Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Добро си прочитао, моја је грешка што читав тај период 1839-1842 сматрам једном Вучићевом буном. И Слободан Јовановић и Михаило Гавриловић, а и остали историчари то дефинишу као две буне, или два државна удара.
Дакле, да коначно резимирамо, за 72 године било је 10 буна против власти Обреновића.
Одговори

(28-11-2018, 12:53 AM)Mitic

Карађорђевићи су владали 67 година. А што се тиче буна, не знам како да дефинишем. Против Карађорђа су се били побунили кнез Теодосије, Миленко Стојковић и Петар Добрњац (ова последња су се заједно побунили).

А на краља Александра Карађорђевића су извршена 3 или 4 атентата.
[/quote' Пише:  
Тачно је да су владали 67 година, 25 у 19 веку, и 42 у 20 веку. Са тим што је код њих ситуација мало компликованија. Седам од тих 67 година нису владали самом територијом Србије.
Е, сад , најкомпликованије је питање побуна против њихове владавине у заједничкој држави. Пробај то да рашчивијаш.

[quote='Mitic' pid='104964' dateline='1543359212']
На неки начин, Тома је сменио и кнеза Милоша 1839. године. Негде сам био читао да је Тома фактички извршио два државна удара: један против кнеза Милоша, а други против кнеза Михаила.

Карађорђевићи су владали 67 година. А што се тиче буна, не знам како да дефинишем. Против Карађорђа су се били побунили кнез Теодосије, Миленко Стојковић и Петар Добрњац (ова последња су се заједно побунили).

А на краља Александра Карађорђевића су извршена 3 или 4 атентата.
Тачно је да су владали 67 година, 25 у 19 веку, и 42 у 20 веку. Али, седам година нису управљали самом територијом државе, иако су владали државом. По овоме, нема им пандана у нашој, а вероватно ни у европској историји.
Али, за побуне мораш мало боље да рашчивијаш.

Одговори

Тако је, владали су 67 година- 25 у 19 веку и 42 у 20 веку. Седам година владавине нису управљали државом, и то је јединствен случај не само у српској историји, него и шире.
Али, за побуне мораш мало боље размислити.
Одговори

Године 1911. званично је формирана организација "Уједињење или смрт", познатија као "Црна рука". Драгутин Димитријевић Апис неформални вођ ове организације је у то време био начелник штаба једне јединице српске војске, Која јединица је у питању, који официр му је био директно претпостављени, односно ко је био командант ове јединице?
Одговори

Колико је мени познато био је НШ Ужичке војске. Е сад, нисам сигуран да ли је она постајала тада. Ако јесте онда je ген. Милош Божановић.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Постојала је, реформу војске на армијске и дивизијске области извршио је начелник ђенералштаба , ђенерал Радомир Путник 1909. године.

Није Милош Божановић тада био командант.

(28-11-2018, 12:53 AM)Mitic Пише:  На неки начин, Тома је сменио и кнеза Милоша 1839. године. Негде сам био читао да је Тома фактички извршио два државна удара: један против кнеза Милоша, а други против кнеза Михаила.

Карађорђевићи су владали 67 година. А што се тиче буна, не знам како да дефинишем. Против Карађорђа су се били побунили кнез Теодосије, Миленко Стојковић и Петар Добрњац (ова последња су се заједно побунили).

А на краља Александра Карађорђевића су извршена 3 или 4 атентата.
Две побуне у време Карађорђа, односно аттентат кнеза Теодосија и ово са Родофиникином и двојицом војвода.
Две буне у време кнеза Александра: Катанска буна и Тенкина завера.
У време краља Петра, можда једино афера из 1914. године, када су скрајнути црнорукци, а краљ абдицирао.
У време краља Александра: Солунска афера, неколико комунистичких и усташких покушаја атентата, убиство у Марсеју.
У време кнеза Павла: Конкордатска криза ( мада се тешко може назвати буном, јер није имала намеру за сменом Намесника) и пуч од 27. марта.
У време краља Петра Другог: е, ово је право питање???? Шта је српска побуна против краља Петра Другог? Све , сем комунистичког устанка, не може се назвати побуном.
Одговори

(28-11-2018, 06:15 PM)Перун Пише:  Колико је мени познато био је НШ Ужичке војске. Е сад, нисам сигуран да ли је она постајала тада. Ако јесте онда je ген. Милош Божановић.
Није Божановић и није та јединица.
Ово је много позната историјска личност, више пута смо је помињали у квизу. Апис му је пар година касније замерио...
Одговори

Кад поставиш- ти га поставиш.
Једино што ми пада на памет је да је био помоћник или начелник штаба код Милана Ж Миловановића, команданта Обавештајног одељења.
Или, начелник штаба при Коњичкој дивизији, којом је командовао Петар Бојовић у том периоду ( 1908-1911).
Одговори

Тако је, начелник штаба Коњичке дивизије код (тадашњег) пуковника Петра Бојовића. Може даље...
Одговори

Даклем, знаш шта , Вукашине? Ово је било на чист осећај. Где си нашао то?
Одговори

Државни календар Краљевине Србије за 1911. годину, има јако интересантних података...
Одговори

Ајде и треће:
Да не питам колико година су владали комунисти, да не би улазили у семантичке и теоријске расправе. Нека буде до 9. децембра 1990. године, када су, ако се добро сећам, одржали први парламентарни избори после 1938. године, и тако ,макар формално, означили крај једнопартијске државе.
Дакле,
колико је побуна било против владавине комуниста за тих 45 година?
Одговори

Да поменем све што може да се сведе под буну: Информбиро, Цазинска буна, Брионски пленум, студентске демонстрације 1968., маспок, чистка либерала итд.
Одговори

Овде причамо, пре свега, о Србима.
Информбиро није побуна , него титоистичко- лењинистичко- троцистичко чишћење евентуалне опозиције. Брионски пленум такође. Ово остало нису Срби.
Једина права побуна била је 1968.
Закључак је да смо у време Обреновића имали побуне на сваких седам и по година, код Карађорђевића отприлике исто... На страну ко је и из ког разлога финансирао или подупирао те побуне.
За 45 година комуниста, Срби су се побунили само једном и то су тражили више комунизма.
Над овом чињеницом морамо се озбиљно запитати : Ко смо ми данас?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 21 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним