Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(22-04-2020, 10:32 PM)Бенито Пише:  
(22-04-2020, 08:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-04-2020, 02:33 PM)Вукашин Петковић Пише:  Чика Дача?
Није.
Стадион ''Драгослав Рачић'', ФК ''Годачица'', у Рачићевом родном селу.
Стадион у Годачици? Јел ово нека пошалица? ТужанТужанТужан

Није, има клуб, има стадион, има име.
Одговори

(23-04-2020, 07:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-04-2020, 10:32 PM)Бенито Пише:  
(22-04-2020, 08:40 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-04-2020, 02:33 PM)Вукашин Петковић Пише:  Чика Дача?
Није.
Стадион ''Драгослав Рачић'', ФК ''Годачица'', у Рачићевом родном селу.
Стадион у Годачици? Јел ово нека пошалица? ТужанТужанТужан

Није, има клуб, има стадион, има име.
Верујем да има клуб и терен, па и да је лепо уређен, али знаш ли разлику између фудбалског терена и фудбалског стадиона?
Имају ли трибине, свлачионице, судијску собу испод трибина.... То половина прволигаша (друголигаша) нема, а не сеоски клубови.
Одговори

У близини ког нашег града се састао Александар Македонски са келтским вођама како би себи обезбедио леђа уочи похода на Исток? Ко је гледао "Приче из музеја", зна одговор Smile
Одговори

(22-04-2020, 09:05 PM)Уставобранитељ Пише:  Када смо код спорта: Које године, где и како се називао први коњички клуб основан у Србији?

23. априла 1888. године, шабачки трговци, браћа Панта и Милосав Куртовић оснивају први коњички клуб у Србији, под називом Коло јахача "Кнез Михаило". Клуб две године касније мења назив у Дриносавско коло јахача "Кнез Михаило".

Шабачки крај (Мачва и Поцерина) су још од времена Првог устанка имали традицију коњарства, те су устаници из овог краја Србије у највећем броју били у коњици Стојана Чупића и попа Луке Лазаревића. Традиција је, иако осиромашена после толико деценија "растурања" свега традиционалног и витешког, сачувана и до данас у виду мањих ергела у овом крају. Такође, повремено се и даље одржавају мање сеоске трке на отвореном, најчешће на велике празнике. На божићни дан је до пре десетак година у Поцерини одржавано и по неколико трка на отвореном.
Одговори

Које српско породично презиме је највише извређано у српској историји од Срба?
ПС прескочите династије (Немањиће, Бранковиће, Лазаревиће, Обреновиће, Петровиће, Карађорђевиће...)
Одговори

Калабић?

Нећемо никада престати нашу борбу нити повити главу пред нашим непријатељима Немцима, који користе извесне заблуделе синове српског народа као што су недићевци и љотићевци.

Д М
Одговори

(24-04-2020, 09:48 AM)Бенито Пише:  Које српско породично презиме је највише извређано у српској историји од Срба?
ПС прескочите династије (Немањиће, Бранковиће, Лазаревиће, Обреновиће, Петровиће, Карађорђевиће...)

Михаиловић?
Одговори

Караџић?

Вук,Радован . . . Толе . . . Креза

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

Сви су одговори тачни, а има их, на жалост, још много.
Ово питање сам поставио из другог разлога, а да не бих отварао нову тему.
У серији "Мој рођак са села" на низ места се изузетно негативно говори о фамилији Катанић. У једној сцени се чак каже:" Причало се да се у Катанићима родио један што је личио на човека. Али, тог су убили Турци још 1804. године. Од тада се у тој фамилији није родио ниједан да ваља."
Нешто сам размишљао и нисам могао да се сетим да је нека српска фамилија овако брутално прозвана у медијима, пред целом српском нацијом. Чак и ако је шала, ово је више него претерано.
Не дружим се превише са родословцима или са овим данашњим модерним истраживањима око халпогрупа, али сам чуо од њих да Катанићи спадају у један од најстаријих родова у Шумадији, који вуку порекло, и исто презиме, неколико стотина година... Ако сам добро разумео још из славног српског средњег века.
У последњих два века, није било буне, устанка или рата да Катанићи нису дали неколико најславнијих јунака тог времена. У Другом светском рату, тројица су као официри и подофицири и команданти јединица ЈВ под командом ђенерала Драже Михаиловића, дали своје животе у борбама против непријатеља. Имало их је и у ратовима деведесетих година прошлог века. Да не причамо раније у историји....
Шта су се Катанићи толико замерили Буци Павловићу, писцу сценарија за серију "Мој рођак са села", мени је недокучиво. Оно што сам сигуран је да је делић од овога што је у овој серији изговорено о фамилији Катанић, речено о некој другој фамилији, рецимо Броз, сигурно било цензурисано и преправљено.
Овако је остало као један лични сукоб за шта је искоришћен државни медиј, што је велики скандал и апсолутно је недопустиво, не само из историјског, него, пре свега, моралног погледа.
Одговори

Па довољно је рећи само Мајор Катанић,јунак са Нешковог Виса . . .


Али ако ћемо Српска презимена у глобалу,нема испљуванијег презимена од мојег . . . Тужан

(23-04-2020, 10:21 PM)Mitic Пише:  У близини ког нашег града се састао Александар Македонски са келтским вођама како би себи обезбедио леђа уочи похода на Исток? Ко је гледао "Приче из музеја", зна одговор Smile

Нисам гледао али вероватно је Краљево у питању . . .

''...Видиш ли пријатељу она три чобана на ливади? Е све док та тројица могу да надгласају мене и Сократа и услед тога доносе одлуке, ја у демократију не верујем... ! " - Платон
(„Држава“)

Одговори

(23-04-2020, 10:21 PM)Mitic Пише:  У близини ког нашег града се састао Александар Македонски са келтским вођама како би себи обезбедио леђа уочи похода на Исток? Ко је гледао "Приче из музеја", зна одговор Smile

У питању је Београд.

Извор је прва епизода документарца "Приче из музеја"
Одговори

Која је јавна личност, међу првима признала да је геј, после ДСР ?
Био је у систему ЈВуО, а брат му је био команд. једног корпуса.
( Е сада, да ли се због тога каже Топли брат, а не Топли друг, не знам Кез )
Одговори

Нико се не јавља. Може ли одговор?
Одговори

Татомир П. Вукановић (1907-1997), српски етнолог и историчар. Шеф пропаганде Јабланичког корпуса,1944.
Брат рез.капетана Јагоша П. Вукановића команд. Јабланичког корпуса.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 39 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним