Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

И треће:
И у првом и у другом случају мостове су срушили двојица ратника који су се с поносом називали....?
Одговори

(02-11-2017, 10:13 PM)Бенито Пише:  И треће:
И у првом и у другом случају мостове су срушили двојица ратника који су се с поносом називали....?
...четници.
Одговори

Аферим.
Стари железнички мост између Краљевине Србије и Аустроугарске царевине срушио је војвода Јован Станојковић Бабунски, а три београдска моста у априлу 41. године срушио је мајор Велимир Пилетић, каснији пуковник и четнички војвода.
Одговори

Кад смо код Београда и Првог светског рата:
обарање аустријског авиона од Раке Љутовца је узето као дан ПВО.
Који је то по реду био авион који је оборила српска војска?
И као подпитање, зашто та обарања нису узета као дан ПВО?
Одговори

Raka ga je oborio protivavionskim topom, ovi pre njega nisu, ne znam tacno koliko je oboreno pre Rakinog, recimo pet, sest.
Одговори

Оборена су два и оба су оборена од наших извиђачких авиона, дакле, нису оборени дејством са земље. Рака је то први урадио. Неколико је дана само разлика, крај августа- почетак септембра. Пишем по сећању, али отприлике је тако.
Одговори

Нисам сигуран да је било ваздушних победа, али у сваком случају говоримо о обарањима са земље.
Прво обарања је било током 1914-е, једно 1915 (топом), и још два током 14-е нису потврђена.
Одговори

Нови трилинг:
" Дадох комору, коњску и воловску. Помогох шест-седам војника обвезника, сељака, да оду на бојно поље. На бојиште отпратих брата и пет рођених синоваца. Дадох на два-три места прилог за рањенике и ратнике... Молим те да за нашу ратну кесу примиш овај прилог од 12 хиљада динара, које имам код Управе фондова..... Исто тако осећам потребу да ти учиним ову изјаву: ако би држави у овом рату затребало да чини позајмице у земљи, ја јој стављам на располагање цело моје имање и покретно и непокретно и очевину и уштеђевину."
Ово је писмо једног озбиљног политичког опонента вођи на власти у којем му се жали да није прихваћен као добровољац у српској војсци због поодмаклих година.
Питања:
Који рат је у питању?
Ко је вођа?
Ко је човек који пише писмо?
Одговори

Ајде, бар, нека проба неко.
Одговори

Помогни мало.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Овај што пише је великан српске историје, и то понајмање као политичар, а овај вођа је такође великан, али искључиво као политичар.
Што се рата тиче, ради се о оном рату чије су резултате комунисти-титоисти највише помрачили у српској свести.
Зато ово неће бити трилинг, него више питања само у вези ове теме.
Одговори

Jovan Zujovic pise Nikoli Pasicu u vreme Prvog balkanskog rata.
Одговори

Тако је, ајде даље, Вукас.
Одговори

Prva knjiga u izdanju Srpske knjizevne zadruge bila je?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 71 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним