Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Ајде једно питање у вези мојих опсервација у вези тактике ратовања 1999. године против Арнаута.
Био је четник и вођа комита у време аустроугаске окупације. За време Априлског рата, по унапред направљеном плану, упао је са својим четницима дубоко у позадину италијанске војске у Албанији, и направио дар-мар, што је војсци омогућило да напредује према Скадру. По " капитулацији" једва је успео да се извуче са тог терена. Био је деда једног вође Срба.
Ко је у питању?
Одговори

Ево једно за занимацију:

Како све звала прва српска лађа (уједно и ратни брод са 18 топова) саграђена након устанака, односно половином 19. века? Ко су њени конструктори?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

(11-04-2019, 02:10 AM)Бенито Пише:  Ајде једно питање у вези мојих опсервација у вези тактике ратовања 1999. године против Арнаута.
Био је четник и вођа комита у време аустроугаске окупације. За време Априлског рата, по унапред направљеном плану, упао је са својим четницима дубоко у позадину италијанске војске у Албанији, и направио дар-мар, што је војсци омогућило да напредује према Скадру. По " капитулацији" једва је успео да се извуче са тог терена. Био је деда једног вође Срба.
Ко је у питању?

Једино ми на памет пада Милинко Влаховић. Он је био отац Вељка Влаховића и вероватно деда овом Влаховићу што је био министар у некој од досманлијских влада. Е сад ако је министар вођа Срба, онда је то мој одговор. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Ма јок.
Овај унук о коме причамо, баш је био владар.
Одговори

(11-04-2019, 11:14 AM)Бенито Пише:  Ма јок.
Овај унук о коме причамо, баш је био владар.

Да није Спасоје Тадић, деда Бориса Тадића
Одговори

(11-04-2019, 02:41 PM)Mitic Пише:  
(11-04-2019, 11:14 AM)Бенито Пише:  Ма јок.
Овај унук о коме причамо, баш је био владар.

Да није Спасоје Тадић, деда Бориса Тадића
Тако је. Његова три синовца су постали партизани лета 41. Један је био командант партизанске чете која је напала на Фочу. Тог су позвали на одговорност што није прво убио стрица, да би дао пример своје верности. Он им је рекао да не може да убије оног који га је школовао и кога воли више од рођеног оца. Док је био у партизанском затвору, дошла су му двојица браће, један рођени и други од стрица, да питају зашто је ухапшен. Ухапшени су и они. Судили су им: Сава Ковачевић, Радоје Дакић звани Брко и Милован Ђилас. По сопственом признању, пресудну реч дао је Ђилас. Сва тројица су стрељани као колаборационисти и петоколонаши.
После овога, Љубомир Тадић се пријавио у партизане, да не буде цела фамилија оптужена за издају. Имао је свега 17 година. После рата, Милован Ђилас, који му је на правди Бога, убио рођеног брата од 24 године, и двојицу од стрица, старости 28 и 19 година, постао му је близак пријатељ. Додуше, тада је Ђилас већ био покајник, али " чудни су путеви Господњи". У сваком случају, без овог контакта, тешко да би Борис Тадић икада био у прилици да буде председник Србије.
Ето шта се догодило за неких мало више од 60 година, са једном јуначком и часном српском фамилијом.
Може даље, Митићу.
Одговори

Ај прво да одговоримо на Перуново питање о српским лађама. А хтео сам да пренесем текст о томе како партизан пише о четничким судовима. То је узето из књиге "Сјећања" аутора Љубомира Косовца

"“Био сам у овом затвору у најкритичнијем периоду када је националистичка репресија била најјача. Према мом сазнању, нико од партизана заробљених од националиста није стријељан без суда, односно пресуде Националног војног суда у Никшићу.
Сваки окривљени затвореник саслушаван је од исљедника дипломираних правника, који су прикупљали доказе и тек су онда окривљени извођени на суд. Суђење је било јавно. Сваки окривљени имао је браниоца по службеној дужности. Никшићки војни национални суд донио је двије групне смртне пресуде. У првој групи осудених на смрт био је и Љубо Чупић, а друга група, са Шпиром Мићуновићем на челу, успјела је да побјегне из затвора. Друге смртне пресуде овог суда нијесу ми познате, а мислим да их није ни било.”

Свом случају говори овако:
“Исљедници, а било их је пуно, обављали су свој посао професионално. Саслушавала су ме три исљедника и никада нијесу врсили пресију на мене да потписем записник без моје сагласности. Једино сам имао сукоб с исљедником Војом Бошковићем, човјеком доста грубим у комуницирању, али у суштини добрим. Био је убијеђен да сам убица и да се докуменат који то потврђује са потписом Саве Ковачевића односи на мене. Записник је ипак написан како сам ја захтијевао. Касније је Војо Бошковић пришао партизанима и 1945. био је мајор партизански – пошто су му признали чин резервног официра бивше војске.”

Љубомир Косовић је ослобођен оптужбе када се код исљедника јавила се непозвана изузетна госпођа Сења Вукотић Бошковић, жена југословенског дипломате Бошковића, која је била сестра супруге Муја Сочице, бана Зетске бановине.

Она је, наиме, добровољно радила у партизанској болници на Горанско, иако јој је комунистичка идеологија била страна. Сења је Љубомира Косовића заиста превијала у тој болници, и потврдила да је 25. маја 1942.г. он као партизански рањеник био на Горанском.

Послије тог свједочења, крајем 1942. године, Косовић је ослобођен из затвора. Утврдило се да постоји још један Љубомир Косовић, из Херцег Новог, који је учествовао у поменутој ликвидацији на Грахову. "

Цео текст се може видети на следећем линку

https://www.in4s.net/cetnicki-partizansk...ija-tadic/

(11-04-2019, 09:15 AM)Перун Пише:  Ево једно за занимацију:

Како све звала прва српска лађа (уједно и ратни брод са 18 топова) саграђена након устанака, односно половином 19. века? Ко су њени конструктори?

Можда је у питању нека јача верзија шајке
Одговори

Лађа Кнез Михајло, уједно и први српски ратни брод саграђена 1842. год.

"Ово, истина, није прва морска лађа која је од дрвета из српских шума начињена, али је она прва од нашег дрвета начињена која ћe са српским барјаком по мору путовати".

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Отац му је чувени српски композитор, а деда чувени српски сликар, а он је отац српске и југословенске токсикологије. Био је професор и декан Фармацеутског факултета у Београду.

О коме се ради?
Одговори

(11-04-2019, 09:21 PM)Mitic Пише:  Отац му је чувени српски композитор, а деда чувени српски сликар, а он је отац српске и југословенске токсикологије. Био је професор и декан Фармацеутског факултета у Београду.

О коме се ради?

У питању је др Момчило Ст. Мокрањац. Отац му је био Стеван Стојановић Мокрањац, а деда је Урош Предић.

Видео сам да треба да почне изложба у његову част. Ево линкова о Мокрањцу

http://www.ph.bg.ac.rs/files/Katedre/%D0...ranjac.pdf

https://www.nedeljnik.rs/iver-je-pao-dal...ikologije/
Одговори

Зашто је караула Кошаре саграђена баш на оном месту? Дакле нетипично за карауле, као лака мета.
Одговори

Ајде да сазнамо.
Одговори

Има ли везе са четницима пре ПСР?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Комунисти су хтели да покажу Албанцима да имају боље карауле, лепо озидане, да ЈНА има кожне чизме (Албанци су носили гумене), да има боље униформе и оружје итд. Зато су направили једну караулу која се одлично види са албанске стране.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 33 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним