Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

„Приликом освајања ........................, у надчовечанским борбама Дринска дивизија се топила и нестајала пред очима храброг команданта. Ужаснут страховитим губицима .................... је за ноћ сасвим оседео“.

Депеше и извештаји из периода које битке и о ком команданту говоре на овај начин?
Одговори

Кајмакчалан, ђенерал Крста Смиљанић, командант Дринске дивизије.
Одговори

Тада још увек пуковник. Може даље.
Одговори

Историја Срба није само препуна јунаштва, великих дела и појединаца. Било је и веома срамотних епизода. Некада су појединци из нашег народа или група појединаца учинили ствари због којих је морао да се стиди цео српски народ.
Такав један инцидент десио се пред сам почетак Другог светског рата.
Шта су неки припадници нашег народа учинили да су саблазнили не само Србе, него и добар део Европе?
Одговори

Како се зове место (мање или веће) у којем су Аустроугарски војници пронашли кочије Краља Петра I? Разуме се да су те исте кочије у којима се возио краљ били сакривене.
Одговори

(12-12-2020, 04:11 PM)Бенито Пише:  Историја Срба није само препуна јунаштва, великих дела и појединаца. Било је и веома срамотних епизода. Некада су појединци из нашег народа или група појединаца учинили ствари због којих је морао да се стиди цео српски народ.
Такав један инцидент десио се пред сам почетак Другог светског рата.
Шта су неки припадници нашег народа учинили да су саблазнили не само Србе, него и добар део Европе?
Неки британски авион, у сред квара, принудно се спустио на неку ливаду у Пиперима. Становништво тог села се окупило да види шта се десило. Видевши добре јакне, сатове и слично, ти људи-нељуди су побили посаду и све покрали. Наравно, жандармерије и војска су ово брзо открили, а ускоро је за то сазнала и енглеска јавност.
Одговори

(13-12-2020, 07:30 PM)Бенито Пише:  
(12-12-2020, 04:11 PM)Бенито Пише:  Историја Срба није само препуна јунаштва, великих дела и појединаца. Било је и веома срамотних епизода. Некада су појединци из нашег народа или група појединаца учинили ствари због којих је морао да се стиди цео српски народ.
Такав један инцидент десио се пред сам почетак Другог светског рата.
Шта су неки припадници нашег народа учинили да су саблазнили не само Србе, него и добар део Европе?
Неки британски авион, у сред квара, принудно се спустио на неку ливаду у Пиперима. Становништво тог села се окупило да види шта се десило. Видевши добре јакне, сатове и слично, ти људи-нељуди су побили посаду и све покрали. Наравно, жандармерије и војска су ово брзо открили, а ускоро је за то сазнала и енглеска јавност.

Примјери чојства и јунаштва. Ваистину!
Одговори

Ова прича се прилично крије од српске јавности. Иначе, племе Пипери су се после Другог светског рата много хвалили тиме да су од свих племена дали највише партизана и "народних хероја".
Одговори

Ништа није случајно. Скојевац
Одговори

Да ли је неко одговарао за уништење Народне библиотеке у Београду 6. априла 1941?
Одговори

Мислим да је у пресуди на смрт коју је комунистички војни суд донео за генерала Александра Лера била и тачка да је одговоран за паљење зграде Народне библиотеке.
Дакле, формално гледано, одговор је позитиван.
Одговори

(13-12-2020, 07:30 PM)Бенито Пише:  Неки британски авион, у сред квара, принудно се спустио на неку ливаду у Пиперима. Становништво тог села се окупило да види шта се десило. Видевши добре јакне, сатове и слично, ти људи-нељуди су побили посаду и све покрали. Наравно, жандармерије и војска су ово брзо открили, а ускоро је за то сазнала и енглеска јавност.

Може ли неки извор за ово, и још детаља?

Питао сам колегу да ли зна за овако нешто. Зна за случај да је један британски авион, у ком је био и амерички новинар, ударио у брдо јужно од Никшића и да су сви изгинули.

Мени се чини мало вероватно. Такве стваре се нису дешавале ни за време рата кад је било безакоње.
Одговори

Морам да признам да немам неки документовани извор за ово. Зато сам и размишљао да ли да поставим. На крају крајева, боље и да поставим, јер ће се можда неко јавити или једноставно демантовати.
Иначе, ову причу сам чуо од једног Пипера, већ одавно покојног.
Одговори

Авион је пао и експлодирао при удару.
Тешко да су могли да нађу ишта лепо на лицу места.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 22 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним