Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

1. Рудолф Перхинек
2. Велимир Пилетић
Одговори

(22-11-2020, 03:17 PM)ХраброСрце Пише:  1. Рудолф Перхинек
2. Велимир Пилетић


Јесте, тачно је. Браво за експресан одговор
Одговори

(22-11-2020, 12:56 PM)Перун Пише:  
(22-11-2020, 12:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-11-2020, 10:29 AM)Перун Пише:  Који је корпус ЈВуо кроз Босну био најбоље наоружан и снабдевен и зашто?
Зар није Гарда?
Или мислиш на Златиборски, пошто је разоружао Бугаре септембра 1944, као и Млавски...

Колико ми је познато Авалци су добијали најтеже задатке кроз Босну. Нашао сам пар сведочења војника и официра где су просто запањени њиховим наоружањем, митраљезима и опремом. Покушај да се сетиш једног другог догађаја.

Наоружање које је 4. јуришни запленио Бугарима је расподељено свим јединицама.

Ког догађаја?
Одговори

(22-11-2020, 01:36 PM)ХраброСрце Пише:  
(22-11-2020, 12:32 PM)Бенито Пише:  Патријарха Иринеја сахрањују у храму Светог Саве.
Када је донета одлука да се патријарси СПЦ сахрањују у храму Светог Саве, осим у случајевима када они сами одлуче другачије?

Релативно скоро мислим. Патријарх Иринеј биће први патријарх сахрањен у храму Светог Саве.
Наравно да не.
Одлука је донета 1930-их година, одмах по постављању темеља и патријаршког писма у темеље будућег Храма Светог Саве. Зато је и патријарх Варнава Росић једини сахрањен у крипти тзв мале цркве Светог Саве, како свугде пише "привремено", односно док се не изгради Храм Светог Саве и његови земни остаци буду пренети у крипту Храма Светог Саве. По правди, требало је да патријарх Варнава буде први српски патријарх чији ће земни остаци бити сахрањени у крипти Храма Светог Саве, а не патријарх Иринеј.
Додуше, треба напоменути да се и сам патријарх Иринеј залагао да се радови на крипти што пре заврше како би земни остаци патријарха Варнаве Настића били пренети тамо где им је место.
Али, Господ је одлучио другачије....
Одговори

А зашто је одлучено да се подигне тако велики Храм посвећен Светом Сави и зашто је врх Српске православне цркве одлучио тада да се сви будући патријарси сахрањују у крипти Храма Светог Саве?
Одговори

(22-11-2020, 03:32 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-11-2020, 12:56 PM)Перун Пише:  
(22-11-2020, 12:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-11-2020, 10:29 AM)Перун Пише:  Који је корпус ЈВуо кроз Босну био најбоље наоружан и снабдевен и зашто?
Зар није Гарда?
Или мислиш на Златиборски, пошто је разоружао Бугаре септембра 1944, као и Млавски...

Колико ми је познато Авалци су добијали најтеже задатке кроз Босну. Нашао сам пар сведочења војника и официра где су просто запањени њиховим наоружањем, митраљезима и опремом. Покушај да се сетиш једног другог догађаја.

Наоружање које је 4. јуришни запленио Бугарима је расподељено свим јединицама.

Ког догађаја?

Разоружавање Руског ЗК у околини Пожеге. Зна ли се шта о томе?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(22-11-2020, 03:40 PM)Бенито Пише:  А зашто је одлучено да се подигне тако велики Храм посвећен Светом Сави и зашто је врх Српске православне цркве одлучио тада да се сви будући патријарси сахрањују у крипти Храма Светог Саве?

Требало би да је изграђен толики храм као споменик захвалности према Светом Сави, као и на добро Српске православне цркве, на срећу и напредак Краљевског Дома и целог народа.
Одговори

На здравље и на спасење! Smile
Добар си, Митићу!
Храм Светог Саве је започет у тим димензијама по узору на цркву Свете Софије у Цариграду. Значи то није обична црква, него црква над црквама. Храм који симболизује империјалну моћ државне творевине и њеног владара, првенство испред свих других држава света, заштитницу и предводницу свих хришћана на свету.
Име Светог Саве зато што је Сава написао типик по угледу на Јустинијанов законик, императора Јустинијана који је изградио цркву над црквама Свету Софију.
Када је Света Софија постала џамија, а Цариград пао у руке иновераца, Русија је била "Трећи Рим" наставак државне заштите свих хришћана света, а сваки руски цар постаје Император. Та симболика се потврђује када су Темплари протерани из Европе побегли у Русију и руском цару Императору света предали три највеће реликвије хришћанства: икону Богородице коју је насликао Свети Лука, Честицу Часног Крста на којем је распет Исус Христос и десна рука Светог Јована Крститеља која је у реци Јордан крстила Исуса Христа.
Тиме су Темплари послали поруку да су ове реликвије и императорске инсигније, па према томе, руског цара не само прогласили за Императора, него и првог заштитника хришћанства, практично патријарха над свим патријарсима. Што је сваки руски цар уистину и био, јер је он морао да одобри постављање сваког руског митрополита, касније патријарха. А и сви православни патријарси су се трудили да оду у Русију и поклоне се руском цару Императору.
Зато је, рецимо, Свети Василије Острошки сав свој углед постављао на темељу оданости руском цару Императору. Дакле, не Русији- него руском цару Императору. Ту заоставштину је оставио свим својим наследницима. Неки, додуше, нису то најбоље схватили. Smile
По пропасти царске Русије, једини преостали члан императорске куће Романових, краљица мајка, одлучује да три највеће хришћанске реликвије, инсигније императорског преимућства преда краљу Александру Карађорђевићу. Примајући ове инсигније, краљ Александар Карађорђевић прихватио је обавезу да постане заштитник свих православних хришћана и самим тим Император, а његова држава, тим чином, постаје Четврти Рим. Нисмо чекали дуго, истих година формиран је Трећи Рајх који је имао за задатак да сруши Четврти Рим и зато је прва жртва тог крвавог похода био управо краљ Александар Карађорђевић.
Краљ Александар Карађорђевић учинио је огроман лични напор да се поврати српска патријаршија. По угледу на Русе везује српску цркву за престо.
По тој логици и свему што сам горе написао, дошло је до идеје да се гради храм Светог Саве.
Знам да је вама који ово читате нешто ново, али нисам крив што сте изложени тумачењу историје коју вам предочавају потомци чланова Коминтерне и КПЈ па вам је много ствари и догађаја остало неразумљиво.
Одговори

(10-11-2020, 08:05 PM)Милослав Самарџић Пише:  Када је Србија имала највећи војни буџет и колико, у процентима?

П.С.
Јел имаш неки конкретан извор ово за 40%?
Сада је мислим недге око 2%.

Имате буџетске законе у "Српским Новинама" за сваку годину . . .
све у свему распон је био од 1895. до 1914. негде од 20-30 посто буџета . . . А и у КЈ исто . . .

(14-11-2020, 07:50 PM)Бенито Пише:  Јесу, али тај новац су давали мештани. Тако је, бар, било по закону, али како где....
Од 1888. године је школовање обавезно, а не по жељи и способности сељака у одређеним срединама.
Мора да се каже да је ова мера успела зато што су они који су добро учили школу у то време напредовали и брзо се економски одвајали од средине. То је већину становништва понукало да максимално подрже тај Закон, вероватно као ниједан у новијој историји Србије.

http://digitalizovanaizdanja.sluzbenenov...c11f5de481

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(22-11-2020, 06:26 PM)Бенито Пише:  На здравље и на спасење! Smile
Добар си, Митићу!
Храм Светог Саве је започет у тим димензијама по узору на цркву Свете Софије у Цариграду. Значи то није обична црква, него црква над црквама. Храм који симболизује империјалну моћ државне творевине и њеног владара, првенство испред свих других држава света, заштитницу и предводницу свих хришћана на свету.
Име Светог Саве зато што је Сава написао типик по угледу на Јустинијанов законик, императора Јустинијана који је изградио цркву над црквама Свету Софију.
Када је Света Софија постала џамија, а Цариград пао у руке иновераца, Русија је била "Трећи Рим" наставак државне заштите свих хришћана света, а сваки руски цар постаје Император. Та симболика се потврђује када су Темплари протерани из Европе побегли у Русију и руском цару Императору света предали три највеће реликвије хришћанства: икону Богородице коју је насликао Свети Лука, Честицу Часног Крста на којем је распет Исус Христос и десна рука Светог Јована Крститеља која је у реци Јордан крстила Исуса Христа.
Тиме су Темплари послали поруку да су ове реликвије и императорске инсигније, па према томе, руског цара не само прогласили за Императора, него и првог заштитника хришћанства, практично патријарха над свим патријарсима. Што је сваки руски цар уистину и био, јер је он морао да одобри постављање сваког руског митрополита, касније патријарха. А и сви православни патријарси су се трудили да оду у Русију и поклоне се руском цару Императору.
Зато је, рецимо, Свети Василије Острошки сав свој углед постављао на темељу оданости руском цару Императору. Дакле, не Русији- него руском цару Императору. Ту заоставштину је оставио свим својим наследницима. Неки, додуше, нису то најбоље схватили. Smile
По пропасти царске Русије, једини преостали члан императорске куће Романових, краљица мајка, одлучује да три највеће хришћанске реликвије, инсигније императорског преимућства преда краљу Александру Карађорђевићу. Примајући ове инсигније, краљ Александар Карађорђевић прихватио је обавезу да постане заштитник свих православних хришћана и самим тим Император, а његова држава, тим чином, постаје Четврти Рим. Нисмо чекали дуго, истих година формиран је Четврти Рајх који је имао за задатак да сруши Четврти Рим и зато је прва жртва тог крвавог похода био управо краљ Александар Карађорђевић.
Краљ Александар Карађорђевић учинио је огроман лични напор да се поврати српска патријаршија. По угледу на Русе везује српску цркву за престо.
По тој логици и свему што сам горе написао, дошло је до идеје да се гради храм Светог Саве.
Знам да је вама који ово читате нешто ново, али нисам крив што сте изложени тумачењу историје коју вам предочавају потомци чланова Коминтерне и КПЈ па вам је много ствари и догађаја остало неразумљиво.

Те три реликвије су ",проклете"јер у чије год су царство пале то царство је пропало.

Једно је ХРАМ а друго је црква.


Објекат на врачару је ХРАМ свих хришћанских цркви и масонерије и нема везе са СПЦ црквама које се граде у скроз другом стилу.

А сад можемо измишљати бајке о томе. Овај храм финансирају белосветски моћници.

Јосип Броз-Амброз Тито! ДА, ТО ЈЕ БИО ПЕГАВИ ТРБАТИ, ФАРБАНИ ПА КОЛМОВАНИ, У МИДЕРЕ УТЕГНУТИ АУСТРО-УГАРСКИ ЦУГСФИРЕР, ТРОСТРУКИ ШПИЛЕ И МАЂАРСКИ ЧИВА, ЈОСИП БРОЗ-АМБРОЗ ТИТО, СРБОУБИЦА ПРВИ ДО ПАВЕЛИЋА!!!
ПРОСВЕТАР.
Одговори

Да нека реликвија може бити проклета, први пут читам овде.
Одговори

Мекензи, смањи мало читање портала и новина.
Мислим ако желиш нешто да схватиш о свету у ком живиш.
То шта је данас и оно за шта су копани темељи су слични отприлике колико и два Александра, Карађорђевића и Вучића. Један осветио Косово, а други га продао да би био на власти.
Одговори

Ајде, пошто Мекензи вели да ја измишљам, да измислим и треће питање везано за СПЦ:
Када је црква одвојена од државе?
Одговори

(22-11-2020, 07:38 PM)Бенито Пише:  Ајде, пошто Мекензи вели да ја измишљам, да измислим и треће питање везано за СПЦ:
Када је црква одвојена од државе?

6.1.1919. прокламациом Регента Александра . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 63 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним