Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Живојин Рогожарски, главни и највећи акционар, и оснивач фабрике авиона Рогожарски је најбогатији столар Србин свих времена.
Одговори

"За мене више вреди један поштен и паметан прост радник него један непоштен професор универзитета...Ако је неко научио да непоштено и недозвољено себи прибавља животна средства и животна задовољстза, ако се научио да живи само зато да без обзира на друге само себи и ником другом угађа, он ће несумњиво постати антисоцијални егоиста...Жеља ми је да све што сматрам најбољега у себи некако пренесем у вас и да ви будете, као што и себе сматрам, чланови друштва од којих ће оно доиста имати користи...Ако не будеш имао саосећања за људску беду и за моралне и физичке патње, онда ћеш бити само један вешт дијагностичар и тарапеут, а не добар лекар."
Ко је написао ово завештање свом сину?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(03-03-2018, 12:20 PM)смедерево Пише:  "За мене више вреди један поштен и паметан прост радник него један непоштен професор универзитета...Ако је неко научио да непоштено и недозвољено себи прибавља животна средства и животна задовољстза, ако се научио да живи само зато да без обзира на друге само себи и ником другом угађа, он ће несумњиво постати антисоцијални егоиста...Жеља ми је да све што сматрам најбољега у себи некако пренесем у вас и да ви будете, као што и себе сматрам, чланови друштва од којих ће оно доиста имати користи...Ако не будеш имао саосећања за људску беду и за моралне и физичке патње, онда ћеш бити само један вешт дијагностичар и тарапеут, а не добар лекар."
Ко је написао ово завештање свом сину?

Милан Петровић? Јок

.
" У једном од наших листова као да се осећа нота антисемитизма. То је, пак, начисто да наш покрет не сме поћи тим путем. У овом рату страдали су Јевреји горе него ми Срби, а ми нисмо никада били против онога ко страда, на нећемо ни сада. У нас се никада није постављало питање Јевреја, већ питање режима. Ако не ваљају режими, не ваљају ни Јевреји. Али, у првом реду треба да ваљамо ми Срби.

Антисемитски напад не сме да се појави ни у штампи ни у пропаганди. Забрањујем сваку грдњу, као и распиривање мржње према Јеврејима у говорима, на јавним састанцима или приватно по кафанама приликом изношења мишљења појединаца. Јевреји су људи као и остали народи, а у овом рату страдали су више чак и од нас Срба. Ако већ као прави хришћани не можемо да развијемо братску љубав према Јеврејима, онда не треба ни да распирујемо мржњу према њима.

Са сваким оним који буде у ма ком погледу ма шта рекао са намером да то буде против Јевреја, сматраћу као рад на остварењу програма љотићеваца, те ћу са таквима поступати по закону и надлежности."


Веома лако.... чије су ово генијалне речи, тј. наређење ?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(03-03-2018, 12:30 PM)Шумадинац Пише:  
(03-03-2018, 12:20 PM)смедерево Пише:  "За мене више вреди један поштен и паметан прост радник него један непоштен професор универзитета...Ако је неко научио да непоштено и недозвољено себи прибавља животна средства и животна задовољстза, ако се научио да живи само зато да без обзира на друге само себи и ником другом угађа, он ће несумњиво постати антисоцијални егоиста...Жеља ми је да све што сматрам најбољега у себи некако пренесем у вас и да ви будете, као што и себе сматрам, чланови друштва од којих ће оно доиста имати користи...Ако не будеш имао саосећања за људску беду и за моралне и физичке патње, онда ћеш бити само један вешт дијагностичар и тарапеут, а не добар лекар."
Ко је написао ово завештање свом сину?

Милан Петровић? Јок
Tако је Шумадинац!

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(03-03-2018, 12:30 PM)Шумадинац Пише:  " У једном од наших листова као да се осећа нота антисемитизма. То је, пак, начисто да наш покрет не сме поћи тим путем. У овом рату страдали су Јевреји горе него ми Срби, а ми нисмо никада били против онога ко страда, на нећемо ни сада. У нас се никада није постављало питање Јевреја, већ питање режима. Ако не ваљају режими, не ваљају ни Јевреји. Али, у првом реду треба да ваљамо ми Срби.

Антисемитски напад не сме да се појави ни у штампи ни у пропаганди. Забрањујем сваку грдњу, као и распиривање мржње према Јеврејима у говорима, на јавним састанцима или приватно по кафанама приликом изношења мишљења појединаца. Јевреји су људи као и остали народи, а у овом рату страдали су више чак и од нас Срба. Ако већ као прави хришћани не можемо да развијемо братску љубав према Јеврејима, онда не треба ни да распирујемо мржњу према њима.

Са сваким оним који буде у ма ком погледу ма шта рекао са намером да то буде против Јевреја, сматраћу као рад на остварењу програма љотићеваца, те ћу са таквима поступати по закону и надлежности."


Веома лако.... чије су ово генијалне речи, тј. наређење ?

Дражино.
Одговори

Да.

Шта би рекле "жене у црном" на овај Чичин "антисемитизам"... Кез

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(02-03-2018, 08:19 PM)Милослав Самарџић Пише:  Како се звао дечак који је први летео авионом, путничким, српски дечак, и када је то било?
Звао се Ђурица, син Орестија Крстића, преминуо је јуче у 94-тој години. Интервју који смо радили са њим прошле године
https://www.youtube.com/watch?v=MB0yYjig...e=youtu.be
Одговори

Битка на Буковику, јул 1944:
http://www.pogledi.rs/bitka-na-bukoviku/
У редовима четника има припадника више нација, који не разумеју српски. Тако да је морало да се командује на два језика. Који је био други?
Нема одговора у чланку који сам дао.
Одговори

Пољски?
Италијански?
Бугарски??? Прешли Бугари?КидањеКидање
Одговори

Пољаци?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Док не дође Милослав, да поставим и треће питање у вези ваздухопловства између два рата:
Који је био највећи аеродром одмах на почетку оснивања Краљевине СХС?
Одговори

(04-03-2018, 12:53 PM)Бенито Пише:  Пољски?
Италијански?
Бугарски??? Прешли Бугари?КидањеКидање
Не, ни један од тих језика. Мозгајте мало, ово је право квиз питање. Дакле јесте у вези са Пољацима, али нико од официра није знао пољски...
Одговори

(04-03-2018, 03:14 PM)Бенито Пише:  Док не дође Милослав, да поставим и треће питање у вези ваздухопловства између два рата:
Који је био највећи аеродром одмах на почетку оснивања Краљевине СХС?
Скопље?
Одатле је Ђурица летео.
Одговори

Одмах по уједињењу, нагласио сам.
Није Скопље.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним