Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(17-02-2022, 11:39 AM)Бенито Пише:  Које оружје у Другом светском рату је било најефикасније и практично незаменљиво, а произведено је за време Првог светског рата?
ПС важи за све војске које су учествовале у Другом светском рату
Бојни отрови.

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Мислио сам на механичко оружје, свакако не на бојне отрове. Није ни тенк, јер су тенкови који су учествовали у рату, углавном произведени пред Други светски рат, или за време његовог трајања.
Ради се о једном буквално незаменљивом оружју, јер војска те земље није успела да између два рата створи боље оружје тог типа, па је зато коришћено ово из Првог светског рата.
Одговори

(17-02-2022, 07:58 PM)Бенито Пише:  Мислио сам на механичко оружје, свакако не на бојне отрове. Није ни тенк, јер су тенкови који су учествовали у рату, углавном произведени пред Други светски рат, или за време његовог трајања.
Ради се о једном буквално незаменљивом оружју, јер војска те земље није успела да између два рата створи боље оружје тог типа, па је зато коришћено ово из Првог светског рата.

Митраљез?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

(17-02-2022, 07:58 PM)Бенито Пише:  Мислио сам на механичко оружје, свакако не на бојне отрове. Није ни тенк, јер су тенкови који су учествовали у рату, углавном произведени пред Други светски рат, или за време његовог трајања.
Ради се о једном буквално незаменљивом оружју, јер војска те земље није успела да између два рата створи боље оружје тог типа, па је зато коришћено ово из Првог светског рата.

Дебела Берта?
Одговори

Ради се о тешкој хаубици од 305 мм.
То оружје произвела је Руска Императорска Армија, 1915. године. За четврт века владавине, Црвена армија није успела да направи нову хаубицу тог калибра и тог квалитета. Тек по опсади Москве, батерија ових тешких хаубица су извучене из позадине, и коришћене су у одбрани Москве, као и доцније у нападима на најјача утврђења немачке војске у Пруској, у априлу 1945. године.
Одговори

Нешто ми се суздржавате са питањима?
Ајде, пошто нам је и Ватра овде, а има и вас доста који пратите те западне хистори-милитари сајтове:
Колико пилота ВКЈ је погинуло у Другом светском рату, на разним странама света?
Одговори

Не знам, али имам потпитање: Колико их је било у четницима? Један од њих их је пописао у књизи, имам ту књигу, реч је о Милошу Аћину Кости.
Одговори

(22-02-2022, 08:26 PM)Бенито Пише:  Нешто ми се суздржавате са питањима?
Ајде, пошто нам је и Ватра овде, а има и вас доста који пратите те западне хистори-милитари сајтове:
Колико пилота ВКЈ је погинуло у Другом светском рату, на разним странама света?

Око 130 или 140?
Одговори

Ми немамо књигу о томе. Све што би одговарили, било би нагађање. Поставио сам питање да би видели у каквом је стању наша наука. Не верујем да у Европи постоји народ (Пољаци, Холанђани, Грци...) чији су пилоти учествовали у ратним напорима савезничке авијације, а да те историографије немају написане научне књиге о том питању.
Али, зато имамо филм "Партизанска ескадрила".
Сви смо ми једна партизанска ескадрила. Ваистину!
Одговори

Да, треба се сетити свих пилота ВКЈ који су се борили на страни Савезника.

Барем има галерија у којој се налазе фотографије и краћи биографски подаци за све погинуле пилоте ваздухопловства Југословенске војске у Априлском рату.

http://udruzenjepvlps.org/piloti-vazduho...skom-ratu/

Кад се кликне на фотографију, излазе краћи биографски подаци.
Одговори

(23-02-2022, 12:50 PM)Mitic Пише:  
(22-02-2022, 08:26 PM)Бенито Пише:  Нешто ми се суздржавате са питањима?
Ајде, пошто нам је и Ватра овде, а има и вас доста који пратите те западне хистори-милитари сајтове:
Колико пилота ВКЈ је погинуло у Другом светском рату, на разним странама света?

Око 130 или 140?
Колико се сећам, 350.
Није ми књига при руци, али ту је негде.
Одговори

(23-02-2022, 02:08 PM)Бенито Пише:  Ми немамо књигу о томе. Све што би одговарили, било би нагађање. Поставио сам питање да би видели у каквом је стању наша наука. Не верујем да у Европи постоји народ (Пољаци, Холанђани, Грци...) чији су пилоти учествовали у ратним напорима савезничке авијације, а да те историографије немају написане научне књиге о том питању.
Али, зато имамо филм "Партизанска ескадрила".
Сви смо ми једна партизанска ескадрила. Ваистину!

Има књига Александра Кола о нашим посадама либератора, које је требало да стану под Дражину команду, па су их прекомандовали...
Они су већином изгинули, близу 40 дакле.
Имам још једну књигу о томе, писали потомци мајора Мишковића.
Један наш је погинуо у Енглеској, подигли су му Енглези споменик тамо и одржавају га. Славе га као јунака.
Вероватно је још неколико погинуо у РАФ-у.
Одговори

Милославе, нисам те разумео - 50 или 350?
Имаш два различита одговора.
Одговори

(23-02-2022, 02:08 PM)Бенито Пише:  Ми немамо књигу о томе. Све што би одговарили, било би нагађање. Поставио сам питање да би видели у каквом је стању наша наука. Не верујем да у Европи постоји народ (Пољаци, Холанђани, Грци...) чији су пилоти учествовали у ратним напорима савезничке авијације, а да те историографије немају написане научне књиге о том питању.
Али, зато имамо филм "Партизанска ескадрила".
Сви смо ми једна партизанска ескадрила. Ваистину!

Пољски пилоти масовно су учествовали у бици за Британију 1940. Били су у саставу РАФ-а. Доста их је одликовано, а доста и погинулио. Лијепо су им Енглези се захвалили касније - као и нашима. Што кажеш, о њима имају чак и емисије на историјским каналима и сигурно томови књига. 
А код нас филмови и приповјетке о Фрању Клужу и Рудију Чајевцу.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним