово време није постојала као правни субјект, имао је у: Русији, Венецији и Дубровнику. Дакле, 3+1. Smile

Док се не јави неко други, ево још једно питање за Саву Владиславића: колико има његових споменика и у којим државама се налазе?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(25-10-2019, 12:36 PM)Vlad Alekš Пише:  
(25-10-2019, 10:50 AM)Mitic Пише:  
(25-10-2019, 10:10 AM)Vlad Alekš Пише:  Ја мислим да је то био Сава Владиславић.
Имао је укупно 4 племићке титуле. Нека следеће питање буде и: У којим је државама имао те титуле?

Да пробам са државама: Прва би била Русија. А остале би, можда, биле: Венеција, Влашка.

Као прво, имао је стару српску племићку титулу која вуче корене вероватно још из 14. века.
Будући да та српска држава у његово време није постојала као правни субјект, имао је у: Русији, Венецији и Дубровнику. Дакле, 3+1. Smile

Док се не јави неко други, ево још једно питање за Саву Владиславића: колико има његових споменика и у којим државама се налазе?

Србија, Русија, Црна Гора и Република Српска.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(25-10-2019, 11:27 AM)пек. Пише:  Уствари тај мост су минирали четници врховна команда још није била одлучила да ли да брани Београд или га препусти непријатељу.

А четници су објекте за минирање одређивали сами, без војске? Нико у војсци појма није имао о томе нити им наредио него они онако,на своју руку "чек' мало да минирамо нешто, нисмо одавно"?
Одговори

29. новембар 1943... јасна је прва асоцијација...
Мање се зна да су тог дана комунисти спалили један манастир, заклали игумана и убили још неке људе.
Који манастир?
Одговори

(25-10-2019, 05:34 PM)Милослав Самарџић Пише:  29. новембар 1943... јасна је прва асоцијација...
Мање се зна да су тог дана комунисти спалили један манастир, заклали игумана и убили још неке људе.
Који манастир?

Изгледа да не зна нико Милославе. Чекамо одговор.
Одговори

Питаћу нешто мало апсурдно, занима ме да ли је постојао и такав случај. Да ли неко зна неког ко је учествовао као добровољац из Југославије у грађанском рату у Шпанији, а да се у ДСВ борио на страни четника, или неке друге формације (наравно не рачунајући партизане)?
Одговори

Манастир Рајиновац код Гроцке. Уништен је део богате манастирске архиве, а избеглице из Босне остале су без конака. Заклали су игумана Емилијана, а председника сеоске општине Живка Недељковића убили из пушке. Претходно су их скинули и голе терали да по снеку играју ''ситно калуђерско коло''. Сутрадан је игуманово тело нађено са безброј убода ножем и бајонетима. Сахрањен је на манастирском гробљу, где и данас почова.
У питању је Космајски партизански одред.
Одговори

(25-10-2019, 11:38 PM)ХраброСрце Пише:  Питаћу нешто мало апсурдно, занима ме да ли је постојао и такав случај. Да ли неко зна неког ко је учествовао као добровољац из Југославије у грађанском рату у Шпанији, а да се у ДСВ борио на страни четника, или неке друге формације (наравно не рачунајући партизане)?
Да, било је Хрвата, усташа.
Одговори

(25-10-2019, 11:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(25-10-2019, 11:38 PM)ХраброСрце Пише:  Питаћу нешто мало апсурдно, занима ме да ли је постојао и такав случај. Да ли неко зна неког ко је учествовао као добровољац из Југославије у грађанском рату у Шпанији, а да се у ДСВ борио на страни четника, или неке друге формације (наравно не рачунајући партизане)?
Да, било је Хрвата, усташа.

Значи код наших нико. Баја Следеће питање; колико укупно добровољаца је отишло да ратује у Шпанију, колико их је погинуло тамо, колико у партизанима?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 27 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним