Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(08-11-2022, 07:07 AM)пек. Пише:  У Чешкој су убили 5000 људи кад је убијен немачки гувернер.
Тако је. За убиство Рајнхарда Хајнриха била је прописана одмазда од 700 цивила, али убили су много више.
Одговори

(03-11-2022, 11:57 AM)Шумадинац Пише:  Првим комунистичким пуцњем и убиством је започет грађански рат у Србији током Другог светског рата. Ко су били прве жртве, где и када је започет грађански рат у Србији?

Априлски рат?
Одговори

(09-11-2022, 02:13 PM)Mitic Пише:  
(03-11-2022, 11:57 AM)Шумадинац Пише:  Првим комунистичким пуцњем и убиством је започет грађански рат у Србији током Другог светског рата. Ко су били прве жртве, где и када је започет грађански рат у Србији?

Априлски рат?

Упућује Те Шумадинац на "Сура слобода".
Одговори

Да, узео сам књигу да се подсетим. И то би требало да је напад Стевана Чоловића на жандармеријску станицу у Ариљу. Убијена су четири жандарма.

Чоловић је ликвидирао заробљене жандарме (три ликвиидирана, четврти тешко рањен лежао поред плота). Али се каже да се ликвидација жандарма десила месец дана после напада Хитлера на Совјетски савез.

Извор: Др Драгомир С. Стевановић, "Сура слобода", друго допуњено издање, ЦЕМ д.о.о. Ужице, Удружење "Драгачево-Јован Бојовић", Ивањица 2021, стр. 152
Одговори

(09-11-2022, 06:06 PM)Mitic Пише:  Да, узео сам књигу да се подсетим. И то би требало да је напад Стевана Чоловића на жандармеријску станицу у Ариљу. Убијена су четири жандарма.

Чоловић је ликвидирао заробљене жандарме (три ликвиидирана, четврти лежао на путу). Али се каже да се ликвидација жандарма десила месец дана после напада Хитлера на Совјетски савез.

Извор: Др Драгомир С. Стевановић, "Сура слобода", друго допуњено издање, ЦЕМ д.о.о. Ужице, Удружење "Драгачево-Јован Бојовић",  стр. 152

Одлично Митићу, али грађански рат је знатно раније почео убиством на другој локацији. 

ПС. "Рујна слобода"  Јок

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Април 1941. у Крагујевцу.

Питомац из Дљина, запослен у војној индустрији у Крагујевцу, потоњи првоборац и високи функционер, дошао је из Крагујевца априла 1941. и хвалио се у свом селу: "Ала смо их пококали у Крагујевцу".

Од метка у леђа страдала су тројица припадника краљевске коњице из Драгачева и Ужица: Драгољуб (Милинков) Милутиновић из Живице, Обрад Достанић из Турице и Цале Петаковић, ужички хотелијер.

Извор: Славко С. Маслар / Здравко С. Маслар, "Рујна слобода", Удружење "Драгачево-Јован Бојовић", Београд 2021, стр. 123-124
Одговори

Браво Митићу људино! То се догодило само 5 дана после напада Хитлерове Немачке тј. 11. априла 1941. И мислим да се може узети тај датум као почетак грађанског рата без обзира на каснију сарадњу са комунистима и стање у народу.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Да, да. То сам испустио да напишем, али си ме подсетио, Шуми.

Датум је 11. април 1941. године.

Апсолвирали смо да су комунисти први пуцали и започели грађански рат.

А може се рећи да су комунисти и декларативно објавили грађански рат Краљевини и војсци. То сам цитирао Девића који је рекао да се КПЈ помиње у званичним бугарским актима као "партија грађанског рата".
Одговори

"U oduševljenju zbog sloma države koju su toliko mrzeli, komunisti se nisu
ustručavali da pucaju u leđa jugoslovenskim vojnicima. Tako su u Kragujevcu
11. aprila 1941, dok su nemačke trupe nadirale prema gradu, sa krova kafane
„Šumadija“ pucali u kolonu vojnika koja se povlačila prema Gimnaziji. Ubili
su sina Bože Pešića iz obližnjeg sela Cerovac. Kafana „Šumadija“ je slovila
kao poznato stecište komunista, jer su oba gazdina sina, Živa i Mika Đorđević,
bili poznati „partijci“."

Извор: Милослав Самарџић, "Истина о Титовим партизанима", Copyright 2013 Miloslav Samardžić, Copyright za digitalno srpsko izdanje 2013 NIP Pogledi & Agencija TEA BOOKS, стр. 42
Одговори

Значи четворо њих су ликвидирали комунисти тог 11. априла.

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

Који српски писац је покушао да изврши самоубиство зато што није добио НИН-ову годишњу награду за књижевност?
Одговори

Можда Добрило Ненадић? Увек је било контроверзи око те награде.Прва се није ни доделила 1959 иако је било писаца који су били у првом плану за добијање награде, о каснијим годинама да и не говорим.Ове године имамо да је председник жирија Теофил Панчић.

Остао сам војник убеђен да народ треба да да реч на крају. Убеђен сам да сам био на правом путу. - Генерал Дража Михаиловић
Одговори

(10-11-2022, 12:26 PM)sagus Пише:  Можда Добрило Ненадић? Увек је било контроверзи око те награде.Прва се није ни доделила 1959 иако је било писаца који су били у првом плану за добијање награде, о каснијим годинама да и не говорим.Ове године имамо да је председник жирија Теофил Панчић.

Тако је. Одговор је - Добрило Ненадић.
Хтео је да скочи са спрата своје куће на главу. Спасио га је комшија Миленко....
Али, да не причам детаље.
Ово је прво од три питања у вези Добрила Ненадића.
Одговори

Који роман Добрила Ненадића је био у ужем избору и фаворит за НИН-ову годишњу награду за књижевност?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 34 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним