Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(17-02-2017, 08:22 PM)Шумадинац Пише:  Трећи пут постављам исто питање:

Ко је први отпевао "Спрем'те се спрем'те Четници" после 1941. ... на носачима звука?
Дакле, за време рата у Америци пре Марића и Раденковића?

Синатра?
Одговори

Ко? Ненси? Јок

Дакле, први од '41

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(17-02-2017, 08:18 PM)Николај Пише:  Ко је проучавао историју Другог светског рата у Југославији, зна шта је био један од већих проблема четничких јединица током доброг дела рата (не мислим на несташицу оружја и муниције). Ту лежи и одговор на ово питање.

Вероватно ћемо видети да смо знали тек кад ти одговориш. Покушаћу још једном.
Рад са новцем.

(17-02-2017, 08:22 PM)Шумадинац Пише:  Трећи пут постављам исто питање:

Ко је први отпевао "Спрем'те се спрем'те Четници" после 1941. ... на носачима звука?
Дакле, за време рата у Америци пре Марића и Раденковића?

Едо Љубић?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јесте! Мали број људи то зна.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(17-02-2017, 08:35 PM)Шумадинац Пише:  Јесте! Мали број људи то зна.

Од сад сам међу њима. Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ајде Војводо!!!
Одговори

(17-02-2017, 02:55 PM)Николај Пише:  Ево једно питање, на које сигурно нико неће знати да одговори. Четнички команданти су за време рата, ајде да не кажем масовно, али у огромној мери чинили једно кривично дело, предвиђено Војним кривичним закоником КЈ. Које дело?

Одмах да кажем, нису у питању ратни злочини или "издаја".
Нису имали довољно униформи, нешто у вези с тим?
Одговори

Непружање помоћи суседној јединици ангажованој у борби, без опасности по себе, чл. 40 ВКЗ КЈ.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

(17-02-2017, 11:31 PM)Николај Пише:  Непружање помоћи суседној јединици ангажованој у борби, без опасности по себе, чл. 40 ВКЗ КЈ.
То се односи на фронтовску борбу, и тешко је примењиво је на герилску.
Одговори

Е, добро си му рекао.
Ајде сад имаш предност. Постави једно историјско питање.
Одговори

(18-02-2017, 01:09 AM)ватхра Пише:  
(17-02-2017, 11:31 PM)Николај Пише:  Непружање помоћи суседној јединици ангажованој у борби, без опасности по себе, чл. 40 ВКЗ КЈ.
То се односи на фронтовску борбу, и тешко је примењиво је на герилску.

Закон не прави ту разлику. Осим тога, против комуниста, усташа, љотићеваца су углавном фронталне борбе и вођене.

"Не бојте се Турака је мало, а нас је много, они се бију за господство, а ми за Слободу, да можемо данути душом" - Карађорђе Србима пред ослобођење Баточине марта 1804. године
Одговори

Овде су сви до сада били довољно дисциплиновани да не улазе у превелику расправу око тачног одговора. То би потпуно изменило смисао ове теме.
Уместо тога, ево питања:
Који писац српске историје први помиње четнике, као оружану формацију?
Одговори

(17-02-2017, 11:31 PM)Николај Пише:  Непружање помоћи суседној јединици ангажованој у борби, без опасности по себе, чл. 40 ВКЗ КЈ.
Хм... тешко. Кад Немци покрену операцију, циљ је да се утекне, герилска тактика је таква. Тако да аутоматски ово правило ту не важи. А кад се пређе у офанзиву против Немаца, онда су јединице сконцентрисане и много јаче од тих Немаца, па и ту аутоматски правило отпада.
Акција против комуниста овде углавном је имала полицијски карактер, крену стотине да пронађу неке комунисте. И ту отпада поменути закон. А кад су наишле велике комунистичке формације, знало се ко иде на њих.
За овај пример, највише сам наилазио на последице свађе између мајора Весића и околних команданата, баш у вези тога да не помажу једни другима, али питање је колико је то заиста било тачно.
Одговори

(18-02-2017, 01:40 AM)Бенито Пише:  Овде су сви до сада били довољно дисциплиновани да не улазе у превелику расправу око тачног одговора. То би потпуно изменило смисао ове теме.
Уместо тога, ево питања:
Који писац српске историје први помиње четнике, као оружану формацију?
Јел беше прота Матеја?
Мада, читао сам његове мемоаре, нисам приметио.
Или мислиш на Матију Бана?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 69 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним