Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(08-12-2021, 12:03 PM)Шумадинац Пише:  
(08-12-2021, 11:33 AM)Vlad Alekš Пише:  "Баук кружи Европом - баук комунизма. Све силе старе Европе сјединиле су се у свету хајку против тог баука, римски папа и руски цар, Метерних и Гизо, француски радикали и немачки полицајци."

Који познати трактат почиње овим реченицама и ко га је први превео на српски језик?

То је први комунистички манифест објављен 21. фебруара 1848. године од стране Кисел Леви Мордекaјa и Фридрихa Енгелса.

Први пут је код нас објављен у листу "Панчевац" 1871. године. Е сад и дан данас се воде полемике ко је преводилац. Најчешће се помињу Јеша Јерковић, Влада Љотић, Светозар Марковић, Драгиша Станојевић, Никола Марковић, Јован Павловић, Ђока Мијатовић и Таса Стојановић.

Тако је.
А што се тиче преводиоца, читам сада књиго о Љотићу од Растка Ломпара. Аутор експлицитно тврди да је преводилац био Владимир Љотић.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Када смо већ споменули Љотиће.
Зашто је краљ Александар Карађорђевић на место министра правде поставио релативно непознатог адвоката из Смедерева?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Био присталица шестојануарске диктатуре и сталешког уређења државе ?.

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(09-12-2021, 08:41 AM)sagus Пише:  Био присталица шестојануарске диктатуре и сталешког уређења државе ?.

Дедер, појасни мало. Какве везе имају лични режим од 6. јануара и сталешко уређење државе? А сигурно је било још милион људи који су подржали "шестојануарску диктатуру", а нису постали министри. Ево, на пример, зашто мој или твој прадеда нису постали министри, него баш Димитрије Љотић?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Сталешка држава према Љотићу

Цитирам
У „Отаџбини“, Љотић је сматрао да је либерална демократија на европском континенту тријумфовала кроз француску револуцију, и поставила политичке догме о суверености народа, о једнакости свих грађана, али је“исто тако, изазвала највећу друштвену и политичку централизацију Француске“, односно, да је либерално-демократски систем „сам по себи један централистички, а поготову самоуправни непријатељски расположен систем“. Сходно томе, Љотић је о либералној и парламентарној демократији писао и то да није против парламента, иако је против парламентаризма: „Напротив, јесмо за такав парламент који ће бити истински и достојни израз правих и живих народних снага, а способан да врши општу вољу, а нарочито да одржи друге државне власти у поштовању закона, у границама те изражене опште воље.“ Љотић ставља под лупу став да либерална демократија поччива на гледишту да су људи једнаки и слободни, „она је узела оно што би требало да буде као оно што је већ ту – и отуда њене заблуде и њене погрешке“, из једноставног разлога „што знамо да нису истина сви људи ни слободни ни једнаки, а ми жалимо што нису, ми стојимо на гледишту да се избор не може ослонити само на опште и једнако право гласа, већ оно мора бити упућено и поправљено учешћем сталежа у народном одлучивању (место либерално-политичких странака)“.
На основно питање: „Зашто сталежи“, Љотић у једном предавању у Београду, одржаном крајем 1935. године, прецизира између осталог суштину сталешког система: „Заборавља се кад се истичу приговори противу сталежа да ми не мислимо само на привредне сталеже. Свака функција може да буде подлога за установљење сталежа.Људско друштво није само привредно; постоје и културни и хумани сталежи… који имају способност да дају једну општу народну и општу државну политику; да нам дају једну велику општу и планску политику“. Крај цитата

Обзиром да је и краљ Александар увођењем шестојануарске диктатуре у неку руку створио сталешко уређење ( нешто слично као и у Италији ) из тог разлога је неко моје размишљање као одговор на питање.

Има и друга страна коју сам негде прочитао да су Љотићи и Карађорђевићи као и Недићи били у родбинским везама. Ово би најбоље било да неко ко се више разуме у историју и ко је релевантнији од мене потврди.

Књигу нисам прочитао па износим само оно што сам пронашао, али се опет ограђујем
Према књизи Станислава Кракова „Генерал Милан Недић“ (Искра, Минхен 1963, стр. 12-14) Недићи су се, чак и у оно време, по неколико пута женили и удавали, па су Миланова браћа и сестре, по својој мајци Пеладији, директни потомци кнеза Николе Станојевића из Зеока, о коме пева Сима Милутиновић Сарајлија (Србијанка).Босиљка, ћерка кнежева, рођена је мати Пеладије, Недића мајке. Босиљкин брат Јеремија Станојевић био је ожењен ћерком проте Матеје Ненадовића, док је кнез Александар Карађорђевић био ожењен Персидом, ћерком Јеврема Ненадовића, синовца протиног. Од тада почиње сродство између Станојевића - чији су потомци по женској линији Недићи, Љотићи и Фотићи - и династије Карађорђевића.

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Чек' бре, ваља разграничити неке ствари.... Наиме, иaко и једни и други имају паролу "Са вером у Бога - за Краља и Отаџбину", Четници и Љотићевци су два различита света....


Четници:

Патриоте
Демократе
Анти-нaцисти
Aнти-комунисти
Парламентарна монархија
Партијски плурализам
Одсуство расне свести


Љотићевци:

Ултранaционaлисти
Анти-демократе
Анти-антифашисти
Aнти-aнтинaцисти
Сталешка монархија
Укидање свих политичких партија
Расна свест

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Цитат:
(09-12-2021, 12:22 PM)Шумадинац Пише:  Чек' бре, ваља разграничити неке ствари.... Наиме, иaко и једни и други имају паролу "Са вером у Бога - за Краља и Отаџбину", Четници и Љотићевци су два различита света....


Четници:

Патриоте
Демократе
Анти-нaцисти
Aнти-комунисти
Парламентарна монархија
Партијски плурализам
Одсуство расне свести


Љотићевци:

Ултранaционaлисти
Анти-демократе
Анти-антифашисти
Aнти-aнтинaцисти
Сталешка монархија
Укидање свих политичких партија
Расна свест

Свакако да је огромна разлика. Него је само одговор на питање и неко моје размишљање. Да не бих био погрешно схваћен.Не подржавам уопште Љотића нити било шта везано за њега. Можда је из одговора тако деловало. Као што сам написао неко моје размишљање и шта ми је пало напамет као могућ одговор.Па сам онда на питање корисника образложио то моје размишљање

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(09-12-2021, 12:06 PM)sagus Пише:  Обзиром да је и краљ Александар увођењем шестојануарске диктатуре у неку руку створио сталешко уређење ( нешто слично као и у Италији ) из тог разлога је неко моје размишљање као одговор на питање.

Има и друга страна коју сам негде прочитао да су Љотићи и Карађорђевићи као и Недићи били у родбинским везама. Ово би најбоље било да неко ко се више разуме у историју и ко је релевантнији од мене потврди.
Покушао сам на суптилан начин, али није успело - краљ не може да уведе диктатуру. Краљ не може да буде диктатор, јер "по милости Божијој и вољи народној". Дакле, уз народ, он је такође носилац суверености. Он једино може да успостави лични режим. На пример, диктатори су били Тито, Пиноче, Робеспјер...
Нисам знао да је Александар увео лични режим сталешког типа. Какви су сталежи постојали након 6. јануара?
А што се тиче рођачких веза, не бих ишао толико далеко. Ако одемо предалеко, стићи ћемо до Адама и Еве.
Да скратим - без потребе смо искомликовали ствари. Хајде да дамо неки кратак и јасан одговор, па да идемо даље.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(09-12-2021, 12:22 PM)Шумадинац Пише:  Чек' бре, ваља разграничити неке ствари.... Наиме, иaко и једни и други имају паролу "Са вером у Бога - за Краља и Отаџбину", Четници и Љотићевци су два различита света....


Четници:

Патриоте
Демократе
Анти-нaцисти
Aнти-комунисти
Парламентарна монархија
Партијски плурализам
Одсуство расне свести


Љотићевци:

Ултранaционaлисти
Анти-демократе
Анти-антифашисти
Aнти-aнтинaцисти
Сталешка монархија
Укидање свих политичких партија
Расна свест

Нисам сигуран да ли си можда грешком поставио овај текст у тему "Квиз"? Ако није грешка, коме је ово намењено?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(09-12-2021, 08:28 AM)Vlad Alekš Пише:  Када смо већ споменули Љотиће.
Зашто је краљ Александар Карађорђевић на место министра правде поставио релативно непознатог адвоката из Смедерева?

Ајде да скратимо. Неко размишљање - Можда га је краљ Александар поставио за министра правде на наговор тадашњег министра двора Богољуба Јевтића који је био велики Љотићев пријатељ.

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(09-12-2021, 08:28 AM)Vlad Alekš Пише:  Када смо већ споменули Љотиће.
Зашто је краљ Александар Карађорђевић на место министра правде поставио релативно непознатог адвоката из Смедерева?

Да ли су Карађорђевићи и Љотићи били рођаци, то је за ово питање потпуно ирелевантно. Наиме, постоје рођаци коју су у јако лошим односима.
Ове две породице су биле у пријатељским односима. На пример, кнез Александар Карађорђевић и Димитрије Љотић (деда потоњег министра) су били пријатељи. То потврђује и чињеница да је кнез Александар последње године живота провео у Темишвару, где се о њему, поред још две особе, старао и Владимир Димитрија Љотић.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

„Право на живот има само онај народ који се не боји смрти”, уз ове речи је један познати амерички генерал положио венац на Гроб незнаном јунаку на Авали и одатле је отишао у Цркву Св. Ђорђа на Опленцу где се поклонио гробовима Краља Петра и Карађорђа.

Ово се десило 10 година пре него што је почео Други св. рат на територији Краљевине Југославије.

Који амерички генерал је одао признање нашој војсци?
Одговори

(11-12-2021, 10:22 AM)Mitic Пише:  „Право на живот има само онај народ који се не боји смрти”, уз ове речи је један познати амерички генерал положио венац на Гроб незнаном јунаку на Авали и одатле је отишао у Цркву Св. Ђорђа на Опленцу где се поклонио гробовима Краља Петра и Карађорђа.

Ово се десило 10 година пре него што је почео Други св. рат на територији Краљевине Југославије.

Који амерички генерал је одао признање нашој војсци?

Даглас Мекартур

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

Да, тако је.

Одговор је Даглас Мекартур.

https://www.politika.rs/scc/clanak/41204...sku-vojsku
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 54 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним