Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Нема нигде написмено, али не мења на ствари када су они спремни јавно то да изјаве.
Сви ти вајни професори који предају историју Југославије по разним универзитетима или "универзитетима" широм Српства, докторирали су на Филозофском факултету у Београду, код Љубодрага Димића. Логично је претпоставити да неко из Косовске Митровице или Ниша није звао неког из Бањалуке или са Пала да се консултује по овом питању. Такође, Новосађани су увек били независни од ФФ у Београду, али је тамо иста појава.
Разлог је врло једноставан: одељења за историју на ФФ у Београду и Новом Саду су прво настала као катедре за историју НОБ, да би тек почетком 70-их година прошлог века добиле садашњи назив. Сви њихови први професори су се за тај позив специјализовали или у Војном музеју или у Архиву Војноисторијског института, садашњем Војном архиву. Пошто су обе те установе до детаља контролисали службеници војне безбедности ЈНА, није ни чудо да су и професори били под њиховом контролом. Тако је то пренето и на идуће генерације.
Мртва ЈНА и још увек жива и нетакнута њихова војна безбедност контролишу сећања на Други светски рат у Краљевини Југославији и даље чврсто држе дизгине званичне историографије.
Иначе, заиста смешно звучи да неки Драга Мастиловић забрањује студентима да за дипломски рад користе дела Милослава Самарџића, који је прву књигу о четницима написао док је дотични још био у средњој школи, а најмање још десет док је дотични уопште завршио факултет.
При томе се уопште не обазире на студентска питања на коју литературу да се ослоне када нико други није ни писао о рату у одређеном крају, ако се изузме комунистичка историографија.
Зато и не треба да нас чуди то што већи део нашег народа који себе сматрају високо образованим, у суштини, нема појма о историји сопственог народа.
Одговори

Зар стварно ниједан историчар није писао о борбама дунавске и шумадијске дивизије у Срему
Одговори

Рекли су ми студенти да су моје књиге забрањене у БГ, НС и на Палама. Одакле је тај Драго?
Одговори

Са пеј Пала. КидањеКидањеКидање
Одговори

(21-11-2020, 07:34 PM)Бенито Пише:  Са пеј Пала. КидањеКидањеКидање

Име му је Драга, Херцеговавц поријеклом. Декан ФФ на Палама.

Танак је историчар, видљиво и за мене лсила.

Лаика
Одговори

Повријеђен им его Бенито... Ипак Милослав по. Вокацији није др, мр и слични као они. Сујета је чудо.
Битно је звање, не квалитет.
То што су Милославов књиге поткрепљене документима и изворима није битно.
Одговори

И Мастиловић је код Димића стекао те силне титуле. Мада сам га некада слушао да позитивно говори о ЈВуО.
Одговори

Који је корпус ЈВуо кроз Босну био најбоље наоружан и снабдевен и зашто?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(22-11-2020, 10:29 AM)Перун Пише:  Који је корпус ЈВуо кроз Босну био најбоље наоружан и снабдевен и зашто?

Ако мислиш на матичне корпус са територије Босне, вјероватно неки у близини Дрине, због близине Србије.
Одговори

Патријарха Иринеја сахрањују у храму Светог Саве.
Када је донета одлука да се патријарси СПЦ сахрањују у храму Светог Саве, осим у случајевима када они сами одлуче другачије?
Одговори

(22-11-2020, 10:29 AM)Перун Пише:  Који је корпус ЈВуо кроз Босну био најбоље наоружан и снабдевен и зашто?
Зар није Гарда?
Или мислиш на Златиборски, пошто је разоружао Бугаре септембра 1944, као и Млавски...
Одговори

(22-11-2020, 12:36 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-11-2020, 10:29 AM)Перун Пише:  Који је корпус ЈВуо кроз Босну био најбоље наоружан и снабдевен и зашто?
Зар није Гарда?
Или мислиш на Златиборски, пошто је разоружао Бугаре септембра 1944, као и Млавски...

Колико ми је познато Авалци су добијали најтеже задатке кроз Босну. Нашао сам пар сведочења војника и официра где су просто запањени њиховим наоружањем, митраљезима и опремом. Покушај да се сетиш једног другог догађаја.

Наоружање које је 4. јуришни запленио Бугарима је расподељено свим јединицама.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(22-11-2020, 12:32 PM)Бенито Пише:  Патријарха Иринеја сахрањују у храму Светог Саве.
Када је донета одлука да се патријарси СПЦ сахрањују у храму Светог Саве, осим у случајевима када они сами одлуче другачије?

Релативно скоро мислим. Патријарх Иринеј биће први патријарх сахрањен у храму Светог Саве.
Одговори

Ево два питања



„Док ми опседамо Пљевље и припремамо напад на Подгорицу, рушимо комуникације све до
границе Албаније, партизани нападају нас са леђа. Сада напали Колашин где су биле само наше снаге“


1. Који четнички официр је ово јавио Дражи септембра 1943. године?




„Нападнута су два брода са по два шлепа у каналу код села Бољетина. Има мртвих и рањених, а два
шлепа са житом су вероватно потопљена. Енглези су присуствовали
и задовољни су. Ја нисам јер канал није затворен. Наши борци су задивили Енглезе храброшћу јер су нападали под кишом куршума са
румунске обале. Слажете ли се да их одликујете“.


2. Који официр је ово послао Дражи септембра 1943. године?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним