Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

У оном серијалу о Апису су цитирали Слободана Јовановића и то су га највише цитирали у трећој епизоди.

Што се тиче дела Слободана Јовановића, има их у пдф на линку Народне библиотеке Србије

(26-03-2020, 11:20 PM)ХраброСрце Пише:  Био је на интернету један чланак о Павелићевим генералима "Србима", иако се засигурно тако нису осјећали, ипак ради се већином о покатоличеним људима српског поријекла који су кроз Аустроугарску прихватили, односно наслиједили осјећај хрватског националног идентитета.

Како се звао Павелићев генерал, рођен на територији данашње Црне Горе?

Има о томе чланак. И јутрос сам га читао.

https://borbazaistinu.rs/srbski-izrodi-u...-generali/

https://www.ekspres.net/politika/srbi-generali-u-ndh


А одговор би требало да је Милан Десовић. Нисам знао одговор, него сам нашао у чланку
Одговори

Заинтригирао ме је мунгос. Шта је истина о сахрани Јована Дучића?
Одговори

(26-03-2020, 11:13 PM)Бенито Пише:  Овако је Слободан Јовановић видео карактер Аписа
„Апис је волео пријатеље, али их није штедео.
Као год што их је ревносно помицао ка све вишим чиновима, тако их је исто ревносно увлачио у најопасније подухвате у којима су могли и главу изгубити. Као сви фанатици, и он је више ценио успех ствари него живот људи. Свога рођеног сестрића бацио је у четнике, и тај дечко погинуо је при првом прелазу границе...
... Апис је био тако озлоглашен као један бунтовни официр, с којим Влада има муке, да сам ја мислио
да он ни према својим војним старешинама није особито послушан. На моје изненађење, његове старешине хвалиле су га као исправног и дисциплинованог официра. Генерал Илија Гојковић, војвода Степа Степановић, па и сам војвода Радомир Путник говорили су о њему лепо. Њима није ишло у главу да он који је у односима с њима био готово беспрекоран, није био исти такав и онда кад је с Владом имао посла“.
Smile
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Ово спада у сам врх српске књижевности и историографије. Наравно, цео есеј. Генијално, хируршки прецизно и, што је најважније, ни по бабу ни по стричевима.
Одговори

(26-03-2020, 11:20 PM)Mitic Пише:  У оном серијалу о Апису су цитирали Слободана Јовановића и то су га највише цитирали у трећој епизоди.

Што се тиче дела Слободана Јовановића, има их у пдф на линку Народне библиотеке Србије

(26-03-2020, 11:20 PM)ХраброСрце Пише:  Био је на интернету један чланак о Павелићевим генералима "Србима", иако се засигурно тако нису осјећали, ипак ради се већином о покатоличеним људима српског поријекла који су кроз Аустроугарску прихватили, односно наслиједили осјећај хрватског националног идентитета.

Како се звао Павелићев генерал, рођен на територији данашње Црне Горе?

Има о томе чланак. И јутрос сам га читао.

https://borbazaistinu.rs/srbski-izrodi-u...-generali/

https://www.ekspres.net/politika/srbi-generali-u-ndh


А одговор би требало да је Милан Десовић. Нисам знао одговор, него сам нашао у чланку

Видиш, за њега нисам знао. Мислио сам на Анту Мошкова, рођеног у Боки, у околини Котора. Ћерај даље.
Одговори

(26-03-2020, 11:44 PM)Бенито Пише:  Ово спада у сам врх српске књижевности и историографије. Наравно, цео есеј. Генијално, хируршки прецизно и, што је најважније, ни по бабу ни по стричевима.

Управо тако! За мене је Слободан Јовановић све и свја. Ко је рођен у Србији а није чуо за Слободана Јовановића, боље да се није ни родио. Шта мислиш, колико је оних што долазе сваког маја на Равну Гору који су га читали? Јок
.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

То је небитно. Много је битније ко га је читао од "елите".
Шта мислиш да ли је "најбољи студент у историји Правног факултета" читао "најбољег студента и професора у историји Правног факултета"?Сирома'
Ако смо се разумели....
Одговори

Питање је да ли уопште зна да један од амфитеатара носи име по Слободану Јовановићу.
Одговори

(26-03-2020, 11:35 PM)Шумадинац Пише:  
(26-03-2020, 11:13 PM)Бенито Пише:  Овако је Слободан Јовановић видео карактер Аписа
„Апис је волео пријатеље, али их није штедео.
Као год што их је ревносно помицао ка све вишим чиновима, тако их је исто ревносно увлачио у најопасније подухвате у којима су могли и главу изгубити. Као сви фанатици, и он је више ценио успех ствари него живот људи. Свога рођеног сестрића бацио је у четнике, и тај дечко погинуо је при првом прелазу границе...
... Апис је био тако озлоглашен као један бунтовни официр, с којим Влада има муке, да сам ја мислио
да он ни према својим војним старешинама није особито послушан. На моје изненађење, његове старешине хвалиле су га као исправног и дисциплинованог официра. Генерал Илија Гојковић, војвода Степа Степановић, па и сам војвода Радомир Путник говорили су о њему лепо. Њима није ишло у главу да он који је у односима с њима био готово беспрекоран, није био исти такав и онда кад је с Владом имао посла“.
Smile

Не слажем се са овим описом... Фанатик, сестрића бацио у четнике, озлоглашен,...

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Узми прво прочитај цео овај есеј.
Одговори

(26-03-2020, 11:27 PM)ОРЈУНА Пише:  Заинтригирао ме је мунгос. Шта је истина о сахрани Јована Дучића?

Јел знаш нешто поводом сахране Дучића?
Одговори

(27-03-2020, 12:16 PM)Mitic Пише:  
(26-03-2020, 11:27 PM)ОРЈУНА Пише:  Заинтригирао ме је мунгос. Шта је истина о сахрани Јована Дучића?

Јел знаш нешто поводом сахране Дучића?

Знам да је сахрањен у порти манастира Светог Саве у Либертивилу. Жеља му је била да буде сахрањен у Требињу, што је испуњено 57 година касније.
Занима ме да ли је сахрањен са државним почастима?
Одговори

Није, зато што његов рођак није био задовољан брзином реакције владе. Али, ипак и јесте јер је Фотић присуствао сахрани, ако се добро сећам.
Погледај Службени лист КЈ, имаш на интернету, немам сад времена. Тамо има чланак о смрти Јована Дучића.
Одговори

(27-03-2020, 01:08 PM)Бенито Пише:  Није, зато што његов рођак није био задовољан брзином реакције владе. Али, ипак и јесте јер је Фотић присуствао сахрани, ако се добро сећам.
Погледај Службени лист КЈ, имаш на интернету, немам сад времена. Тамо има чланак о смрти Јована Дучића.

Хвала
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 5 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним