Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(17-06-2017, 10:19 PM)Бенито Пише:  Још ја мрдам.Шок
Вуле, дугујеш два питања.

Добродошао домаћине!

Твоје отсуство нас је успавало.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ајде, пошто неће нико.
У филму о откривању споменика Карађорђу 1913. године, види се следећа сцена. На Калемегдану стоје престолонаследник Александар, председник владе Никола Пашић, министар војни пуковник Милош Божановић, начелник ђенералштаба Војвода Радомир Путник, и очекују долазак краља.
У следећој сцени долази Краљ Петар Први, принц Ђорђе, кнез Арсен, кнез Павле и још један пуковник.
Питање гласи:
Како се звао овај официр и зашто се он налазио у овом друштву?
ПС Ако неко зна даљу његову судбину, добиће и плус.Smile
Одговори

(18-06-2017, 04:00 PM)Бенито Пише:  У следећој сцени долази Краљ Петар Први, принц Ђорђе, кнез Арсен, кнез Павле и још један пуковник.
Мислите на овог који у Краљевској ложи стоји мало иза,са леве стране кнеза Павла а иза принца Ђорђа(бар ми тај младић са брковима личи на принца Ћорћа) ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Тако је, а и види се кад долази са њима.
Одговори

Ухххх...
Нико ми није пао на памет.Прво сма помислио да је нови први ађутант краља Петра Првог,јер је Павле Јуришић Штурм био први ађутант краља од 1908 до августа 1913,али и споменик је подигнут крајем августа исте године,па нисам сигуран.Помислио сам и да није неки црнорукац.
Нисам му лепо видео лице,јер када долазе он придржава краља док краљ стане на место у ложи али окренути су леђима камери,а после се мало теже види јер је у самом углу.

У овом тренутку не могу да се сетим ко је он. Тужан

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Све си написао, осим имена и презимена.
Одговори

(18-06-2017, 04:00 PM)Бенито Пише:  Ајде, пошто неће нико.
У филму о откривању споменика Карађорђу 1913. године, види се следећа сцена. На Калемегдану стоје престолонаследник Александар, председник владе Никола Пашић, министар војни пуковник Милош Божановић, начелник ђенералштаба Војвода Радомир Путник, и очекују долазак краља.
У следећој сцени долази Краљ Петар Први, принц Ђорђе, кнез Арсен, кнез Павле и још један пуковник.
Питање гласи:
Како се звао овај официр и зашто се он налазио у овом друштву?
ПС Ако неко зна даљу његову судбину, добиће и плус.Smile

У питању је пуковник Ђорђе Остојић тадашњи маршал двора и ађутант. За судбину распитаћемо се па ћемо ти јавити.

(18-06-2017, 05:22 PM)Andrejevic Пише:  Ухххх...
Нико ми није пао на памет.Прво сма помислио да је нови први ађутант краља Петра Првог,јер је Павле Јуришић Штурм био први ађутант краља од 1908 до августа 1913,али и споменик је подигнут крајем августа исте године,па нисам сигуран.Помислио сам и да није неки црнорукац.
Нисам му лепо видео лице,јер када долазе он придржава краља док краљ стане на место у ложи али окренути су леђима камери,а после се мало теже види јер је у самом углу.

У овом тренутку не могу да се сетим ко је он. Тужан

Неможеш да се сетиш је он није тако био познат и није добио генералски чин треба видети разлог зашто. До стварања Краљевине СХС, маршали двора и ађутанти су били пуковници ређе генерали тек са успоставом нове државе ађутанти добијају генералске чинове и зато што их махом Пера Живковић протежира и гура у систему напредовања подваљујући често Краљу Александру указе које је сам припремао.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

Тако је, Снејк.
Ајде постави неко питање.
Одговори

(18-06-2017, 07:00 PM)Бенито Пише:  Тако је, Снејк.
Ајде постави неко питање.

Добар си филм одабрао, у филму се још појављују Љубица Луковић то је жена генерала Стевана Луковића, онда Љуба Давидовић председника Демократске Странке тад био члан Радикалне Странке код Пашића и градоначелник Београда, Милош Божановић је био генерал а не пуковник и истакнути Црнорукац који се замерио Британцима па је 1917 пензионисан и удаљен из војске.

И једна смешна сцена када војник пада са коња на леђа у Шумадијској улици која је то улица данас у Београду је питање и где се налазила?

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

(18-06-2017, 07:05 PM)Snake Пише:  Добар си филм одабрао, у филму се још појављују Љубица Луковић то је жена генерала Стевана Луковића, онда Љуба Давидовић председника Демократске Странке тад био члан Радикалне Странке код Пашића и градоначелник Београда, Милош Божановић је био генерал а не пуковник и истакнути Црнорукац који се замерио Британцима па је 1917 пензионисан и удаљен из војске.

И једна смешна сцена када војник пада са коња на леђа у Шумадијској улици која је то улица данас у Београду је питање и где се налазила?
Ја сам био у Београду као беба,тако да немам појма о томе где се шта налази,али ћу покушати да одговорим.

Да није та улица данас Првомајска улица ?

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

(18-06-2017, 07:16 PM)Andrejevic Пише:  
(18-06-2017, 07:05 PM)Snake Пише:  Добар си филм одабрао, у филму се још појављују Љубица Луковић то је жена генерала Стевана Луковића, онда Љуба Давидовић председника Демократске Странке тад био члан Радикалне Странке код Пашића и градоначелник Београда, Милош Божановић је био генерал а не пуковник и истакнути Црнорукац који се замерио Британцима па је 1917 пензионисан и удаљен из војске.

И једна смешна сцена када војник пада са коња на леђа у Шумадијској улици која је то улица данас у Београду је питање и где се налазила?
Ја сам био у Београду као беба,тако да немам појма о томе где се шта налази,али ћу покушати да одговорим.

Да није та улица данас Првомајска улица ?

Не. Ниси добро одледао филм лепо пише у близини је чега што и данас постоји. Та улица под тим именом више не постоји али нека друга улица је се те 1913. године звала Шумадијска.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори

(18-06-2017, 07:05 PM)Snake Пише:  
(18-06-2017, 07:00 PM)Бенито Пише:  Тако је, Снејк.
Ајде постави неко питање.

Добар си филм одабрао, у филму се још појављују Љубица Луковић то је жена генерала Стевана Луковића, онда Љуба Давидовић председника Демократске Странке тад био члан Радикалне Странке код Пашића и градоначелник Београда, Милош Божановић је био генерал а не пуковник и истакнути Црнорукац који се замерио Британцима па је 1917 пензионисан и удаљен из војске.

И једна смешна сцена када војник пада са коња на леђа у Шумадијској улици која је то улица данас у Београду је питање и где се налазила?
[/quote
Љуба Давидовић јесте био тада председник општине београдске, али као председник Самосталне Радикалне странке, а не код Пашића у НРС.
Мислио сам да је Милош Божановић унапређен у чин ђенерала 1914. године, али могуће да грешим.
Шумадијска улица требало би да буде данашњи Булевар ослобођења.]

(18-06-2017, 07:05 PM)Snake Пише:  [quote='Бенито' pid='75664' dateline='1497805251']
Тако је, Снејк.
Ајде постави неко питање.

Добар си филм одабрао, у филму се још појављују Љубица Луковић то је жена генерала Стевана Луковића, онда Љуба Давидовић председника Демократске Странке тад био члан Радикалне Странке код Пашића и градоначелник Београда, Милош Божановић је био генерал а не пуковник и истакнути Црнорукац који се замерио Британцима па је 1917 пензионисан и удаљен из војске.

И једна смешна сцена када војник пада са коња на леђа у Шумадијској улици која је то улица данас у Београду је питање и где се налазила?
Мислио сам да је Божановић унапређен у чин ђенерала 1914. године, али могуће да грешим.

Љуба Давидовић је тада био председник Самосталне Радикалне странке, а не у Пашићевој НРС.
Шумадијска улица је данас Булевар ослобођења.

Неће нешто да пошаље поруку.

Неће да пошаље поруку.
Одговори

Булевар ЈНА

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(18-06-2017, 08:06 PM)смедерево Пише:  Булевар ЈНА
Тачно сада се цео зове као раније његов део. Шумадијска је била од Славије до Небојшине улице тј. Храма Светог Саве а Булевар Ослобођења надаље.

Ко сме тај може, ко незна за страх тај иде напред!
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 34 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним