Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(21-01-2018, 09:52 PM)Бенито Пише:  Владимир Гаћиновић.

Такође и он може бити одговор. Мислио сам на Скерлића. Да ли ти је познато нешто о овом догађају?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Скерлић је умро од рака панкреаса. Шушкало се тада у Београду да је отрован, јер је био млад човек, а и слабо се тада знало какви су симтоми те изузетно опасне болести која односи мушкарце баш у тим годинама. Он је страшно много радио, мало је спавао, 2-3 сата, водио је сталне битке са разним својим противницима и то је чинио свим својим бићем, а поврх свега био је ожењен Швајцаркињом која је истински мрзела Србију и стално је звоцала што је морала да дође у тај балкански кал. Јован је син обућара, велики националиста и то , баш, у том западном, атеистичком типу национализма. Она жена докона, он по цео дан јурца од факултета, до СКГ, па пише критике, па обавезне кафанске расправе ( то је за њих тада била телевизија), па улазак у политику, па постао посланик.... И онда дође у неко доба ноћи и сачека га наоштрена и љубоморна жена, која је до ушију била заљубљена у њега, а са истим жаром мрзела Београд. Сви ти стресови њега су просто појели. Није боловао ни месец дана и то је био велики шок, не само за Београд. Андрић је писао да се сећа да кад је чуо да је Скерлић умро, помислио да буквално никад више Сунце неће засјати.
Е, сад, за то увек мора постојати кривац, и кренула је чаршијска прича да је отрован. Слободан вели да то нема везе, а њему треба веровати. Дакле, Владимир Гаћиновић је једини тачан одговор на твоје питање.
Одговори

" Да ми је да доживим да умре и последњи Србин, па да онда исечем своје вене и да тако последња кап погане српске крви падне на свету ...... земљу. Нико срећнији не би од мене био."
Који Србин је ово рекао?
Одговори

Јован Дамјанић
Одговори

Тако је, ајде даље.
Одговори

"Ко год види какво мудро мајсторско дело, тај час га природни разум савршено уверава да мора бити негде мудар мајстор који је то начинио, јер се само собом није могло начинити. Али се нађе који филозоф или читатељ књига, који види безбројна премудра дела, ал премудрога мајстора, то јест Бога, неће да призна, него вели: "То је природа тако начинила", а ово значи: То се је само од себе тако начинило, по случају. Он с особитим красноречјем, или боље да кажем говорењем у ветар, каже нам да патки нису зато дате таке ноге да може с њима пливати, него само по случају, будући да има такве ноге, плива, а да шта ће; он вели да зуби нису начињени да гризу, него кад су зуби, а они нека гризу. Ако се нађе ко да овакве и овима сличне будалаштине против сваке искре разума дође уверавати, нека свак по савести каже хоће ли се ко моћи уздржати да му не рече да је луди него магаре?

Ово је рекао српски представник западног просветитељства и рационализма. O коме је реч?
Одговори

(22-01-2018, 12:41 PM)Бенито Пише:  " Да ми је да доживим да умре и последњи Србин, па да онда исечем своје вене и да тако последња кап погане српске крви падне на свету ...... земљу. Нико срећнији не би од мене био."
Који Србин је ово рекао?

Ко је та будала?
Одговори

(22-01-2018, 03:22 PM)Mitic Пише:  "Ко год види какво мудро мајсторско дело, тај час га природни разум савршено уверава да мора бити негде мудар мајстор који је то начинио, јер се само собом није могло начинити. Али се нађе који филозоф или читатељ књига, који види безбројна премудра дела, ал премудрога мајстора, то јест Бога, неће да призна, него вели: "То је природа тако начинила", а ово значи: То се је само од себе тако начинило, по случају. Он с особитим красноречјем, или боље да кажем говорењем у ветар, каже нам да патки нису зато дате таке ноге да може с њима пливати, него само по случају, будући да има такве ноге, плива, а да шта ће; он вели да зуби нису начињени да гризу, него кад су зуби, а они нека гризу. Ако се нађе ко да овакве и овима сличне будалаштине против сваке искре разума дође уверавати, нека свак по савести каже хоће ли се ко моћи уздржати да му не рече да је луди него магаре?

Ово је рекао српски представник западног просветитељства и рационализма. O коме је реч?
Доситеј?
Одговори

Јесте, Доситеј. А оно што је поставио Бенито, то су речи Јована Дамјанића или Јаноша Дамјанича. Он је био мађарски генерал и борио се против Срба током револуције 1848./1949.

Бенито може боље да објасни
Одговори

(22-01-2018, 04:04 PM)Mitic Пише:  Јесте, Доситеј. А оно што је поставио Бенито, то су речи Јована Дамјанића или Јаноша Дамјанича. Он је био мађарски генерал и борио се против Срба током револуције 1848./1949.

Бенито може боље да објасни
Не треба, довољно је!
Одговори

Постави питање.
Одговори

Који познати форумаш сутра слави рођендан? Smile

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јал је Просветар, јал је Мекензи... Остали форумаши не могу да им приђу.
Одговори

(22-01-2018, 07:57 PM)Бенито Пише:  Јал је Просветар, јал је Мекензи... Остали форумаши не могу да им приђу.

Ма јок, они су старији. Први рођендан је у питању. Јок

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 8 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним