Оцена Теме:
  • 15 Гласов(а) - 4.27 Просечно
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Квиз- Српска историја

Е,ово је нешто. Браво, Уставобранитељу!
Одговори

Стварно свака част!
Одговори

(02-08-2020, 09:48 PM)Уставобранитељ Пише:  
(02-08-2020, 12:36 AM)Уставобранитељ Пише:  Ево једно:

Једна племићка породица (данас би у политички (не)коректним круговима балканским о њиховом пореклу била вођена оштра дискусија која би се, врло вероватно, неповољно завршила зна се по кога) која порекло вуче из древних српских земаља је дала министре у две различите епохе српске историје - средњевековној и нововековној. Наравно, у погледу особе из средњевековног периода значење израза "министар" схватите у складу с временом у коме је живео и радио.

О којој се породици ради и које су те особе?

У питању је дубровачка породица Соркочевића (или Сорго, како се касније "именовала").

Паскоје Соркочевић је био челник ризнички деспота Ђурађа Бранковића и задужен за функционисање рудника Ново Брдо, као и феудалац у јужним крајевима деспотовине (у Топлици). Напустио је деспотовину мало пре коначног пада под Турке.

Друга особа је министар у влади у егзилу Божидара Пурића, Нико Мирошевић Сорго. По мајци је потомак породице Соркочевић, а био је задужен за портфеље социјалне политике и народног здравља као и правде и грађевине. Мирошевић Сорго је био и амбасадор Краљевине у Ватикану.

Каква бомба од питања и одговора. Одлично
Одговори

На чију иницијативу су Енциклопедија Британика и Енциклопедија Американа пормениле Дражину биографију?
Прецизније, избацили су ставке да је био компромитован, сарађивао са Немцима и сл.
Одговори

Српске народне одбране.
Одговори

Не. Није у питању Србин.
Одговори

https://www.youtube.com/watch?v=7WxGdiZCdRg
1:02:36-1:03:28
Који догађај је у питању?
Одговори

(03-08-2020, 06:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не. Није у питању Србин.

Ако није Србин и наша организација у САД-у, само може да буде историчарка Хедер Вилијамс.
Одговори

(02-08-2020, 04:00 PM)Mitic Пише:  
(02-08-2020, 12:15 PM)Александар Динчић Пише:  
(01-08-2020, 08:53 PM)Mitic Пише:  Део о одавању почасти нашим војницима од стране Немаца може се наћи на стр. 46 у следећој књизи на овом линку

https://www.secanje.nl/wp-content/upload...ojnici.pdf

Хајдемо мало да видимо другу страну медаље Вермахта.
За време окупације (1941-1944), на ракама стрељаних Срба, Немци су направили јахалиште и вежбали на њему. Где је овај случај забележен?

Бубањ у Нишу?


Рекох да питам имењака, јел ово тачан одговор?

(03-08-2020, 06:52 PM)Александар Динчић Пише:  https://www.youtube.com/watch?v=7WxGdiZCdRg
1:02:36-1:03:28
Који догађај је у питању?

"До новог сукоба са Немцима долази 3. маја, на десној обали Дрине, у области села Заовине. Поред гарнизона из Бајине Баште, за Михаиловићевом групом кренуо је и немачки батаљон из Вишеграда, али без успеха.

Извор: Милослав Самарџић, "Срби против Вермахта - непозната немачка документа", Погледи, Крагујевац, 2011. године, стр. 11
Одговори

(03-08-2020, 07:28 PM)Mitic Пише:  Бубањ у Нишу?

Рекох да питам имењака, јел ово тачан одговор?

Ау, па ја сам тек сада приметио да ми је "прогутао" одговор. Или ми је интернет нестао док сам га куцао, па ја видео, али не и ви.
Није Бубањ. У питању је Шабац. Реч је о Барама, месту где су Немци стрељали прве таоце које су похватали после неуспешног напада. На том месту су подигли импровизовани хиподром добајући по српским телима.

Митићу, нису Заовине у Бајићевом филму. Мада није ни Маљен - како пише у сценарију. Пробај поново.
Одговори

(03-08-2020, 09:11 PM)Александар Динчић Пише:  
(03-08-2020, 07:28 PM)Mitic Пише:  Бубањ у Нишу?

Рекох да питам имењака, јел ово тачан одговор?

Ау, па ја сам тек сада приметио да ми је "прогутао" одговор. Или ми је интернет нестао док сам га куцао, па ја видео, али не и ви.
Није Бубањ. У питању је Шабац. Реч је о Барама, месту где су Немци стрељали прве таоце које су похватали после неуспешног напада. На том месту су подигли импровизовани хиподром добајући по српским телима.

Митићу, нису Заовине у Бајићевом филму. Мада није ни Маљен - како пише у сценарију. Пробај поново.


Можда сукоб са жандармеријом на Дрини? У серији се помиње и Бајина Башта, Тара, Дивчибаре. Видех малопре
Одговори

(03-08-2020, 06:57 PM)Александар Динчић Пише:  
(03-08-2020, 06:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не. Није у питању Србин.

Ако није Србин и наша организација у САД-у, само може да буде историчарка Хедер Вилијамс.

Не, то је био мајор Ричард Фелман, спашени пилот.
Хедер не занима та врста активизма, док је Фелман био неуморан.
Одговори

(03-08-2020, 06:05 PM)Александар Динчић Пише:  Српске народне одбране.
Kad ste ga vec spomenuli, moze li mi neko pojasniti sponu izmedju Nove i Stare Pazove i tih antikomunistickih pokreta? Navodno je tamo bilo osnovano prvo antikomunisticko drustvo "Sava" 80ih, onda ta SNO iz koje je iznikao SPO, onda je onoj Arkanovoj stranci (SSJ) bio glavni stab u Staroj Pazovi, radikalima je glavni stab u Batajnici koja je odmah tu pored... Svi su izgleda nesto vezani za tamo taj kraj?
Одговори

(04-08-2020, 01:02 AM)Милослав Самарџић Пише:  
(03-08-2020, 06:57 PM)Александар Динчић Пише:  
(03-08-2020, 06:09 PM)Милослав Самарџић Пише:  Не. Није у питању Србин.

Ако није Србин и наша организација у САД-у, само може да буде историчарка Хедер Вилијамс.

Не, то је био мајор Ричард Фелман, спашени пилот.
Хедер не занима та врста активизма, док је Фелман био неуморан.

Нисам знао да пензионисани амерички пилоти имају такву моћ и да се због њихових интервенција мењају чланци у енциклопедијама. Ипак је то нека наука и то обично раде историчари.

Митићу, није ни на Дрини. Ради се о сукобу са квислинзима на Тари, 7. маја 1941. године.
Још једно питање: колики су били квислиншки губици у овој истој борби?
Одговори


Скочи на Форум:


Корисника прегледа ову тему: 38 Гост(а)
Све форуме означи прочитаним