Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(06-01-2020, 05:22 PM)Милослав Самарџић Пише:  Бојана Драшковић.

Јесте, Бојана Бојовић - Драшковић

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Жива је, хвала Богу.
Одговори

Како се звао активни официр Војске Краљевине Југославије, припадник четничког покрета, чија се жена за време рата и окупације налазила у партизанима?
Одговори

Радослав Ђурић.
Одговори

Није било тешко.
Одговори

Својевремено сам, на самом почетку овог Квиза, поставио питање о ауторству на култном делу Српска трилогија. Тада сам написао да је добар део књиге написао, заправо, Драгиша Васић. Многи су тада били сумњичави, а Самарџић ми је тражио извор. Тада нисам могао да се сетим, јер сам ту причу давно чуо. Па, ево сетио сам се.
Ко је извор за тврдњу да је најубедљивије и најпотресније делове Српске трилогије написао Драгиша Васић, а не Стеван Јаковљевић?
Одговори

Станислав Краков?
Одговори

Не.
Одговори

(07-01-2020, 04:33 PM)Бенито Пише:  Својевремено сам, на самом почетку овог Квиза, поставио питање о ауторству на култном делу Српска трилогија. Тада сам написао да је добар део књиге написао, заправо, Драгиша Васић. Многи су тада били сумњичави, а Самарџић ми је тражио извор. Тада нисам могао да се сетим, јер сам ту причу давно чуо. Па, ево сетио сам се.
Ко је извор за тврдњу да је најубедљивије и најпотресније делове Српске трилогије написао Драгиша Васић, а не Стеван Јаковљевић?
Да не задржавам....
Драгослав Страњаковић је, 1944. године, шетао ливадама "подно Равне Горе" са Драгишом Васићем. Страњаковић се тада запитао да ли ће се појавити неки писац који ће описати Голготу српске војске у Другом светском рату, као што су то урадили многи интелектуалци који су преживели Први светски рат.
У том смислу је поменуо и Стевана Јаковљевића и његову Српску трилогију.
На то је Васић праснуо, као што је умео када је сматрао нешто неправедним. Страњаковић је био изненађен, а онда му је Васић испричао: да га је Јаковљевић питао да ли би погледао неке списе које је он спремио да објави као књигу везану за Први светски рат. Ти списи били су потпуно неповезани, недовољно писмени, као дневнички записи неког војника са фронта. Пошто је Јаковљевић био аутсајдер, Васић је одлучио да му помогне. Описменио му је оно што је написао, а што је најважније " све сам морао повезати у једну целину. Читава поглавља сам морао дописати."
Ти делови су убедљиво најбољи делови књиге.
Одговори

То је најчаснија ужичка породица, не би мој земо лагао.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Где је то записано?
Одговори

За Ђурића је било лако питање. Сад мало теже.
Који Дражин нижи командант (официр), који је погинуо у борби против партизана је пре рата био члан КПЈ?
Одговори

(07-01-2020, 10:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  Где је то записано?
У једној од његових 300 библиографских јединица. Баја
Одговори

Који стари српски град је био познат као "град 15 кула"?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 43 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним