Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ајде поручниче, буди озбиљан. Ово је озбиљна серија питања, а последње питање је у ствари најбоље, не можеш замислити како ће бити лепо питање...
Дакле кнез Михаило је први ковао српски новац, 1868, кованице су се звале ''пара'', односно ''паре''. Пет пара итд. Биле су са његовим ликом. Појавиле су се после његове смрти.
А ко и када је, дакле после тога, увео папирни нвоац и како се он звао?
Добро, звао се динар, то није неко питање, али ко и када?
Одговори

Не шалим се без разлога, и на твој, него сопствени рачун. Наиме, ова питања сам постављао пре 300 страница.
Зашто?
Зато што је питање самосталног ковања новца у средњем веку био симбол остваривања самосталности и независности, темеља српске државности.
У новом добу, појава нарочито папирног новца указује да неко са стране дозвољава Србима да имају аутономност.
Дакле, све те " битне одлике" српске државности догађају се у сенци Берлинског конгреса, а нарочито Тајне конвенције између Аустроугарске и краља Милана. У том светлу је стигла и дозвола за оснивање Привилеговане народне банке Србије, која је одлучила да штампа папирни новац. Прва новчаница била је у апоену од 100 динара и штампана је у Белгији. Штампана је 1884. године и била у оптицају чак до 1921. године. После те, следе новчанице у апоену од 50 динара и редом друге....
Новчанице су израђене висококвалитетно и тешко је било да се фалсификују.
Одговори

Забораво нсам на то, а и како не бих, кад је било пре 300 страна.
Тако да прескачем следеће питање, где кје новац штампан. Дакле, у Белгији, Аустрији, Француској и Енглеској. А од 1929. у Београду.
Претпоследње питање:
- До када је динар био конвертибилан?
Ајде уједно и последње: Од када до када је динар био конвертибилан?
Не рачунајући наравно период турске окупације, нити уопште периоде кад није било динара.
Одговори

До 1945. године је динар био конвертибилан.

А и у Првом светском рату је био стабилан, мислим да то може и на Интернету да се нађе
Одговори

Тако је. Динар је био конвертибилан и током Другог светског рата. Обично се говори о недићевским динарима, који наравно нису били конвертибилни, јер то и није била држава већ окупациона зона. Али динар Краљевине био је конвертибилан до краја. Дакле, када се саберу сви периоди, динар је био конвертибилан око 400 година. Наравно, у средњем веку се није користио тај термин, али то је то.
Другачије речено, динар је био конвертибилан од 1230. до 1945. године.
Па сад комунисти нек се замисле ко су и шта су. Наравно, ово је речено чисто реторички, ако и виде ово, они ће покушавати да релативизују, оспоравају у смислу није 400 него 398, било је то друго време, и сл.
Одговори

Него не одговористе на оно ко је све по новинама 1978. године пљувао Антонија Ђурића поводом изласка књиге "Солунци говоре"? Ко је подржао његово хапшење, био против "буђења српског национализма", итд, да би се после 12 година сви ти расули по разним "демократским странкама"...
Причао ми то Антоније пре неки дан.
Одговори

(01-11-2018, 12:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  Него не одговористе на оно ко је све по новинама 1978. године пљувао Антонија Ђурића поводом изласка књиге "Солунци говоре"? Ко је подржао његово хапшење, био против "буђења српског национализма", итд, да би се после 12 година сви ти расули по разним "демократским странкама"...
Причао ми то Антоније пре неки дан.

Вук Драшковић?
Одговори

Зоран Ђинђић, Весна Пешић, Драгољуб Мићуновић, Вук Драшковић, Жарко Кораћ итд. А можда је и Шешељ учествовао у томе
Одговори

(01-11-2018, 12:58 PM)Милослав Самарџић Пише:  Него не одговористе на оно ко је све по новинама 1978. године пљувао Антонија Ђурића поводом изласка књиге "Солунци говоре"? Ко је подржао његово хапшење, био против "буђења српског национализма", итд, да би се после 12 година сви ти расули по разним "демократским странкама"...
Причао ми то Антоније пре неки дан.

Коста Чавошки.
Још ви млађи ништа не знате.
Одговори

Тако је, поручниче! Да су ови млађи набрајали, не би се сетили никад.
Коста Чавошки, тако ми је рекао Антоније Ђурић. Питао сам га за друга имена, он каже, узми новине из октобра 1978, нарочито Експрес политику, па читај, има колико хоћеш.
Одговори

И мени је то давно причао. Уосталом, да је био Вук Драшковић не би, ваљда, Антоније Ђурић са њим десетак година касније основао СНО, па СПО.
Отишао би Антоније у демократе. КидањеКидањеКидање
Одговори

Надам се да смо и ми, а и они пре нас, утврдили да су Срби много пострадали у Другом светском рату, а над делом нашег народа је извршен и геноцид.
Међутим, нису сви Срби исто, па чак ни слично страдали. Имамо случајева да су читаве породице нестале, а има и да нико није страдао.
Питање :
Која српска фамилија је имала највише својих погинулих припадника у Другом светском рату?
Одговори

(02-11-2018, 12:46 AM)Бенито Пише:  Надам се да смо и ми, а и они пре нас, утврдили да су Срби много пострадали у Другом светском рату, а над делом нашег народа је извршен и геноцид.
Међутим, нису сви Срби исто, па чак ни слично страдали. Имамо случајева да су читаве породице нестале, а има и да нико није страдао.
Питање :
Која српска фамилија је имала највише својих погинулих припадника у Другом светском рату?

Јеси код Крсмановића ово нашао?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Не, нисам ни ја сигуран у одговор.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Gapon, 6 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним