Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

(22-06-2020, 06:58 PM)Перун Пише:  
(21-06-2020, 05:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(21-06-2020, 04:19 PM)Перун Пише:  
(21-06-2020, 03:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који отац и син су имали Карађорђеве звезде?

Колико их знаш?

Први сам питао...

Онда први и одговори.
Милан и Никола Калабић.
Одговори

(22-06-2020, 10:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-06-2020, 06:58 PM)Перун Пише:  
(21-06-2020, 05:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(21-06-2020, 04:19 PM)Перун Пише:  
(21-06-2020, 03:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који отац и син су имали Карађорђеве звезде?

Колико их знаш?

Први сам питао...

Онда први и одговори.
Милан и Никола Калабић.

Знаш ли за Поповиће?
Одговори

(22-06-2020, 10:13 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(22-06-2020, 06:58 PM)Перун Пише:  
(21-06-2020, 05:06 PM)Милослав Самарџић Пише:  
(21-06-2020, 04:19 PM)Перун Пише:  
(21-06-2020, 03:27 PM)Милослав Самарџић Пише:  Који отац и син су имали Карађорђеве звезде?

Колико их знаш?

Први сам питао...

Онда први и одговори.
Милан и Никола Калабић.

Мишиће си заборавио. Шта је са Вучковићима?

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

Имали су и Александар и Звонко?
За Марка Поповића не знам.
Одговори

Како су известиле Службене новине, Александар Мишић је добио Карађорђеву звезду постхумно.

Али мора да се провери који број Службених новина је у питању.

И може једно питање:

У очима комуниста били су „колебљиви“, „сумњиви“, „непостојани“ и „неодлучни“ индивидуалисти, неспособни за дисциплину и организацију. Ово се односи на Србију након Другог св. рата.

О ком друштвеном слоју људи су овакав став имали комунисти?
Одговори

(24-06-2020, 12:57 PM)Mitic Пише:  И може једно питање:

У очима комуниста били су „колебљиви“, „сумњиви“, „непостојани“ и „неодлучни“ индивидуалисти, неспособни за дисциплину и организацију. Ово се односи на Србију након Другог св. рата.

О ком друштвеном слоју људи су овакав став имали комунисти?

Адвокати?

Нема Слобе, нема Тита, сад се ође Нестор пита!
Одговори

(24-06-2020, 02:07 PM)Vlad Alekš Пише:  
(24-06-2020, 12:57 PM)Mitic Пише:  И може једно питање:

У очима комуниста били су „колебљиви“, „сумњиви“, „непостојани“ и „неодлучни“ индивидуалисти, неспособни за дисциплину и организацију. Ово се односи на Србију након Другог св. рата.

О ком друштвеном слоју људи су овакав став имали комунисти?

Адвокати?

У питању су интелектуалци и универзитетски професори.

" Odnos Partije prema univerzitetskim profesorima tokom prvih
posleratnih godina određivala je netrpeljivost proistekla iz ideoloških postavki, iskustva
Sovjetskog Saveza i sopstvenog predratnog iskustva. Intelektualci, pa prema tome i univerzitetski
nastavnici, bili su u očima komunista „kolebljivi“, „sumnjivi“, „nepostojani“ i „neodlučni“
individualisti, nesposobni za disciplinu i organizaciju. U isto vreme, ni profesori
Beogradskog univerziteta nisu gajili simpatije prema Partiji i ideologiji marksizma-lenjinizma
i samo nekoliko njih je otvoreno podržavalo predratni studentski revolucionarni pokret
i delovanje komunista na Univerzitetu.1"

http://ckhis.ffzg.unizg.hr/files/file/pd...ondzic.pdf


А Александар Мишић је добио Карађорђеву звезду са мачевима четвртог реда. Погледати стр. 4, Службене новине бр. 4, 16. јануар 1942. године

http://digitalizovanaizdanja.sluzbenenov...910dc8c8f8
Одговори

Има ли још, осим Мишића и Калабића?
Одговори

(24-06-2020, 04:29 PM)Милослав Самарџић Пише:  Има ли још, осим Мишића и Калабића?



(21-06-2020, 07:13 PM)Бенито Пише:  Дивизијски ђенерал Душан Додић и коњички мајор Владислав Додић.

Бенито је одговорио на претходној страници
Одговори

Мислим да Владислав Додић није одликован КЗвМ. Нема званичног указа. Стари и млађи Калабић јесу, као и Мишићи.
Одговори

(25-06-2020, 11:17 AM)Александар Динчић Пише:  Мислим да Владислав Додић није одликован КЗвМ. Нема званичног указа. Стари и млађи Калабић јесу, као и Мишићи.
200% је одликован Карађорђевом звездом. Немам сад времена да тражим.
Одговори

И Звонко је а за Александра нисам сигуран.

,,Пећине слободних Српских планина се отварају за једну ноћ и ми ћемо свакоме положити рачун о нашем двогодишњем раду у шуми. Тешко ономе ко овај рачун не буде полагао."
Одговори

За колико сте сигурни? Треба ми за филм о Калабићу.
Одговори

(25-06-2020, 10:01 PM)Бенито Пише:  
(25-06-2020, 11:17 AM)Александар Динчић Пише:  Мислим да Владислав Додић није одликован КЗвМ. Нема званичног указа. Стари и млађи Калабић јесу, као и Мишићи.
200% је одликован Карађорђевом звездом. Немам сад времена да тражим.

Можда је предложен, али нисам нашао званични указ у Службеним новинама. Ако си ти успео да га нађеш - имаш оштро око.
Британци су правили велике саботаже са телеграмима који су пристизали и где је било предлога да се официри, подофицири и редови унапређују, одликују и сл.
Друга ствар је околност страдања.
Једини су Мишић и Фрегл одликовани а да су изгубили живот као заробљеници, који су стрељани. Уопште, у традицији српске војске важило је правило да се одликују пали или преживели због њихових заслуга на бојном пољу, а не након пада у заробљеништво. Мишић је прошао због Драже. А Фрегл највероватније зато што је био Словенац, чиме се континуитет југословенских снага одржавао. А вероватно и због словенског дела владе.
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 52 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним