Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(17-06-2019, 10:45 AM)Mitic Пише:  Белгијски официри дошли су у посету како би одали почаст једном владару. Они ће, на гроб овог владара, положити гвоздени венац који је саливен од метала скупљеног на белгијском фронту.

Који наш владар је у питању?
Краљ Петар први Карађорђевић.
Одговори

Извињавам се, нисам видео претходно постављено питање.
Одговори

(17-06-2019, 03:10 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(16-06-2019, 11:08 PM)Бенито Пише:  Што се тиче становника републике Турске који су пореклом Срби, мислим да је тешко одредити колики је њихов број.

Ту се слажем. Не знам да ли идеш у Турску с времена на време али је приметан већи број,по изгледу бих рекао, ових наших.Интересантно је да су доста присутни у безбедносним структурама. То се најбоље види када идеш улицама Истанбула и видиш да сваки други носи воки токи или неки сличан уређај за везу. Већина тих изгледа управо као да је са ових простора, што би се рекло физички личе на нас.

Ајде пошто нисте постављали питања, да испишем ја један триптих па кад стигнете одговорите. Касније би могли да пређемо на старе београдске кафане. Слабо обрађена тема, тек онако површно.

-Када кажемо мост који спаја и убија,на који мислимо ?

-Једна чесма у Србији носи име Клеопатрина чесма. Која је Клеопатра у питању и где се чесма налази?

-Шта је то на једном брду у Србији нађено 1999. године зашта не може да се утврди ни да ли је овоземаљског порекла нити да ли је стигло из космоса нити било шта друго.Једино што су успесли да претпоставе је да тај предмет води порекло од 14. века п.н.е.?
1. Мост Краља Петра и краља Александра Карађорђевића- или данас Бранков мост
2. Принцеза Клеопатра, кћерка кнеза Александра Карађорђевића и кнегиње Персиде. Клеопатра је умрла изузетно млада. Кнез Александар Карађорђевић је у спомен на њу подигао спомен-чесму у порти цркве у Неменикућама испод Космаја.
3. Немам појма
Одговори

(17-06-2019, 03:27 PM)Бенито Пише:  1. Мост Краља Петра и краља Александра Карађорђевића- или данас Бранков мост
2. Принцеза Клеопатра, кћерка кнеза Александра Карађорђевића и кнегиње Персиде. Клеопатра је умрла изузетно млада. Кнез Александар Карађорђевић је у спомен на њу подигао спомен-чесму у порти цркве у Неменикућама испод Космаја.
3. Немам појма

1.Стари железнички мост на Сави. Рушен четири пута. Једном се, у току априлског рата, срушио на брод "Танаско Рајић" где је од 110 морнара једва 15 извукло живу главу.Данас је нешто мањи него раније,дугачак је 350 а висок 12 метара.

2. Да. И њој је написао ону песму коју су неки покушали да импутирају како је писао некој својој рођаци, а није,већ Клеопатри Карађорђевић.

Што се боре мисли моје
Искуство ми ћутат` вели,
Беж`те сада ви обоје
Нек ми срце говори.

Први поглед ока твога
сјајном сунцу подобан
пленио је срце моје,
учинио робом га.

Да те љубим, ах, једина
целом свету казаћу,
сам` од тебе, ах, премила,
ову тајну сакрићу.


3.Гвоздена игла од 60 центиметара. На брду Хисар изнад Лесковца.Сачињена од чистог нерђајућег гвожђа,сматра се својеврсним чудом јер савремена металургија још увек није достигла тај ниво да би могла да направи неки такав предмет.Утвршено је да је чистија и од америчког еталона гвожђа које је најчистије на свету.Научници су сигурни само у то да није метеоритског порекла а још мање да је природног порекла јер гвожђе такве чистоће не постоји.
Одговори

(17-06-2019, 03:10 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(16-06-2019, 11:08 PM)Бенито Пише:  Што се тиче становника републике Турске који су пореклом Срби, мислим да је тешко одредити колики је њихов број.

Ту се слажем. Не знам да ли идеш у Турску с времена на време али је приметан већи број,по изгледу бих рекао, ових наших.Интересантно је да су доста присутни у безбедносним структурама. То се најбоље види када идеш улицама Истанбула и видиш да сваки други носи воки токи или неки сличан уређај за везу. Већина тих изгледа управо као да је са ових простора, што би се рекло физички личе на нас.

Ајде пошто нисте постављали питања, да испишем ја један триптих па кад стигнете одговорите. Касније би могли да пређемо на старе београдске кафане. Слабо обрађена тема, тек онако површно.

-Када кажемо мост који спаја и убија,на који мислимо ?

-Једна чесма у Србији носи име Клеопатрина чесма. Која је Клеопатра у питању и где се чесма налази?

-Шта је то на једном брду у Србији нађено 1999. године зашта не може да се утврди ни да ли је овоземаљског порекла нити да ли је стигло из космоса нити било шта друго.Једино што су успесли да претпоставе је да тај предмет води порекло од 14. века п.н.е.?

Можда је одговор на треће питање: гвоздена игла откривена на брду Хисар код Лесковца

https://www.dw.com/sr/arhelo%C5%A1ko-otk.../a-2663088



(17-06-2019, 03:21 PM)Бенито Пише:  
(17-06-2019, 10:45 AM)Mitic Пише:  Белгијски официри дошли су у посету како би одали почаст једном владару. Они ће, на гроб овог владара, положити гвоздени венац који је саливен од метала скупљеног на белгијском фронту.

Који наш владар је у питању?
Краљ Петар први Карађорђевић.

Краљ Александар Карађорђевић је добио почаст од белгијских официра. Погледати следећи линк, стр 4.

"Белгијски ратници донели су на гроб Краља Александра венац изливен од гвожђа са фронта

http://www.digitalna.nb.rs/wb/NBS/novine...3/mode/1up
Одговори

(17-06-2019, 03:44 PM)Mitic Пише:  Можда је одговор на треће питање: гвоздена игла откривена на брду Хисар код Лесковца

https://www.dw.com/sr/arhelo%C5%A1ko-otk.../a-2663088

Јесте Митке, али већ одговорисмо, у секунд се мимоиђосмо. Smile

Ајде даље терајте. А ја ћу ових дана да припремим пар триптиха о старим београдским кафанама да видимо какав је овај наш мајор кога зову поручник, по том питању. Smile
Одговори

(17-06-2019, 03:43 PM)ЈВуО-КГ Пише:  
(17-06-2019, 03:27 PM)Бенито Пише:  1. Мост Краља Петра и краља Александра Карађорђевића- или данас Бранков мост
2. Принцеза Клеопатра, кћерка кнеза Александра Карађорђевића и кнегиње Персиде. Клеопатра је умрла изузетно млада. Кнез Александар Карађорђевић је у спомен на њу подигао спомен-чесму у порти цркве у Неменикућама испод Космаја.
3. Немам појма

1.Стари железнички мост на Сави. Рушен четири пута. Једном се, у току априлског рата, срушио на брод "Танаско Рајић" где је од 110 морнара једва 15 извукло живу главу.Данас је нешто мањи него раније,дугачак је 350 а висок 12 метара.

2. Да. И њој је написао ону песму коју су неки покушали да импутирају како је писао некој својој рођаци, а није,већ Клеопатри Карађорђевић.

Што се боре мисли моје
Искуство ми ћутат` вели,
Беж`те сада ви обоје
Нек ми срце говори.

Први поглед ока твога
сјајном сунцу подобан
пленио је срце моје,
учинио робом га.

Да те љубим, ах, једина
целом свету казаћу,
сам` од тебе, ах, премила,
ову тајну сакрићу.


3.Гвоздена игла од 60 центиметара. На брду Хисар изнад Лесковца.Сачињена од чистог нерђајућег гвожђа,сматра се својеврсним чудом јер савремена металургија још увек није достигла тај ниво да би могла да направи неки такав предмет.Утвршено је да је чистија и од америчког еталона гвожђа које је најчистије на свету.Научници су сигурни само у то да није метеоритског порекла а још мање да је природног порекла јер гвожђе такве чистоће не постоји.
Зар није ову песму написао кнез Михаило?
Одговори

У новембру ће бити тачно 30 година од како смо на насловној страни ''Погледа'' објавили немачку потерниицу за Дражом - први пут. Тим поводом, неколико питања о ''Погледима''.
- Који од истакнутих политичара из 1990-тих, а и касније, никада није хтео да да интервју за ''Погледе'' и зашто?
Одговори

(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  Па, где си Бранке, нема те једно 500 страна.

Кућа - посо - посо -кућа . . . КрезаКрезаКреза

(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  Ајде, неки закључак после ове карте.

Војводство је било чисто замазивање очију Србима за услуге током револуције . . . Са једне стране су Аустријанци тиме Мађарима набили прст у око,а са друге умирили Србе са "самоуправом" . . .

Колико је то била "Српска Војводина" најбоље доказује то што у њу нису ушле територије Војне границе настањене Србима па су Срби у њој постали проста већина тек кад је укинута,а успут буквално све највише функције водили Аустријанци . . .

(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  2. Принцеза Клеопатра, кћерка кнеза Александра Карађорђевића и кнегиње Персиде. Клеопатра је умрла изузетно млада. Кнез Александар Карађорђевић је у спомен на њу подигао спомен-чесму у порти цркве у Неменикућама испод Космаја.

Иначе за воду са чесме кажу да је лековита . . . мада сумњам да би се комшије повише чесме сложили са тим . . . Јок

Иначе,кад смо већ код Војводине из тог периода . . . пре неколико дана је био јубилеј,пре 170 година десио се један врло битан догађај за историју(а може се рећи и његов даљи развој) једног града у Војводини . . . Шта се збило и који је град у питању?

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(17-06-2019, 05:55 PM)Милослав Самарџић Пише:  Зар није ову песму написао кнез Михаило?

Јесте.Него смо сви изгледали мислили исто па нико није написао ништа. Он је требао да се жени њоме, био је заљубљен у њу.За тај брак нису хтели да чују нигде и њу удају за неког са којим није била сретна и умрла је у двадестој години,неки кажу од туге за Кнез Михаилом.Што је и могуће.
Одговори

(17-06-2019, 06:28 PM)Бранке Пише:  
(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  Па, где си Бранке, нема те једно 500 страна.

Кућа - посо - посо -кућа . . . КрезаКрезаКреза

(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  Ајде, неки закључак после ове карте.

Војводство је било чисто замазивање очију Србима за услуге током револуције . . . Са једне стране су Аустријанци тиме Мађарима набили прст у око,а са друге умирили Србе са "самоуправом" . . .

Колико је то била "Српска Војводина" најбоље доказује то што у њу нису ушле територије Војне границе настањене Србима па су Срби у њој постали проста већина тек кад је укинута,а успут буквално све највише функције водили Аустријанци . . .

(16-06-2019, 06:58 PM)Бенито Пише:  2. Принцеза Клеопатра, кћерка кнеза Александра Карађорђевића и кнегиње Персиде. Клеопатра је умрла изузетно млада. Кнез Александар Карађорђевић је у спомен на њу подигао спомен-чесму у порти цркве у Неменикућама испод Космаја.

Иначе за воду са чесме кажу да је лековита . . . мада сумњам да би се комшије повише чесме сложили са тим . . . Јок

Иначе,кад смо већ код Војводине из тог периода . . . пре неколико дана је био јубилеј,пре 170 година десио се један врло битан догађај за историју(а може се рећи и његов даљи развој) једног града у Војводини . . . Шта се збило и који је град у питању?
Мађарска револуционарна војска је бомбардовала Нови Сад плотунима из топова са Петроварадинске тврђаве. Том приликом спаљен је већи део Новог Сада, а оно становништво које није погинуло се иселило.
Одговори

(17-06-2019, 07:19 PM)Бенито Пише:  Мађарска револуционарна војска је бомбардовала Нови Сад плотунима из топова са Петроварадинске тврђаве. Том приликом спаљен је већи део Новог Сада, а оно становништво које није погинуло се иселило.

Тачно,а што се тиче развоја . . . тек после тог догађаја Нови Сад при обнови добија изглед средњеевропске вароши . . . До тад је више личио нa турску касабу . . .


''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(17-06-2019, 06:16 PM)Милослав Самарџић Пише:  У новембру ће бити тачно 30 година од како смо на насловној страни ''Погледа'' објавили немачку потерниицу за Дражом - први пут. Тим поводом, неколико питања о ''Погледима''.
- Који од истакнутих политичара из 1990-тих, а и касније, никада није хтео да да интервју за ''Погледе'' и зашто?
Ивица Дачић. Smile
Одговори

Нисмо ни тражили интервјуе од формалних комуниста. Били смо опозициони часопис. Дакле, неко од опозиционих лидера је у питању.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 25 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним