Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(17-10-2020, 12:22 PM)Александар Динчић Пише:  Био сам убеђен да Бенито 100% зна. Није Кесеровић војевао у Војводини.
Капетан I кл, а касније мајор Владислав Додић.
Иначе, овај историјски податак износи у својим мемоарима Боривоје Радоњић, који се затекао у Војводини. Као што сам писао, толико добри мемоари да су за екранизацију. Нарочито описи догађаја у немачким затворим и логору на Бањици.
Исто тако, Немци и Мађари су због јаке четничке активности, одмах по окупацији Баната и Бачке извршили велике злочине (Петровград/Зрењанин, Вршац, Панчево, Сомбор, Суботица, Апатин, Алибунар...)

Ево још једног сличног питања.

4. мај 1942. године
Положај
Молим за распоред
У току прошлог месеца са својим одредом пребацио сам се преко Дрине код Старог брода, па сам на положајима око Перушића водио борбу са усташама.
Дана 2. маја т. г. повукао сам се на десну обалу Дрине под притиском непријатеља.
Дана 3. маја око 9 часова на положајима око Вежање на Тари планини пресрели су ме Немци и разоружали мојих 69 људи, иако сам имао одговарајуће документе о легалном постојању одреда на територији Србије. Отпор нисам дао јер нисам имао инструкција.
Своје људе који су махом Босанци прекаљени кроз борбу и герилске подухвате сачувао сам и држим их на окупу на погодном месту. Оружје ћу добити.
Молим за хитно наређење куда да кренем и ком одреду да се прикључим.

Налазим се у НН

С вером у Бога за Краља и Отаџбину!

Командант, НН

Који Дражин командант је водио ове тешке борбе са усташама и Немцима у источној Босни, као и приликом преласка Дрине, за време подухвата „Трио“?
Ово да смо знали за мајора Владислава Додића, сигурно би ставили у биографију у оквиру "Суре слободе".
А овај други цитат што питаш је врло сличан оном који је о истим догађајима писао војвода Радомир Ђекић.
Одговори

Није Ђекић. Тј. можда је писао нешто слично, али није он НН.
Одговори

Јовандарић?
Одговори

(17-10-2020, 12:22 PM)Александар Динчић Пише:  Био сам убеђен да Бенито 100% зна. Није Кесеровић војевао у Војводини.
Капетан I кл, а касније мајор Владислав Додић.
Иначе, овај историјски податак износи у својим мемоарима Боривоје Радоњић, који се затекао у Војводини. Као што сам писао, толико добри мемоари да су за екранизацију. Нарочито описи догађаја у немачким затворим и логору на Бањици.
Исто тако, Немци и Мађари су због јаке четничке активности, одмах по окупацији Баната и Бачке извршили велике злочине (Петровград/Зрењанин, Вршац, Панчево, Сомбор, Суботица, Апатин, Алибунар...)

Ево још једног сличног питања.

4. мај 1942. године
Положај
Молим за распоред
У току прошлог месеца са својим одредом пребацио сам се преко Дрине код Старог брода, па сам на положајима око Перушића водио борбу са усташама.
Дана 2. маја т. г. повукао сам се на десну обалу Дрине под притиском непријатеља.
Дана 3. маја око 9 часова на положајима око Вежање на Тари планини пресрели су ме Немци и разоружали мојих 69 људи, иако сам имао одговарајуће документе о легалном постојању одреда на територији Србије. Отпор нисам дао јер нисам имао инструкција.
Своје људе који су махом Босанци прекаљени кроз борбу и герилске подухвате сачувао сам и држим их на окупу на погодном месту. Оружје ћу добити.
Молим за хитно наређење куда да кренем и ком одреду да се прикључим.

Налазим се у НН

С вером у Бога за Краља и Отаџбину!

Командант, НН

Који Дражин командант је водио ове тешке борбе са усташама и Немцима у источној Босни, као и приликом преласка Дрине, за време подухвата „Трио“?

Близу си поручниче са Ђекићем... Ђекић је тада био на боловању а мењао га је?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да није Јаворац?
Одговори

(17-10-2020, 07:57 PM)Бенито Пише:  Да није Јаворац?

Не, Кондор је у питању.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(17-10-2020, 11:35 PM)Перун Пише:  
(17-10-2020, 07:57 PM)Бенито Пише:  Да није Јаворац?

Не, Кондор је у питању.
Аха, значи они практично истом линијом прелазе после на терен Гордића.
Одговори

Одговор је тачан. Душан Радовић Кондор.
Одговори

Хајдемо и трећи сет питања по горњем шаблону.

Ген. Дража Михаиловић-Божидару Пурићу, председнику Кр. Југословенске владе, 21. август 1943:

"Као репресалије за борбе које су вођене Немци извршили блокаду среза НН. Борба са Немцима примљена у селу НН - било је жртава са обе стране".

У ком срезу и селу су четници примили ову борбу са Немцима?
Одговори

(18-10-2020, 11:21 AM)Александар Динчић Пише:  Одговор је тачан. Душан Радовић Кондор.
Под чијом командом, у легализованим формацијама, је тада био Кондор?
Одговори

Драгачевски или Ариљски. У оба среза било је тада сукоба четника и Немаца.
Одговори

(18-10-2020, 11:50 AM)Бенито Пише:  Драгачевски или Ариљски. У оба среза било је тада сукоба четника и Немаца.

Један срез си погодио. А село?
Одговори

(18-10-2020, 11:49 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(18-10-2020, 11:21 AM)Александар Динчић Пише:  Одговор је тачан. Душан Радовић Кондор.
Под чијом командом, у легализованим формацијама, је тада био Кондор?

Потпуковника Матића.
Одговори

Вирово, срез ариљски.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 8 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним