Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(20-05-2020, 05:53 PM)Бенито Пише:  
(20-05-2020, 05:46 PM)Александар Динчић Пише:  Па јел био краљ или цар?
Мења ли то шта у суштини ове приче?!

Можда би прошли као Румунија и краљ Михај. Smile
Одговори

(20-05-2020, 01:11 PM)Александар Динчић Пише:  
(20-05-2020, 12:20 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(20-05-2020, 11:00 AM)Александар Динчић Пише:  
(19-05-2020, 11:38 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не знам одговор, али сетих се сличног питања:
- Како се звао првак КЈ у бацању диска, потоњи четник?
- Како се звао репрезентативац КЈ у бацању кугле, потоњи четник?

Тачан одговор је Бранко Петроне. Он је био члан предратног пливачко-ватерполо клуба „Јадран“ из Херцег Новог.

На које од два питања си одговорио?
У сваком слзчају, није тачно, сем ако их је било више. Где је био Петроне?

Петроне је био у четничким одредима у Санџаку. Југословенски репрезентативац у пливању и ватерполу.
Првак у бацању диска, Херцеговац Алекса Ковачевић. Емигрирао, написао књигу.
Репрезентативац у бацању кугле, Личанин Драган Милошевић. Убијен од комуниста у јесен 1941 (позвали њега и команданта Пиштеничког четничког одреда на преговоре...)

- Који боксерски шампион је био у четницима?
Одговори

(20-05-2020, 03:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  Убијен од стране Пољака који су радили за Енглезе. Тако ми је рекло неколико Пољака. Колико сам схватио, то је општи став у Пољској.

Убијен је Мусолини.
И ја мислим да су Сикорског убили.
А да ли знате разлог?
Одговори

(20-05-2020, 11:38 PM)ЛукаЛоко Пише:  
(20-05-2020, 03:04 PM)Милослав Самарџић Пише:  Убијен од стране Пољака који су радили за Енглезе. Тако ми је рекло неколико Пољака. Колико сам схватио, то је општи став у Пољској.

Убијен је Мусолини.
И ја мислим да су Сикорског убили.
А да ли знате разлог?
Предаја Пољске Совјетима. Тј. трговина са Стаљином. Сикорски је био утицајна фигура. И наследник, генерал Андерс, бојао се да ће га убити. Причао ми је четник моји га је чувао. Тражио је баш четнике и проверавао је да ли знају српски, тј. да ли су заиста четници.
Одговори

Гледао сам немачки документарац о томе.
Према његовим ауторима Абвер је контактирао пољске официре, Немци су преко Истамбула и Блиског Истока хтели да им доставе досје са свим информацијама о покољу у Катину.
Генерал Сикорски је званично одлазио у Каиро на преглед пољских војника тамо, незванично да лично прими тај досје.
Мора да су се Совјети жалили на то са Британцима.
Изгледа да је сам Черчил телефонски позвао генерала, рекао му је да је то путовање „опасно“.
Ако је то тачно, то је било попут мафијашког упорорења, у суштини „Знамо по шта одеш у Египат, боље за тебе да не идеш“.
Одговори

(21-05-2020, 10:26 PM)ЛукаЛоко Пише:  Гледао сам немачки документарац о томе.
Према његовим ауторима Абвер је контактирао пољске официре, Немци су преко Истамбула и Блиског Истока хтели да им доставе досје са свим информацијама о покољу у Катину.
Генерал Сикорски је званично одлазио у Каиро на преглед пољских војника тамо, незванично да лично прими тај досје.
Мора да су се Совјети жалили на то са Британцима.
Изгледа да је сам Черчил телефонски позвао генерала, рекао му је да је то путовање „опасно“.
Ако је то тачно, то је било попут мафијашког упорорења, у суштини „Знамо по шта одеш у Египат, боље за тебе да не идеш“.
Неуверљиво звучи, јер су тада Немци већ знали за Катин и већ су користили то у пропаганди.
Одговори

Немци су извршили јавну ексхумацију у Катинској шуми, показали јавности све резултате и правили о томе познати филм, који су бесомучно приказивали свуда по Европи. Разлог је био јасан-да оправдају напад на "злочиначки режим у СССР". То је било недуго после напада на Совјетски савез, тако да су Пољаци, а поготово Сикорски, било где да су живели у свету, већ тада сазнали за овај злочин.
Одговори

Јесу Немци обелоданили тај покољ, а Совјети су негирали и међународна јавност је то тада прихватила као ратном пропагандом.
Додуше, тај покољ су још неколико деценија даље многи доводили у сумњу.
Одговори

После Катина, Стаљин је на сав глас прозивао пољску владу а нарочито Сикорског. Деловало је као да шаље неки сигнал Британцима да среде ту ствар или он има план "Б". И све се то некако дешава у време лаганог расплета на југословенској позорници (април - мај 1943), када Британци јасно стављају до знања четницима да и они крећу са планом "Б". Тачније, пошто је Стаљинградска битка извојевана а Совјети ојачали више него икада, ми (Британци) блефираћемо искрцавање на Балкану, тако што ћемо ангажовати (привући) немачке снаге да штите све прилазе, од Корзике па до Додеканеских острва (закључно).
За ту варијанту, поред осталих снага, имале су бити ангажоване и пољске (у саставу трупа на Блиском истоку). Неком мистериозном одлуком (вероватно због Стаљинове срџбе) изузете су. Тако да ја мислим да је то био знак да они више не рачунају на Сикорског и да му се ближи истински крај. Ко је егзекутор? Могу Бити и Британци, али и Совјети.
Одговори

(22-05-2020, 01:42 AM)Бенито Пише:  Немци су извршили јавну ексхумацију у Катинској шуми, показали јавности све резултате и правили о томе познати филм, који су бесомучно приказивали свуда по Европи.

Титоисти су после рата стрељале све Србе који су ишли у Катину у склопу међународне мисије Црвеног крста. Докле је то ишло...
Одговори

(23-05-2020, 12:13 PM)Александар Динчић Пише:  
(22-05-2020, 01:42 AM)Бенито Пише:  Немци су извршили јавну ексхумацију у Катинској шуми, показали јавности све резултате и правили о томе познати филм, који су бесомучно приказивали свуда по Европи.

Титоисти су после рата стрељале све Србе који су ишли у Катину у склопу међународне мисије Црвеног крста. Докле је то ишло...
Да ли си апсолутно сигуран у ово?
Одговори

У српској политици одавно нема "коленовића". То није никакво чудо, јер су комунисти-титоисти својом бољшевичком револуцијом пресекли многе српске угледне породице; било да су их побили, било да су пребегли у емиграцију. Мали број њих је "побегао" у науку, тако да смо тамо могли наћи ретке примере потомака славних очева, ђедова, прађедова...
Поставља се логично питање и пред ове изборе или овај бојкот избора, како је ко већ одлучио, на које одговор никад не добијамо:
Има ли међу актуелним вођама и лидерима српских политичких странака било кога чији је директни предак играо било какву улогу у друштвеној, политичкој или војној историји Србије?
Одговори

(14-05-2020, 06:15 PM)Александар Динчић Пише:  Како се звао Дражин командант који је успео три пута да побегне из непријатељског заробљеништва?

Било је доста четничких команданата који су успели да побегну из немачког заробљеништва нисам чуо да је неки партизански командант побегао
Одговори

(24-05-2020, 12:15 AM)Бенито Пише:  У српској политици одавно нема "коленовића". То није никакво чудо, јер су комунисти-титоисти својом бољшевичком револуцијом пресекли многе српске угледне породице; било да су их побили, било да су пребегли у емиграцију. Мали број њих је "побегао" у науку, тако да смо тамо могли наћи ретке примере потомака славних очева, ђедова, прађедова...
Поставља се логично питање и пред ове изборе или овај бојкот избора, како је ко већ одлучио, на које одговор никад не добијамо:
Има ли међу актуелним вођама и лидерима српских политичких странака било кога чији је директни предак играо било какву улогу у друштвеној, политичкој или војној историји Србије?

Милан Ст Протић, али не знам да ли данас подржава неку политичку опцију и да ли је данас у ДХСС-у. И опет, није актуелни лидер опозиције.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 20 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним