Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Види мене... Наравно, у Брајићима прва генерација.
Одговори

Не знам да ли смо је помињали, а био би ред.
Отац јој је био велики српски јунак и тако и запамћен. Очух јој је био велики српски војсковођа. Свекар јој је био познати официр и друг са Академије њеног оца. Муж јој је био изузетно популарни и "високо котирани" српски официр. Родила му је четири сина. Сва четворица завршили су Војну Академију, а двојица од њих су погинули у Првом светском рату.
Умрла је у Београду у дубокој старости, после свих ратова.
Како се звала ова жена?
Одговори

Јелена Илић удата Мишковић, кћер мајора Михаила Илића, иначе мог земљака, Јагодинца. Smile
Одговори

Тако је, Лаве.
Можете наставити са питањима, доста вас је дужно питање.
Одговори

(23-12-2019, 12:58 PM)Mitic Пише:  
(23-12-2019, 12:36 PM)Vlad Alekš Пише:  Ево једног трик питања за Драгишу Васића. Smile
Ко је био кум Драгише Васића?

Јел беше Мирослав Крлежа?

Не знам, можда и јесте био. А објасни мало детаљније - шта значи да му је Крлежа био кум?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

То да су Драгиша Васић и Крлежа били кумови, први пут сам чуо у емисији на РТС-у. Ево те емисије (учествује и гдин Милослав)

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rt...n-kum.html


Морам опет да погледам ову емисију да бих се сетио какво их је то кумство везало. Можда су кумови у смислу да су били добри пријатељи. Знам да су заједно сарађивали у једном часопису


А Бенито сигурно зна какво их је пријатељство везало, може он да одговори
Одговори

(24-12-2019, 09:34 AM)Mitic Пише:  То да су Драгиша Васић и Крлежа били кумови, први пут сам чуо у емисији на РТС-у. Ево те емисије (учествује и гдин Милослав)

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/rt...n-kum.html


Морам опет да погледам ову емисију да бих се сетио какво их је то кумство везало. Можда су кумови у смислу да су били добри пријатељи. Знам да су заједно сарађивали у једном часопису


А Бенито сигурно зна какво их је пријатељство везало, може он да одговори

Ти си кум у 2 случаја: венчани кум у Цркви и ако некога крстиш.

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Знам ја које врсте кумства постоје, није то проблем Smile

Али, не знам по ком основу су Драгиша Васић и Крлежа били кумови. Један православац, други католик.

Још нисам стигао да поново одгледам ону емисију. Одавно сам гледао ту емисију о Драгиши Васићу.

Свештеник крсти човека или дете, а кум крсти у смислу да изабере име. Сад мало филозофирам Smile
Одговори

(24-12-2019, 03:07 PM)Mitic Пише:  Знам ја које врсте кумства постоје, није то проблем Smile

Али, не знам по ком основу су Драгиша Васић и Крлежа били кумови. Један православац, други католик.

Још нисам стигао да поново одгледам ону емисију. Одавно сам гледао ту емисију о Драгиши Васићу.

Свештеник крсти човека или дете, а кум крсти у смислу да изабере име. Сад мало филозофирам Smile

Да, да, нисам се лепо изразио. Можеш бити венчани и крштени кум. Какав кум је Мирослав био Драгиши? Smile
Ако неко зна - зна, ако не - идемо даље. Ја не знам. Smile

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

У оној емисији на РТС-у која говори о Драгиши Васићу, само је успут поменуто да му је Крлежа био кум. У ствари, поменуто је два-три пута и ништа више преко тога.

Можемо да наставимо даље са питањима. А кад буде био слободан, Бенито може да каже о кумству Драгише Васића и Крлеже
Одговори

Васић је кумовао Мирославу и Бели Крлежи. Нема везе са римокатоличком црквом, јер је Крлежа био аустромарксиста, а и Бела није била Хрватица.
Одговори

(25-12-2019, 11:32 AM)Бенито Пише:  Васић је кумовао Мирославу и Бели Крлежи. Нема везе са римокатоличком црквом, јер је Крлежа био аустромарксиста, а и Бела није била Хрватица.

Шта то значи? Да им је био сведок на грађанском венчању? У општини?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

Тако је.
Одговори

Негде наводе 17, негде 15, а неки само 7 породица које су се одселиле далеко од родне груде, да нико њихов готово 4 века није отишао у постојбину. То им није сметало да у ином окружењу задрже своје писмо азбуку и своју православну веру. И данас су једино православно село на овом великом полуострву. Али, ново атеистичко време, национализам савременог типа, променио је њихову националну структуру и почели су да се асимилују. Некад 100% српско село пало је на испод 50% православних. Ипак, и даље важе као специфичност свога краја. Имају још једну специфичност, осим вероисповести, у читавом том крају. Никада се нису бавили риболовом, а више од 4 и по века на мору живе.
Како се зове ово село на Јадранском мору?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 69 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним