Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(19-01-2020, 11:51 AM)Милослав Самарџић Пише:  Како је откривен/ухапшен потпуковник Милан Калабић?

Једна од верзија је она преко доста млађе жене, у коју се био заљубио и хтио да је жени, а она били агент Гестапоа или чак партизана. Заборавио сам како јој је било име, јер је по свему судећи било лажно, а није искључено да је у питању била и Вера Пешић.
Одговори

Боба Станишић.
Одговори

Она, али тај податак је врло дискутабилан. Ја сам прво мислио да се под тим именом крије Вера Пешић. Ово за Станишићку потиче из истраге коју је спровео Синиша Оцокољић. Тако су и Спасоја Дакића, команданта Челебићког батаљона оптужили да је убио Теренса Атертона. И набили његовим покољењима жиг за хх година. А ту истрагу је траљаво спровео Захарије Остојић.
По мени, и по ономе што сам скоро пронашао, пре тог хапшења, уследио је велики немачки упад у везни систем јединица ЈВУО (септембар-октобар 1942). Калабић се по депешама помиње на више места и мислим да је то условило и хапшење. Као и многих легализованих официра. А не Боба Станишић.
Одговори

(19-01-2020, 05:31 PM)Александар Динчић Пише:  Она, али тај податак је врло дискутабилан. Ја сам прво мислио да се под тим именом крије Вера Пешић. Ово за Станишићку потиче из истраге коју је спровео Синиша Оцокољић. Тако су и Спасоја Дакића, команданта Челебићког батаљона оптужили да је убио Теренса Атертона. И набили његовим покољењима жиг за хх година. А ту истрагу је траљаво спровео Захарије Остојић.
По мени, и по ономе што сам скоро пронашао, пре тог хапшења, уследио је велики немачки упад у везни систем јединица ЈВУО (септембар-октобар 1942). Калабић се по депешама помиње на више места и мислим да је то условило и хапшење. Као и многих легализованих официра. А не Боба Станишић.

Да, зато сам навео да је једна од верзија, што је навео и Милослав у Општој историји четничког покрета. Написао сам по сјећању.
Одговори

(19-01-2020, 03:14 AM)Бенито Пише:  
(05-01-2020, 12:01 PM)Александар Динчић Пише:  Милан Живановић.
Још ме копка ово питање, а немам времена да проверим.
Него, зна ли неко ко је сигурно био Аписов сестрић, а значајан је учесник Другог светског рата?
Одговори

Јел Милан Живановић учесник Другог св. рата? И колико сестрића је имао Апис?

А Апису је двапут спашен живот, једном кад је рањен током Мајског преврата, а други пут кад је отрован од стране Албанаца, како је већ рекао Бенито.

А оба пута је лечење платио краљ Александар Карађорђевић. Бенито ће да потврди да је краљ Александар платио лечење Апису након Мајског преврата
Одговори

(19-01-2020, 06:15 PM)ХраброСрце Пише:  
(19-01-2020, 05:31 PM)Александар Динчић Пише:  Она, али тај податак је врло дискутабилан. Ја сам прво мислио да се под тим именом крије Вера Пешић. Ово за Станишићку потиче из истраге коју је спровео Синиша Оцокољић. Тако су и Спасоја Дакића, команданта Челебићког батаљона оптужили да је убио Теренса Атертона. И набили његовим покољењима жиг за хх година. А ту истрагу је траљаво спровео Захарије Остојић.
По мени, и по ономе што сам скоро пронашао, пре тог хапшења, уследио је велики немачки упад у везни систем јединица ЈВУО (септембар-октобар 1942). Калабић се по депешама помиње на више места и мислим да је то условило и хапшење. Као и многих легализованих официра. А не Боба Станишић.

Да, зато сам навео да је једна од верзија, што је навео и Милослав у Општој историји четничког покрета. Написао сам по сјећању.
Навео сам, цитирајући Кракова... Али, сад пишем ново издање. Smile
Краков је у ствари прао биографију свог ујака Милана Недића.
Боба Станишић, студенткиња технике, 22 године, ћерка банкара Владимира Станишића, из Пожаревца, била је вереница али и блиска сарадница Милана Калабића. Ухапшена је заједно са њим... Све пише детаљно у документима Гестапоа.
Овако, испаде она оклеветана, оклеветан Милан Калабић као неспособан, а Милан Недић, толико спасао и замало и њега, али... није он крив што су четници такви.
Плус комунисти написаше две књиге да је њихома Мата Хари - Вера Пешић, одрадила посао.
Тако да је Динчићев одговор тачан - упад у систем везе.
Одговори

(19-01-2020, 10:17 PM)Mitic Пише:  Јел Милан Живановић учесник Другог св. рата? И колико сестрића је имао Апис?

А Апису је двапут спашен живот, једном кад је рањен током Мајског преврата, а други пут кад је отрован од стране Албанаца, како је већ рекао Бенито.

А оба пута је лечење платио краљ Александар Карађорђевић. Бенито ће да потврди да је краљ Александар платио лечење Апису након Мајског преврата
Није му тада платио, он је тада имао 15 године и није био у Србији. Спасио га је 1912. године, када га је отровао Бољетинац. Већ сам писао, прати пажљивије.
Него, питам ко је био Аписов сестрић, а да је имао значајну улогу у Другом светском рату?
Одговори

Јел био можда у четницима?
Одговори

Бошко Н. Костић (1912- у емиграцији- не знам датум смрти) био је између два рата чиновник Речне пловидбе. Под окупацијом био је шеф кабинета министра привреде Михајла Олћана и лични секретар Димитрија Љотића. Два пута је путовао за Цариград, за време рата. Много се спекулише око тога, па нека Самарџић или Динчић напишу нешто о томе. Са Љотићем, Олћаном и осталим зборашима побегао је из Београда. Био је у Илирској Бистрици у децембру 44 када су дошли Патријарх Гаврило Дожић и владика Николај Велимировић.
Написао је и објавио у Лилу 1949. године аутобиографску књигу под насловом За историју наших дана.
Његова мајка била је сестра Драгутина Димитријевића Аписа.
Одговори

Милославе, да ли је Костић радио за Чичу?
Одговори

Како се зове Недићев министар који је, са другима, "смрсио конце" припадницима Црне руке у Солуну?
Одговори

(20-01-2020, 06:49 PM)Александар Динчић Пише:  Како се зове Недићев министар који је, са другима, "смрсио конце" припадницима Црне руке у Солуну?

Танасије Динић?
Одговори

(20-01-2020, 02:19 AM)Бенито Пише:  Два пута је путовао за Цариград, за време рата. Много се спекулише око тога, па нека Самарџић или Динчић напишу нешто о томе.

Познајући четнички "сленг", реченица "приредите му дочек какав заслужује", коју је употребио Дража, спомињући путовање Бошка Костића у Истанбул, преведено и скраћено значи: ликвидирајте га. Тако да све то што је у емиграцији писао треба много да се проверава. Има истинитих догађа, али има и лажних. На пример, гестаповски шпијун Вера Ђорђевић. А жена била један од најбољих Дражиних курира. Или, када Будимир Никић, који у телу носи четничке куршуме из 1942, иде да преговора са Рачићем и Калабићем а ови, малтене, само што се не побратиме с њим.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: Ђорђе, 32 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним