Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Занимљиво је што је управо наш најоклеветанији покрет спевео једну такву песму.
А не, на пример, партизани. Rolleyes
Одговори

Покрет? Ваљда наш народ и војска

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Када је подигнут споменик Хајдук Вељку у Неготину?
Одговори

(07-01-2022, 01:40 PM)Бенито Пише:  Када је подигнут споменик Хајдук Вељку у Неготину?

Има два споменика. Старији је подигнут годину дана пре рођења Чичa Драже a нови три године после Титове смрти.  Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Мислио сам на овај старији. Дакле, тачан је одговор - 1892. године.
Одговори

Који манастир су срушили Мађари после смрти Стефана Лазаревића? Тај манастир никад није обнављан и не зна се тачно где је био али је о томе писао калуђер који је у том манастиру требао да преписује књиге.
Одговори

Манастир Далша код Кучева.
Одговори

Ево једног питања везаног за Божић и обичаје, донекле. Како се зове традиционално јело које се у динарским крајевима прави специјално на Божић? По предању настало је на Дурмитору, а данас се задржао обичај у неким крајевима Црне Горе и у Херцеговини?
Одговори

(10-01-2022, 10:31 AM)ХраброСрце Пише:  Ево једног питања везаног за Божић и обичаје, донекле. Како се зове традиционално јело које се у динарским крајевима прави специјално на Божић? По предању настало је на Дурмитору, а данас се задржао обичај у неким крајевима Црне Горе и у Херцеговини?
Да није ЦИЦВАРА
Одговори

(10-01-2022, 10:31 AM)ХраброСрце Пише:  Ево једног питања везаног за Божић и обичаје, донекле. Како се зове традиционално јело које се у динарским крајевима прави специјално на Божић? По предању настало је на Дурмитору, а данас се задржао обичај у неким крајевима Црне Горе и у Херцеговини?


Мислио сам да је кешкет, али очигледно није

https://stvarukusa.mondo.rs/Zanimljivost...ECEPT.html
Одговори

(10-01-2022, 06:14 PM)luka.luke Пише:  
(10-01-2022, 10:31 AM)ХраброСрце Пише:  Ево једног питања везаног за Божић и обичаје, донекле. Како се зове традиционално јело које се у динарским крајевима прави специјално на Божић? По предању настало је на Дурмитору, а данас се задржао обичај у неким крајевима Црне Горе и у Херцеговини?
Да није ЦИЦВАРА

Јесте! Smile Овај специјалитет сматра се иначе великом чашћу у том крајевима а пбични м данима правио се само важним гостима. Кува се на млијеку, маслу и кајмаку - са кукурузним брашном, а на крају се додаје сир - по принципу што више свега, то боље. Јок 
Иначе, ако сте погледали филм Нож, има једна сцена на почетку кад жене скидају цицвару са ватре и кажу: "Сва плива у маслу, сви ћемо се у њој огледати".
Одговори

(10-01-2022, 06:28 PM)Mitic Пише:  
(10-01-2022, 10:31 AM)ХраброСрце Пише:  Ево једног питања везаног за Божић и обичаје, донекле. Како се зове традиционално јело које се у динарским крајевима прави специјално на Божић? По предању настало је на Дурмитору, а данас се задржао обичај у неким крајевима Црне Горе и у Херцеговини?


Мислио сам да је кешкет, али очигледно није

https://stvarukusa.mondo.rs/Zanimljivost...ECEPT.html

Није ни то погрешан одговор, али сам мислио на цицвару, па сам нагласио да је настало на Дурмитору, јер предање каже тако. 
Иначе хвала за подсјећање, ћешкет се такође спрема као деликатес у неким крајевима, мада у задње вријеме ријеђе, мислим да мало ко зна и да га спреми. Потребно је сигурно пет, шест, сати да се скува. Само сам једном имао прилику да пробам тај специјалитет.
Одговори

Спрема се цицвара и у Србији, у оквиру Божићних празника, али најчешће на Стевандан, трећи дан Божића.
Одговори

У мом дому и крају (Сарајево - Требевић) цицвара се за Божић прави и сада управо онако како је ХраброСрце описао. Специфичност божићне цицваре је што се укућани након молитве и мирбожења огледају у масноћи цицваре и омрсе се цицваром. Тек након тога једе се остала храна.
Наравно  Ракија може и прије.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 38 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним