Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Који је био највећи град Карађорђеве Србије, после Београда?
Одговори

Шабац?
Одговори

(08-06-2017, 05:21 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који је био највећи град Карађорђеве Србије, после Београда?

Топола?

Нека нам школа буде са вером, политика са поштењем, војска са родољубљем, држава са Божјим благословом. Нека се сваки врати Богу и себи; нека нико не буде ван Бога и ван себе, да га не би поклопила језива тама туђинска, са лепим именом и шареном одећом.
Одговори

Није ни Шабац ни Топола.
Одговори

Једино може онда да буде
Крагујевац
Ваљево
Чачак
Крушевац
Ужица
Шабац
Алексинац
Зајечар
Јагодине
Неготин
Смедерево
Раудник
Параћин
Пожега
Одговори

Ја бих рекао Рудник. Надам се да није КГ Кез
Одговори

(08-06-2017, 06:10 PM)Прст_у_ока_латиници Пише:  Једино може онда да буде
Крагујевац
Ваљево
Чачак
Крушевац
Ужица
Шабац
Алексинац
Зајечар
Јагодине
Неготин
Смедерево
Раудник
Параћин
Пожега
Јесте један од ових градова, али не важи се овакав одговор...
Одговори

(08-06-2017, 06:14 PM)Романија Пише:  Ја бих рекао Рудник. Надам се да није КГ Кез
Није.
Било је Ужице.
Кој године Ужице улази у састав српске кнежевине у 19. веку?
Одговори

(08-06-2017, 06:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Било је Ужице.
Кој године Ужице улази у састав српске кнежевине у 19. веку?

1862.?

Данас сам читао попис становништва Ужица по годинама.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да, тада, после још једне буне. Ужице је те године било потпуно спаљено. Занимљиво је да су се сви Турци, њих нешто више од 3.000, одселили у Босну. А углавном су имали словенска презимена, тј. били су исламирани Срби. И из других градова из тог дела Србије одлазили су у Босну и тако се мењао национални састав Босне у корист муслимана (мада су православни осталио најбројнији до геноцида 1941).

Још једно питање док не дође поручник:
- У којој римској провинцији се налазио ужички крај?
Одговори

(08-06-2017, 06:57 PM)Милослав Самарџић Пише:  Да, тада, после још једне буне. Ужице је те године било потпуно спаљено. Занимљиво је да су се сви Турци, њих нешто више од 3.000, одселили у Босну. А углавном су имали словенска презимена, тј. били су исламирани Срби. И из других градова из тог дела Србије одлазили су у Босну и тако се мењао национални састав Босне у корист муслимана (мада су православни осталио најбројнији до геноцида 1941).

Још једно питање док не дође поручник:
- У којој римској провинцији се налазио ужички крај?

Читао сам и о пожару и о штети, буни,...

На месту данашњег Ужица постојао је римски град Капедунум - Далматинска провинција.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Да, Далматинска. Била је емисија на РТС 2 о ужичком музеју и један историчар је то навео као доказ да нису тачне тврдње о вечитој граници на Дрини, да су оне у твари плод новијег времена.
Одговори

Кад смо већ код Ужица...

Био је страног порекла али то му није сметало да у овом граду остави велики траг. За њега су говорили да иако је био странац, у срцу је био Ужичанин. Био је проф., организатор Сокола, један од оснивача Слободе,...

Ужичани су му, за дивно чудо, подигли бисту и једну улицу назвали по његовом имену.

Ко је овај великан?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Јожеф Јосип Јехличка

(08-06-2017, 07:45 AM)смедерево Пише:  За учешће у ратовима 1912, 1913 и 1914-1918. године добила је медаљу Црвеног крста, Крст милосрђа, два ордена Светог Саве и Карађорђеву звезду с мачевима. А захваљујући своме пожртвованом раду је код краља Петра I Карађорђевића увек могла да уђе без претходне најаве.
О коме је реч?

Јулијана Ђоковић?

(08-06-2017, 09:33 AM)Романија Пише:  Наталија Бјелајац?

(07-06-2017, 08:24 PM)Бенито Пише:  
(07-06-2017, 12:09 PM)Романија Пише:  Тако је. Грб је настао око 1720. за вријеме владавине принца Александра Виртембершког, који је био под заштитом Еугена Савојског. Трајао је вјероватно до доласка Турака 20 година касније. Оно што сам нашао на интернету, грб је сачуван на неком печату, не знам да ли је сачуван у још неком виду.

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Датотека...1._god.jpg

Тотално си ме збунио са оним " пијаница и олош". Али , нема везе, бијеш жестоко у задње време.
Ајде још једно.

Кад није имао другу особину. Срби су морали да дају практично сво поврће његовој приватној кухињи, волио је да лови и ждере, па су Срби морали о свом трошку да му направе ловачку кућу. Толико је био јадан, да су му се сва три сина звала исто, Еуген (због Савојског наравно). Свом брату је поклонио све у Србији, и дао му да извезе сво злато, сребро, олово, бакар, шуме итд. из Србије. Срећом, нису били ни много бистри у глави, па су то радили површно, а не систематски, тако да није много отето.
А једино су се њему Срби могли обратити за помоћ када им се деси неправда. Лако је претпоставити како се то завршавало.

Ново питање: који српски православни манастир су Срби спалили како га не би морали предали католицима?
Манастир Марча код Вараждина, запалили су православни Срби 1739. године, после дугогодишње борбе са унијатима који су били упорни у отимању манастира​.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 73 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним