Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(28-12-2019, 06:48 PM)Александар Динчић Пише:  Ја мислим да је и М.Штрљић једно краће време био политичар у Хрватској и чак управник Сплитског казалишта.
Дао ми је новинар Србија Глобала добар материјал.
Дакле, који је први ослобођени град-варош у Краљевини Југославији у 1941. години?

Да пробам. Можда Добој?
Одговори

Тако је, одлично си објаснио.
Дакле, по титуларном називу виде се две чињенице:
1. Да је митрополија црногорско приморска итд била заступник пећког трона српских патријарха. Једном речју да је сама Митрополија српска и да се љ
њен смисао не може мењати умањењем њеном пуног духовног смисла.
2. Да је у време настајања надлежност митрополита на Цетињу превазилазила границе онога што се тада сматрало Црном Гором. Не може се митрополија стављати у данашње географске оквире државе Црне Горе.
Треба овоме додати да неке области које данас обухвата митрополија црногорско приморска некада нису биле аутохтони део њене надлежности, него да су под њен кров дошле тек уједињењем Српске православне цркве у Краљевини СХС. На пример, Боја Которска је тек 1932. године постала део митрополије црногорско-приморске.
Према томе, одлука Скупштине Црне Горе из горе наведеног, а и много других разлога, о одузимању имовине Српске православне цркве на територији Црне Горе, може се тумачити само као класични државни тероризам и разбојништво.
Одговори

(28-12-2019, 07:40 PM)Mitic Пише:  
(28-12-2019, 06:48 PM)Александар Динчић Пише:  Ја мислим да је и М.Штрљић једно краће време био политичар у Хрватској и чак управник Сплитског казалишта.
Дао ми је новинар Србија Глобала добар материјал.
Дакле, који је први ослобођени град-варош у Краљевини Југославији у 1941. години?

Да пробам. Можда Добој?

Требало би да је варош Автовац поред Гацка.
Одговори

Није Добој.
Није Автовац. Није у смислу да мислим на Самарџићеве ригидне критеријуме: ослобођена места од Немаца или од формација којима су Немци давали помоћ приликом одбране (пример Вишеграда). Дакле, није та варош иако јесте ослобођена међу првима.
Одговори

(28-12-2019, 06:48 PM)Александар Динчић Пише:  Ја мислим да је и М.Штрљић једно краће време био политичар у Хрватској и чак управник Сплитског казалишта.

То не знам,мислим на политику.Управник сплитског казалишта је био годинама,а можда је и дан данас.

А Бенито је у праву,дао сам одговор неколико страница пре па ниси видео.

(27-12-2019, 05:49 PM)ЈВуО-КГ Пише:  Стјепан Месић,мања улога усташе у филму "Не окрећи се сине".
Одговори

(28-12-2019, 09:51 PM)Александар Динчић Пише:  Није Добој.
Није Автовац. Није у смислу да мислим на Самарџићеве ригидне критеријуме: ослобођена места од Немаца или од формација којима су Немци давали помоћ приликом одбране (пример Вишеграда). Дакле, није та варош иако јесте ослобођена међу првима.

Да покушам опет да одговорим на ово питање имењака. Можда је у питању Андријевица или Беране. Ово сам извукао из дисертације једног историчара

"Андријевица је ослобођена 16. јула, а Беране дан касније. Град је напало неколико хиљада устаника, а повод за напад било је стрељање 9 грађана на месту Јасиковац, од стране италијанских власти. Заробљено је око 700 италијанских војника међу којима и 18 официра и заплењена велика количина наоружања. Један од команданата устаничке војске био је и капетан Павле Ђуришић..."
Одговори

Нема тамо Немаца. Ригидна Самарџићева правила која ћемо поштовати. Мада, ако ћемо поштено, највећи број места у 1941. години је ослобођен од Аустријанаца.
Одговори

(29-12-2019, 02:21 AM)Александар Динчић Пише:  Нема тамо Немаца. Ригидна Самарџићева правила која ћемо поштовати. Мада, ако ћемо поштено, највећи број места у 1941. години је ослобођен од Аустријанаца.
Неко место које су ослободили Дангићеви? У Источној Босни Немци су били где је било рудника, можда Сребреница?
Одговори

Вруће...
Одговори

Власеница?
Одговори

Или можда насеље Олово?
Одговори

Дервента.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Рогатица?
Одговори

Отишао Динча у Зету. Баја
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 39 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним