Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Једини за којег знам је Дубровник, ал вјероватно то није тачан одг, јер постоје слике..

Ево од мене два:
1.Ко је заслужан за изгрдњу прве православне цркве у Кини?
2.Ко је заслужан за појаву билијара код нас?
Одговори

2.Његош

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Јесте, тачније, 1830-тих је већ постојао билијар, али само у "Знаку питања", а Његош га је проширио кроз Србију и Црну Гору.
Одговори

Odgovor na moje pitanje je:
Bojni brod tj Oklopnjaca (vrsta bojnog broda pre i za vreme PSR) "Kumbor".
[Слика: 974px-SMS_Kronprinz_Erzherzog_Rudolf.jpg]

[Слика: kronprinz-erzherzog-rudolf-1889-plans.png?w=479]

Dubrovnik je bio razarac,a ovo je oklopnjaca,vrsta bojnog broda koja u slucaju nuzde moze da se zakuca u manji brod i tako ga potopi.
Oklopnjaca "Kumbor" je nastala krajem 19. veka u sluzbi K.u.K. mornarice.
Zvala se "Kronprinz Erzherzog Rudolf".Na pocetku PSR vec je bila zastarela,da bi mislim negde u sredini rata postala HULK tj nesamostalan brod iliti nesposoban za kretanje i vrsenje osnovnih duznosti(logicno,zato ga je Italija predala nama),samo je naoruzanje bilo eobro i upotrebljivo.
Imala je 3 velika topa 305mm i nekoliko topova 120mm,moguce 6 tih topova 120mm i dosta manje artiljerije.
Kao nsposoban brod predat je mornorici Kraljevine SHS i od marta 1921. brod je bio u upotrebi nase mornarice.Oklopnjaca "Kumbor" je vec bila zastarela i nesposobna iliti hulk pa je vec 1922. izrezana.
Sva artiljerija je verovatno poskidana,a topovi 305mm su verovatno zavrsili kao obalna artiljerija u velikim obalnim bunkerima.Nasi takvi bunkeri na obalama i na ostrvima su uglavnom koristili ogromne tewke topove poskidane sa Ruskih Carskih bojnih brodova i oklopnjaca.

Eto,sada i mi mozemo da se hvalimo da smo imali bojni brod (nesposoban doduse) Јок

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

(14-08-2017, 08:07 PM)Романија Пише:  Једини за којег знам је Дубровник, ал вјероватно то није тачан одг, јер постоје слике..

Ево од мене два:
1.Ко је заслужан за изгрдњу прве православне цркве у Кини?
2.Ко је заслужан за појаву билијара код нас?

1. Гроф Сава Владиславић
2. Ово је , надам се, општепознато. Његош је био први познати заљубљеник у биљар код нас Срба.
Одговори

.Ко је заслужан за изгрдњу прве православне цркве у Кини?
Како кажу прва Црква је била Несторијаницизам

То је било осуђено на састанак Чалцедон 451

Али Владика Алопен из Сирије је донесио Православље у Кини 635

А прва Црква и Манастир 638
Одговори

(14-08-2017, 08:39 PM)Andrejevic Пише:  Odgovor na moje pitanje je:
Bojni brod tj Oklopnjaca (vrsta bojnog broda pre i za vreme PSR) "Kumbor".
Андрејевићу,

оклопњача и бојни брод су две потпуно различите класе бродова. Бојни брод није исто што и ратни.

Једини ББ који је могао да дође у посед краљевине СХС је био СМС Вирибус Унитис, и то је био прилично модеран брод.
Одговори

(15-08-2017, 11:19 AM)ватхра Пише:  
(14-08-2017, 08:39 PM)Andrejevic Пише:  Odgovor na moje pitanje je:
Bojni brod tj Oklopnjaca (vrsta bojnog broda pre i za vreme PSR) "Kumbor".
Андрејевићу,

оклопњача и бојни брод су две потпуно различите класе бродова. Бојни брод није исто што и ратни.

Једини ББ који је могао да дође у посед краљевине СХС је био СМС Вирибус Унитис, и то је био прилично модеран брод.
Dobro,moja greska za svrstavanje.
Ali Kumbor jeste bio u sluzbi Kraljevine SHS,ako se to moze nazvati sluzba.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_...oslav_Navy

"За часног човека и озбиљног мушкарца,отаџбина је скуп обавеза,и у рату,и у миру-УВЕК !" -Војвода Петар Бојовић
Одговори

Ево од мене једно.

Могуће да смо већ помињали историјског и јунака из епских песама, Милоша Војиновића. Много година након њега појавио се још један његов имењак, љотићевац и ужички зет познатији као Милош Војиновић - Лаутнер. Грдно се преварио када је мислио да ће придобити Србе ако носи име њиховог јунака. Српски гнев осетио је, на својој кожи, само коју годину касније. Неке ствари о његовој смрти су већ познате, док о другима тек треба да се прича.

Вероватно ћете лако погодити ко је крстио Лаутнера и где, али занима ме које име је желео да понесе? Наравно, то му није одобрено.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Ако миcлиш ко му је кум био, Љотић ваљда, у Жичи. А име Растко или Немања Smile мада не видим што би му забранили иједно наше име да узме...
Одговори

(15-08-2017, 10:41 PM)Романија Пише:  Ако миcлиш ко му је кум био, Љотић ваљда, у Жичи. А име Растко или Немања Smile мада не видим што би му забранили иједно наше име да узме...

Не ко му је био кум него ко га је крстио, односно прекрстио. Манастир си погодио тако да је одговор лак. Што се тиче имена, ту си омануо.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Николај онда...а име не знам, Карађорђе? Кез
Одговори

(16-08-2017, 12:07 AM)Романија Пише:  Николај онда...а име не знам, Карађорђе? Кез

Да, владика Николај. Име си опет погрешио. Сачекаћу још мало да остали покушају.

Мала помоћ: Захтевао је да носи име (дакле име и презиме) једног српског јунака. Владика је то одбио и предложио му име које је касније и понео.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Лаутнерова жеља је била да се зове Милош Обилић, што је владика одбио уз допуштење да понесе име по Милошу Војиновићу.

Лаутнеровор таста, иначе градоначелника Ужица, након ,, ослобођења " комунисти су стрељали и конфисковали му целокупну имовину. Није му помогло то што је током рата више пута спашавао животе породицама истакнутих комуниста међу којима је и Крцунова породица.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Ђорђе, 39 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним