Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(06-04-2020, 12:50 AM)Бенито Пише:  
(06-04-2020, 12:00 AM)Краљ ће се вратити Пише:  
(05-04-2020, 09:46 PM)Перун Пише:  Околина Шапца?

Да да.
Ако будеш желео да мењаш Ник, обрати се администацији да би био регистрован под истим налогом, а не да правиш нови налог.

У реду. Било који администратор то може?
Одговори

(06-04-2020, 11:59 AM)Краљ ће се вратити Пише:  
(06-04-2020, 12:50 AM)Бенито Пише:  
(06-04-2020, 12:00 AM)Краљ ће се вратити Пише:  
(05-04-2020, 09:46 PM)Перун Пише:  Околина Шапца?

Да да.
Ако будеш желео да мењаш Ник, обрати се администацији да би био регистрован под истим налогом, а не да правиш нови налог.

У реду. Било који администратор то може?

Одличан ти је ник, ништа му фали Ракија
Одговори

На данашњи дан, пре 79 година, бомбардована, запаљена и срушена је зграда Народне библиотеке у Београду, на Косанчићевом венцу.
То није једино бомбардовање неког здања у коме се налазила Народна библиотека. Почетком Првог светског рата, аустроугарска војска је са монитора на Сави гађала центар Београда. Тада су више пута погодили зграду Капетан Мишино здање у коме се тада налазила Народна библиотека.
Дугогодишњи управник Народне библиотеке, вероватно најславније и најдостојније име те установе, историчар академик др Јован Н. Томић, наредио је хитно премештање грађе и књига на резервне локације у Београду, док се не припреми евакуација из Београда.То су биле три локације у Београду.
Погодите макар једну од те три локације.
Одговори

Пећине на Ташмајдану...
Одговори

Мислим да није, макар у првом моменту, тамо слао књиге. Одакле ти то?
Одговори

Лупио сам... Smile

Шалу на страну, мало сам погледао литературу и дошао сам до неких података:
Део грађе измештен је у здања Министарства просвете у Улици краља Милана (данашњег Дома Вукове задужбине), Штедионице Врачарске задруге у Улици кнеза Милоша Великог бр. 10, на раскрсници са Улицом краља Милана, као и у зграду Треће београдске гимназије у Његошевој улици бр. 15.
Одговори

Тако је, то су биле прве три локације. Податак који говори докле је могла да добаци аустроугарска артиљерија. Највише је страдала Савска падина, Калемегдан, одакле су одбрана Београда и четници пружали значајан отпор, као и Кнез Михаилова улица и околина, били су под највећим ударом ау артиљерије.
Одговори

Колико су нам вековима страдале ризнице, архиви, музеји, библиотеке... Да је све то сачувано, данас би смо имали архив јачи и од оног ватиканског. Нажалост већи део тога је уништен.
А нешто се вероватно налази у иностраним институцијама културе и приватним колекцијама. Недавно сам чуо причу да се највреднији српски орден, Орден Светог Кнеза Лазара, кога су носили наши владари, од Александра Обреновића до Петра II Карађорђевића, налази у приватној колекцији једног немачког аристократе и колекционара.
Одговори

(04-04-2020, 11:23 PM)Краљ ће се вратити Пише:  Како се назива и које године је донет први пропис од стране београдске (српске) власти којима се регулише грађански поступак?

У питању је Законик о судејскоме поступку у парницама грађанским за Књажевство Србију, донет 1853. године, за време уставобранитељске дубокосежне реформе земље.

Донет је седам година по Грађанском законику и тим прописом је по први пут свеобухватно регулисан сам поступак: надлежности, ток парнице, докази и доказни поступак, правни лекови и тако даље. До тада је Савет ad hoc састављао упутства судовима у зависности од разних околности која су се јављала у парницама.

Закон је замењен 12. фебруара 1860. године, за времена друге владе Милошеве.

Заправо, именовани Законик је први пропис српске државне власти у материји грађанског поступка још од Душановог законика, који је садржавао пар норми у правцу поступка.
Одговори

(05-04-2020, 11:08 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како да се подиче, кад су то били ђаци? Је ли то немачки извештај?

Не бих ја као историчар тако посматрао ствари. Није битно да ли ђаци, студенти, ђубрари или тип-топ војници. Обукли су немачке униформе, добили добре батине и то се бележи.
Да, извештај је настао крајем априла 1944. године. Било је довољно времена да се јаве уколико су побегли.
Одговори

У којем месту је забележена прва борба између Дражиних четника и добровољаца?
Одговори

(06-04-2020, 04:38 PM)Александар Динчић Пише:  У којем месту је забележена прва борба између Дражиних четника и добровољаца?

Да није негде у околини Крагујевца.Бадњевац или тако нешто.Кидисали су љотићевци на тај лепенички крај опасно.
Одговори

(06-04-2020, 04:38 PM)Александар Динчић Пише:  У којем месту је забележена прва борба између Дражиних четника и добровољаца?

Можда околина Ваљева
Одговори

(06-04-2020, 04:38 PM)Александар Динчић Пише:  У којем месту је забележена прва борба између Дражиних четника и добровољаца?

Дај приближнији датум кад се догађај одиграо.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 36 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним